Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Remont zamku w Gołańczy. XIV-wieczna warownia odzyskuje swój blask. Jak wygląda postęp prac?

Arkadiusz Dembiński
Arkadiusz Dembiński
Miasto i Gmina Gołańcz
Trwa remont zamku w Gołańczy. Inwestycja będzie kosztowała blisko 11 milionów złotych. Jak wygląda postęp prac? Jak zmieni się obiekt?

Od sierpnia w remoncie jest zamek w Gołańczy. Plac budowy władze miasta przekazały wykonawcy 12 sierpnia. Całkowita wartość inwestycji to 10 888 514,79 złotych.

Na liście zaplanowanych prac znajdują się:

  • budowa nowych stropów
  • uzupełnienie i przebudowa elewacji
  • wykonanie stolarki okiennej i drzwiowej
  • dobudowa dwukondygnacyjnej przybudówki wejściowej (parter: przedsionek i dwie toalety,
  • piętro: pomieszczenie techniczne)
  • konserwacja i remont murów od wewnątrz oraz wykonanie schodów wewnętrznych i windy do wszystkich kondygnacji użytkowych,
  • wykonanie instalacji wewnętrznych: centralnego ogrzewania, wodociągowej, kanalizacji
  • sanitarnej i elektrycznej,
  • wykończenie oraz wyposażenie wnętrz

ZOBACZ TAKŻE

Postęp prac w ostatnich dniach był wizytowany między innymi przez Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Poznaniu Jolantę Goszczyńską.

- Jednymi z pierwszych podjętych robót przy zabytku jest między innymi oczyszczenie licowanych partii muru obwodowych, uzupełnienie ubytków cegłą o formacie gotyckim oraz odtworzenie kowadełkowego wątku murów. Celem zaplanowanych prac jest rewitalizacja zamku wraz z otoczeniem i przystosowanie budynku na muzeum z salą wielofunkcyjną - informują przedstawiciele konserwatora zabytków.

ZOBACZ TAKŻE

Jak informowała wcześniej wiceburmistrz Gołańczy Urszula Wierzbicka, obiekt gotowy ma być w 2023 roku. Budynek po zakończonych pracach ma służyć lokalnej społeczności.

- Jedna z sal stanie się przestrzenią wielofunkcyjną, która oprócz pełnienia funkcji konferencyjnej – z wykładami o zamku w trakcie spotkań - będzie także służyć lokalnej społeczności i władzom samorządowym, jako miejsce spotkań oraz organizacji imprez okolicznościowych. Muzeum prezentować będzie przede wszystkim historię średniowiecznego zamku. Elementem ekspozycji muzealnej będą zachowane XIV wieczne, gotyckie mury zamku - informowali przedstawiciele urzędu w Gołańczy

Zamek w Gołańczy to jeden z najcenniejszych zabytków ziemi wągrowieckiej

Historia zamku w Gołańczy sięga XIV wieku. Jak informował profesor UAM dr hab. Artur Różański obiekt został wzniesiony przez wywodzącego się z rodu Pałuków, biskupa włocławskiego Macieja z Gołańczy w 3. ćwierci XIV wieku. Dalsze prace nad obiektem kontynuował bratanek biskupa sędzia kaliski Tomisław, noszący przydomek „Domabórz”. Jak podkreśla profesor Różański obiekt w Gołańczy nigdy nie pełnił żadnych funkcji państwowych. Nie mieszkał w nim żaden kasztelan. Przez cały czas był w rękach prywatnych początkowo rodu Pałuków, a następnie Smoguleckich.

ZOBACZ TAKŻE

- Gołaniecki zamek to z pewnością jeden z cenniejszych zabytków w powiecie wągrowieckim czy najcenniejszym to już kwestia niezwykle subiektywna, której rozstrzygnąć tu nie sposób. Ważnym jest jednak aby powiedzieć to wyraźnie, iż mamy do czynienia z budowlą oryginalną zachowaną do poziomu gzymsu najwyższej kondygnacji, a tym samym będącą najstarszym przetrwałym w takiej skali świeckim budynkiem na terenie Wielkopolski. O potędze fundatora jak i skali przedsięwzięcia niech świadczy fakt, iż gołaniecka wieża mieszkalna, w momencie wznoszenia mogła równać się z królewską wieżą w Kole, której budowę rozpoczął Kazimierz Wielki po 1365 roku – przyznaje profesor UAM dr hab. Artur Różański.

ZOBACZ TAKŻE

Zamek w Gołańczy - jak dojechać

Zamek mieści się pomiędzy ulicą Zamkową a Jeziorną. Dostać do niego można się ścieżkami prowadzącymi od obu wspomnianych ulic.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto