Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rowerem przez Wielkopolskę: Poznaj trasy Kępna

Redakcja
Dziś w cyklu „Rowerem przez Wielkopolskę” prezentujemy Kępno! Wybierz się na wycieczkę i zobacz, jak przeszłość łączy się z teraźniejszością!

Przed II wojną światową Kępno zamieszkiwały trzy grupy ludności: Polacy, Niemcy i Żydzi, dlatego nazywane jest „miastem trzech kultur”. Zachowało swój historyczny układ urbanistyczny z malowniczymi domami mieszczan, kościołami i synagogą. Centrum miasta stanowi jeden z największych, a zarazem najpiękniejszych rynków w Wielkopolsce z odrestaurowanym ratuszem i dawną siedzibą władz miejskich (dziś Muzeum Ziemi Kępińskiej), w którym podziwiać można unikatową kolekcję judaików. Gmina Kępno łączy wspaniałą przeszłość z odwagą współczesności. To miejsce przyjazne rodzinie i biznesowi. Tu warto żyć, pracować, rozwijać się oraz odwiedzać.

Wiele obiektów odzyska niebawem dawną świetność. Realizację zapowiedział już Piotr Psikus, burmistrz.

– Inwestycyjne plany są możliwe dzięki rekordowej dotacji z WRPO w wysokości 9 239 653,21 złotych - mówi.

Kępno położone na styku Śląska i Wielkopolski ma wiele ciekawych miejsc, które warto zwiedzić, wybierając się na rowerową wycieczkę. Warto zatrzymać się przy ratuszu. Jego historia sięga odległych czasów. Przyjmuje się, że w XVII wieku wybudowano pośrodku kępińskiego rynku, drewniany ratusz. W 1835 roku go rozebrano i stanął w tym miejscu pokaźny, murowany budynek w stylu klasycystycznym, dwukondygnacyjnym usytuowany pośrodku rynku, budowany na pomieszczenia utworzonego z nowa sądu ziemsko-miejskiego. Służył on jednocześnie za siedzibę magistratu. Wkrótce stał się jednak niewystarczający. Dlatego tuż obok, przy ul. Ratuszowej nr 2, postawiono nowy budynek ratusza, również w stylu klasycystycznym, w którym to budynku władze samorządu kępińskiego znajdowały się do 1975 roku. W 1989 roku wybudowano w Kępnie nowy gmach sądu rejonowego, kępiński ratusz powrócił do kępińskich władz samorządowych. Po remoncie kapitalnym pełni dziś swoją dawną funkcję.

Kępno ma unikalny dwupoziomowy dworzec kolejowy z krzyżowym usytuowaniem peronów (jeden z dwu tego rodzaju obiektów w Polsce!). Pierwszą kolej żelazną w Prusach wybudowano w roku 1836. Drugą linię kolejową, dwutorową, zbudowano w latach 1874-1875 z Poznania do Kluczborka. Nowa linia kolejowa krzyżowała się w Kępnie z linią kolejową Oleśnica - Podzamcze. Zbudowano osobny dworzec osobowy na miejscu skrzyżowania. Dworzec kępiński jest przykładem nielicznych dworców typu piętrowego, w którym krzyżują się dwie linie, każda z osobnym peronem i o różnych wysokościach. Warto w czasie wycieczki podjechać i zobaczyć ten obiekt.

W mieście nie da się przegapić wieży o wysokości 40 metrów, która jest punktem orientacyjnym mieszkańców i podróżnych. Zakład wodociągowy wybudowano w latach 1903-1904. Stacja pomp i wieża ciśnień, zlokalizowana przy ulicy Wrocławskiej, w 1938 liczyła 13 kilometrów i podłączono do niej 633 nieruchomości. Jest dobrze zachowana i można ją zwiedzać.

Jednym z charakterystycznych budynków Kępna jest synagoga. Wybudowana w latach 1814 -1815 przez mistrzów murarsko-ciesielskich Fryderyka Wilhelma i Karola Fryderyka Schefflerów z Brzegu, w miejsce drewnianej rozebranej ok. 1689 r., odnowiona została w latach 1893 i 1924 -1925. Synagoga na mocy ustawy z 1997 roku o restytucji mienia żydowskiego została zwrócona Gminie Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu. W 2009 roku ma podstawie darowizny Gmina Żydowska przekazała ją Gminie Kępno.

QARIUM Kępno to jedna z najnowocześniejszych w Polsce krytych pływalni. To miejsce przyjazne młodym, ale również seniorom ceniącym aktywny wypoczynek.

Korzystając z tej atrakcji, można od razu wyjechać z miasta do wsi Osiny, przez wieś Zosin do Przybyszowa gdzie znajduje się pomnik upamiętniający walkę powstańców wielkopolskich pod Korzeniem. To właśnie tu przy głównej drodze, w odległości 600 m na zachód od szosy Poznań - Katowice wznosi się pomnik z granitowych kostek różnej wielkości, odsłonięty 19 lutego 1969 r. Na jego przedniej ścianie umieszczono metalową tablicę z wizerunkiem krzyża powstańczego i tablicę z nazwiskami dziewięciu powstańców poległych 19 lutego 1919 r. w bitwie pod Korzeniem.

Mikorzyn to urocza wieś w gminie Kępno położona na terenie Obszaru Krajobrazu Chronionego Wzgórz Ostrzeszowskich i Kotlina Odolanowska. Znajduje się tam wiele stanowisk archeologicznych, na których ślady działań człowieka datuje się na 40-60 tys. lat p.n.e. Na terenie wsi znajduje się pałac otoczony parkiem. W parku rośnie grupa pięciu dębów szypułkowych objęta ochroną prawną jako pomnik przyrody. W centrum wsi można podziwiać aleję dębową, zaliczaną do pomników przyrody. Mikorzyn uzyskał status miejscowości letniskowej. W Mikorzynie znajdują się stawy kąpielowe, których można się wykapać i zrelaksować po wyczerpującej podróży rowerem przez gminę Kępno.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto