Rewitalizacja Księżego Kacerka w Wągrowcu. Wydłużono termin prac, które miały być już zakończone. Kiedy doczeka się on przebudowy?

Arkadiusz Dembiński
Arkadiusz Dembiński
Wśród powodów dlaczego wydłużono termin prac na Księżym Kacerku wskazano "zalanie terenu parku, które uniemożliwiło dokonanie pomiarów do operatu wodno-prawnego". Część terenu w minionych latach regularnie jest podtapiana i zalewana. Jak wygląda po wodę? Tu na zdjęciu z lutego 2021 roku. Zobaczcie inne  ->
Wśród powodów dlaczego wydłużono termin prac na Księżym Kacerku wskazano "zalanie terenu parku, które uniemożliwiło dokonanie pomiarów do operatu wodno-prawnego". Część terenu w minionych latach regularnie jest podtapiana i zalewana. Jak wygląda po wodę? Tu na zdjęciu z lutego 2021 roku. Zobaczcie inne ->Arkadiusz Dembiński
Udostępnij:
Rewitalizacja Księżego Kacerka w Wągrowcu miała zakończy się z końcem listopada. Tak się jednak nie stało. Aktualnie miasto zgodziło się na wydłużenie czasu prac na pierwszej części terenu. Kiedy ten zmieni swoje oblicze?

Rewitalizacja Księżego Kacerka w Wągrowcu

Z końcem listopada miała zakończyć się rewitalizacja pierwszej części Księżego Kacerka w Wągrowcu, położona bliżej ulicy Opackiej. Tak się jednak nie stało. Poza wycinką drzew nie ruszyła budowa.

Wągrowiec na zadanie pod nazwą: wybudowanie terenowego punktu edukacyjnego - miejskiego EKO parku otrzymał dofinansowanie z Europejski Funduszu Rozwoju Regionalnego wynoszące ponad 3,5 miliona złotych.

Na początku 2021 roku rozstrzygnięto przetarg. Inwestycja EKO parku, obejmująca teren Księżego Kacerka od strony ulicy Opackiej miała kosztować blisko 4 miliony złotych.

Jak wynikało z informacji przedstawionych przez urzędników, przebudowa terenu miała zakończyć się 30 listopada 2021 r.

W listopadzie informowaliśmy jednak, że wyłoniony wykonawca zwrócił się do władz miasta z prośbą o wydłużenie terminu. Na to przystał ratusz.

ZOBACZ TAKŻE

Wydłużono termin między innymi przez zalanie terenu

Wśród czynników, na które powoływał się wykonawca, a które spotkały się z akceptacją urzędników znalazły się między innymi:

  • konieczność wprowadzenia zmian w Programie Funkcjonalno-Użytkowym,
  • wydłużający się proces uzyskania decyzji pozwolenia na budowę, warunkującej rozpoczęcie robót,
  • zalanie terenu parku, które uniemożliwiło dokonanie pomiarów do operatu wodno-prawnego

- Miasto uznało argumenty wykonawcy za uzasadnione i obiektywne i wyraziło zgodę na przedłużenie terminu wykonania zadania. W związku z tym na wykonawcę nie zostaną nałożone kary - informują aktualnie przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Wągrowcu.

ZOBACZ TAKŻE

Nadmieńmy jednak, że zalewanie części terenu Księżego Kacerka nie jest czym nadzwyczajnym. W ostatnich latach obszar znajdował się wiele razy częściowo pod wodą Jak wynika z informacji Muzeum Regionalnego w Wągrowcu niegdyś było tu... jezioro o powierzchni około 3 hektarów.

ZOBACZ TAKŻE

- W 2. poł XIX wieku i pierwszych dziesięcioleciach XX wieku przeprowadzono w tym rejonie prace melioracyjne, które przyczyniły się do obniżenia stanu wody. Z dawnego Jeziorka Miejskiego pozostał tylko staw i rozlewiska, częściowo zagospodarowane na przestrzeń ogrodowo-parkową. Zapewne wtedy właśnie nazwę „Jeziorko” zastąpiono na „Księży Kacerek” - pisze na stronie Muzeum Regionalnego historyk Marcin Moeglich.

Co z drugą częścią Księżego Kacerka?

Aktualnie, wydłużony termin, zakończenia prac na pierwszej części Księżego Kacerka upływa 31 marca.

ZOBACZ TAKŻE

- Obecnie wykonawca oczekuje na decyzję o pozwoleniu na budowę, złożył już bowiem wszystkie wymagane dokumenty w Starostwie Powiatowym w Wągrowcu - informuje ratusz.

Co natomiast z częścią terenu położoną bliżej Al. Jana Pawła II? - Na realizację II etapu tej inwestycji – rewitalizację terenu położonego pomiędzy Księżym Kacerkiem a aleją Jana Pawła II – Miasto ogłaszało już trzy razy postępowania przetargowe. W dwóch pierwszych przetargach kwoty proponowane przez wykonawców znacznie przekraczały planowany budżet tej inwestycji. Jednocześnie radni Rady Miejskiej nie zgadzali się na zwiększenie wydatków na ten cel - informują urzędnicy.

ZOBACZ TAKŻE

Ostatecznie zdecydowano się na rezygnację z niektórych założeń. W tej chwili trwa trzecie postępowanie przetargowe. Czy uda się tym razem wyłonić wykonawcę?

- Swoje oferty złożyło w nim 5 wykonawców. Najniższe z kwot zaproponowanych w tych ofertach są zbliżone do środków, jakie miasto może przeznaczyć na realizację tej inwestycji, więc są duże szanse, że teren księżego kacerka w przyszłości zostanie zrealizowany w całości - informują urzędnicy.

Księzy Kacerek to teren znajdujący się pomiędzy Al. Jana Pawła II i ul. Opacką

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosja niszczy ukraiński przemysł

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie