Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Remont zamku w Gołańczy. Co dalej z rewitalizacją IV wiecznego budynku Pałuków?

Arkadiusz Dembiński
Arkadiusz Dembiński
Wideo
od 16 lat
Czy zamek w Gołańczy odzyska dawny blask i będzie przyciągał turystów z całego regionu? Prace przy XIV wiecznej warowni wstrzymano kilka miesięcy temu. Władze miasta nie tracą jednak nadziei na ich dokończenie.

11 milionów złotych. Na taką kwotę opiewał zakres prac przy XIV wiecznym zamku w Gołańczy. Inwestycja ruszyła w 2021 roku.

Na liście zaplanowanych prac znajdowały się:

  • budowa nowych stropów
  • uzupełnienie i przebudowa elewacji
  • wykonanie stolarki okiennej i drzwiowej
  • dobudowa dwukondygnacyjnej przybudówki wejściowej (parter: przedsionek i dwie toalety,
  • piętro: pomieszczenie techniczne)
  • konserwacja i remont murów od wewnątrz oraz wykonanie schodów wewnętrznych i windy do wszystkich kondygnacji użytkowych,
  • wykonanie instalacji wewnętrznych: centralnego ogrzewania, wodociągowej, kanalizacji
  • sanitarnej i elektrycznej,
  • wykończenie oraz wyposażenie wnętrz

Co z remontem zamku w Gołańczy?

Ostatecznie jednak roboty wstrzymano. Miasto zdecydowało się rozwiązać umowę z wykonawcą. W wydanym oświadczeniu władze Gołańczy podkreślały, że wykonawca realizujący zadanie pod nazwą: „Rewitalizacja terenu przy zamku Kasztelańskim” nie dotrzymał zawartych w umowie terminów. Rozmowy nie przyniosły skutku.

- Narastające przekroczenie terminu realizacji prac przez wykonawcę sprawiło, że niemożliwym i nierealnym do dotrzymania był termin określony przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego na ukończenie inwestycji tj. do końca października tego roku. Z upływem roku 2023r. kończy się Wielkopolski Regionalny Program Operacyjny na lata 2014-2020 (+3), z którego renowacja zamku jest finansowana i nie ma możliwości wydłużenia terminu ze względu na rozliczenie się Marszałka z Unią Europejską - wyjaśniał Mieczysław Durski, burmistrz Gołańczy.

Aktualnie jednak władze miasta nie tracą nadziei na dokończenie zadania. Jak zapowiedział przed kamerą Naszego Miasta, burmistrz Gołańczy Mieczysław Durski, przygotowywana jest dokumentacja potrzebna do aplikowania o kolejne dofinansowanie.

- Gdy projekty zostaną ogłoszone będziemy starali się dokończyć rewitalizację, tego pięknego, bardzo ważnego historycznie dla Gołańczy, Wielkopolski i Polski obiektu - tłumaczy burmistrz.

Zamek w Gołańczy to jeden z najcenniejszych zabytków ziemi wągrowieckiej

Historia zamku w Gołańczy sięga XIV wieku. Jak informował profesor UAM dr hab. Artur Różański obiekt został wzniesiony przez wywodzącego się z rodu Pałuków, biskupa włocławskiego Macieja z Gołańczy w 3. ćwierci XIV wieku. Dalsze prace nad obiektem kontynuował bratanek biskupa sędzia kaliski Tomisław, noszący przydomek „Domabórz”. Jak podkreśla profesor Różański obiekt w Gołańczy nigdy nie pełnił żadnych funkcji państwowych. Nie mieszkał w nim żaden kasztelan. Przez cały czas był w rękach prywatnych początkowo rodu Pałuków, a następnie Smoguleckich.

ZOBACZ TAKŻE

- Gołaniecki zamek to z pewnością jeden z cenniejszych zabytków w powiecie wągrowieckim czy najcenniejszym to już kwestia niezwykle subiektywna, której rozstrzygnąć tu nie sposób. Ważnym jest jednak aby powiedzieć to wyraźnie, iż mamy do czynienia z budowlą oryginalną zachowaną do poziomu gzymsu najwyższej kondygnacji, a tym samym będącą najstarszym przetrwałym w takiej skali świeckim budynkiem na terenie Wielkopolski. O potędze fundatora jak i skali przedsięwzięcia niech świadczy fakt, iż gołaniecka wieża mieszkalna, w momencie wznoszenia mogła równać się z królewską wieżą w Kole, której budowę rozpoczął Kazimierz Wielki po 1365 roku – przyznaje profesor UAM dr hab. Artur Różański.

ZOBACZ TAKŻE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto