Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rewitalizacja plaży miejskiej w Wągrowcu etap 1 rozpoczęta! Na terenie prac postawiono ogrodzenia. Jak kiedyś wyglądała plaża?

Alicja Tylkowska
Alicja Tylkowska
Rozpoczęła się rewitalizacja plaży miejskiej w Wągrowcu - postawiono ogrodzenia
Rozpoczęła się rewitalizacja plaży miejskiej w Wągrowcu - postawiono ogrodzenia FB Jarosław Berendt - Burmistrz Miasta Wągrowca
Rewitalizacja miejskiej plaży w Wągrowcu, to inwestycja na którą mieszkańcy miasta, ale i okolicznych miejscowości, czekały z niecierpliwością. W czerwcu 2023 podpisano umowę z wykonawcą, a lutym 2024 rozpoczęły się przygotowania, by rozpocząć pierwsze prace. Teren zadania został ogrodzony.

Rewitalizacja plaży miejskiej w Wągrowcu, to inwestycja wyczekiwana wiele lat. Miejsce to wymagało przemiany, by cieszyć nie tylko mieszkańców miasta, ale i okolicznych miejscowości - bliższych i dalszych. Pierwsze wizualizacje plaży zostały przedstawione już w 2019 roku, kiedy to w galerii Miejskiego Domu Kultury w Wągrowcu zaprezentowano koncepcję modernizacji terenów nad Jeziorem Durowskim.

Władze miasta, w czerwcu 2023, podpisały umowę z wykonawcą

Realizacją przebudowy wągrowieckiego kąpieliska zajmie się firma Jack-Bud Polska. Wartość kontraktu wynosi 13 491 977 złotych. Na remont plaży miasto pozyskało dofinansowanie z Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład opiewające na 11 340 000 złotych.

Z ogromną satysfakcją podpisałem umowę na rewitalizację plaży. Dzięki temu marzenie wielu mieszkańców miasta jest już na wyciągnięcie ręki. Wągrowiec będzie mógł pochwalić się nie tylko położonym w centrum miasta jeziorem, ale także piękną i nowoczesną plażą. Jestem przekonany, że - tak jak to stało się w przypadku zmodernizowanego Księżego Kacerka - po zakończeniu prac wągrowczanie oraz turyści jeszcze chętniej będą w tym miejscu spędzać swój wolny czas.

- powiedział burmistrz Jarosław Berendt po podpisaniu umowy.

Jakie plany obejmują tę ogromną inwestycję?

Jak poinformował burmistrz, plany są szeroko zakrojone i obejmą:

  • budowę budynku dwukondygnacyjnego pokrytego dachem płaskim, dając tym samym możliwość zadaszenia plaży. Budynek zostanie częściowo wkomponowany w istniejącą skarpę brzegu rynnowego jeziora. Wewnątrz budynku na poziomie plaży ulokowana zostanie baza WOPR, ambulatorium, toalety publiczne oraz pomieszczenie dostosowane do karmienia i przewijania dzieci. Na kondygnacji pierwszej ma znaleźć się klubokawiarnia
  • budowę placu zabaw zlokalizowanego na skarpie - będzie składał się z wertykalnego placu zabaw ulokowanego na naturalnym zboczu zejścia do jeziora oraz części płaskiej w postaci wycięcia w skarpę, gdzie ulokowane zostaną zabawki
  • wykonanie ciągu komunikacyjnego łączącego plażę z ul. Kościuszki - otwarcie osi widokowej
  • budowę ścieżek rowerowych, ciągów pieszych, dróg komunikacji wewnętrznej, obiektów małej architektury, sieci infrastruktury

Jak mówią urzędnicy, pierwszym zadaniem będzie wyburzenie budynku lokalu Słoneczna przy Jeziorze Durowskim. To proces, który może potrwać - założenia mówią o czasie ok. 2 miesięcy, jednak może się to zmienić. Zaraz po rozbiórce podjęte będą kolejne prace.
Powstaje zatem pytanie, co z użytkowaniem plaży latem? Na tę wątpliwość nie znamy jeszcze odpowiedzi, ale będziemy ze sprawą rewitalizacji na bieżąco.

Cały zakres realizacji inwestycji ma się zakończyć w październiku 2025 roku.

Przypomnijmy, jak wyglądała kiedyś wągrowiecka miejska plaża, można zobaczyć w poniższej galerii:

Plaża miejska w Wągrowcu na przestrzeni lat. Tak kiedyś wypo...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto