Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rogoźno. Jak ta miejscowość wyglądała 30 lat temu? Tych zdjęć nie ma nikt!

Martin Nowak
Martin Nowak
Rogoźno, w powiecie obornickim. Tak wyglądało 31 lat temu w obiektywie pilskiego fotografa Daniela Cichego. Zobaczcie zdjęcia!

Rogoźno na zdjęciach sprzed 30 lat

Daniel Cichy jako młody chłopak w 1992 roku wybrał się do Rogoźna. Były to czasy, kiedy tak naprawdę uczył się fotografii i szukał miejsc, które zainspirują go do zrobienia zdjęcia. W Rogoźnie znalazł takich całkiem sporo. Był ciekawy tej miejscowości w powiecie obornickim.

ZOBACZ TAKŻE

Zdjęcia z tej "wycieczki" wywołał dopiero teraz. Po ponad 30 latach! Nikt ich wcześniej nie wdział, dlatego są one takie wyjątkowe.

Czy ktoś rozpoznaje miejsca lub ludzi z archiwalnych kadrów zrobionych w Rogoźnie? Macie do nich szczególny sentyment?

Co trzeba zobaczyć w Rogoźnie?

Przy okazji postanowiliśmy sprawdzić, jakie punkty na mapie Rogoźna koniecznie trzeba odwiedzić. W ściągawce na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Rogoźnie czytamy, że najcenniejszym zabytkiem Rogoźna i jednocześnie najstarszym kościołem na terenie miasta jest kościół św. Wita.

ZOBACZ TAKŻE

- Najważniejsze zabytki znajdujące się wewnątrz świątyni to: mosiężna chrzcielnica gotycka z I poł. XV wieku - w kształcie kotła na trzech łapach zwierzęcych, ozdobiona pięcioma postaciami świętych, pieczęciami z XIV wieku i medalionem rusko-bizantyjskim, prawdopodobnie z XII wieku; obraz św. Wita - barokowy z drugiej ćwierci XVIII wieku, w srebrnej koszulce; neogotycki ołtarz główny z 1897 roku, czteroskrzydłowy; późnobarokowy ołtarz w nawie północnej - z ok. 1700 roku z herbem Radwan; późnobarokowy ołtarz w nawie południowej - z czwartej ćwierci XVIII wieku, stiukowy, o płaskiej dekoracji z obrazami Chrystusa i św. Stanisława; rzeźba Chrystusa Frasobliwego - w kruchcie, późnogotycka z XVI wieku, ludowa, z polichromowanego drewna; krucyfiks na belce tęczowej - z I połowy XVII wieku; kielichy: jeden srebrny, późnorenesansowy z I połowy XVIII wieku i drugi barokowy, częściowo złocony, fundacji Macieja Zielińskiego z 1623 roku; liczne obiekty w stylu neogotyckim z XIX i XX wieku - stalle, konfesjonały, stacje drogi krzyżowej, szafa organowa, tron i ambona.

Co jeszcze trzeba zobaczyć w Rogoźnie? M.in. Rynek Nowego Miasta, który obecnie nosi nazwę: Plac Karola Marcinkowskiego. A także: Ratusz - Muzeum Regionalne im. Wojciechy Dutkiewicz - Pl. K. Marcinkowskiego 1, budynek dawnego sądu przy pl. K. Marcinkowskiego 9, dawny Sąd Grodzki przy ul. Kościuszki 15, kościół Św. Ducha czy budynek starego szpitala miejskiego z końca XIX wieku.

Rogoźno. Jak ta miejscowość wyglądała 30 lat temu? Tych zdję...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rogoźno. Jak ta miejscowość wyglądała 30 lat temu? Tych zdjęć nie ma nikt! - Piła Nasze Miasto

Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto