Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rynek w Wągrowcu na przestrzeni lat. Jak zmienił się centralny plac miasta?

Arkadiusz Dembiński
Arkadiusz Dembiński
Archiwum Muzeum Regionalne w Wągrowcu
Dziś kamienny plac z tańczącą fontanną i zegarem słonecznym. Jednak wągrowiecki Rynek nie zawsze tak wyglądał. Jak zmieniał się on na przestrzeni lat?

Rynek w Wągrowcu. Dziś to centralny plac leżący u zbiegu ulicy Jana Pawła II, Bydgoskiej i Wojska Polskiego. Jednak nie zawsze rynek mieścił się w tym miejscu. Pierwotnie była to najprawdopodobniej inna lokalizacja.

- Najpomyślniejszy rozwój Wągrowca miał miejsce w XV i XVI wieku. Rozwój urbanistyczny przyczynił się do podjęcia decyzji o wytyczeniu nowego rynku. Informacje na ten temat zawarte zostały w dokumencie opata Jana z 1498 r., potwierdzającym prawa mieszczan. Z treści dokumentu dowiadujemy się że opat podarował miastu plac i stojące przy nim domy oraz budynek urzędniczy, spełniający funkcję ratusza - opisuje tamto wydarzenie Marcin Moeglich w Kronice Wielkopolski.

Wówczas to na Rynku znajdował się między innymi pręgierz, na którym to kat wymierzał sprawiedliwość. Na Rynku w tamtym okresie znajdowała się także waga miejska.

Z czasem miasto zaczęło ubożeć. W XVIII wieku doszło dodatkowo jeszcze do wielkiego pożaru, w wyniku, którego spłonął ratusz. Jego ruiny znajdowały się przy Rynku aż do XIX wieku.

W okresie zaboru pruskiego zmieniono nazwę centralnego placu na Marktplatz. - Na placu położono bruk, a pierzeje zabudowano domami murowanymi, krytymi dachówkami, a więc odpornymi na działalność ognia. Pamięć o niszczącym niegdyś miasto żywiole sprawiła, że mieszkańcy ufundowali na Rynku figurę poświęconą św. Wawrzyńcowi - opisuje Moeglich.

W XIX wieku przy północnej pierzei Rynku powstał okazały budynek hotelu. Obraz Rynku nie zmienił się znacząco w okresie międzywojennym. - W okresie okupacji nazwę centralnego placu miejskiego zmieniono na Ludolfingerplatz, a pomnik św. Wawrzyńcka usunięto - wspomina Moeglich.

Jednocześnie z Rynku zniknęły wszystkie szyldy i napisy w języku polskim. 23 stycznia 1945 roku do Wągrowca wkroczyła Armia Czerwona. Czerwonoarmiści byli witani przez społeczność między innymi na Rynku. Krótko po tych wydarzeniach pułkownik Andriej Paszkow, który dowodził wojskami zginął. Został pochowany wraz z żołnierzami na wągrowieckim Rynku. Na mogile ustawiono czołg. - W latach 50. XX wieku Rynek uległ przebudowie, a jego nazwę zmieniono na plac płk. A. Paszkowa - wyjaśnia historyk.

Ciała żołnierzy przeniesiono na cmentarz. Wrak czołgu usunięto, a w jego miejsce ustawiono pomnik.

Rynek stał się miejscem odpoczynku. Na zdjęciach sprzed kilkudziesięciu lat można zobaczyć Rynek tonący w zieleni drzew i krzewów. Trawniki przecinają ścieżki.

Po erze zielonego Rynku nastała kolejna. Rynek przebudowano. Stał się wówczas wielkim parkingiem, który doskonale pamięta wielu mieszkańców naszego powiatu.

Ostatnią kompleksową modernizację wągrowieckiego Runku przeprowadzono w 2009 roku. Wówczas to został usunięty z niego pomnik Armii Czerwonej. Parking zastąpiła granitowa płyta, która można podziwiać dziś. Stanęła fontanna czy zbudowano zegar słoneczny.

Rynek w Wągrowcu na przestrzeni lat. Jak zmienił się central...

ZOBACZ TAKŻE

Wągrowiec jest jednym z pierwszych małych miast, w których zawisły te plakaty.

Billboard „Kochajcie mnie mamo i tato” zawisł w Wągrowcu tuż...

20-latka z Wągrowca zaczyna szturmem podbijać serca Amerykanów.

Z Wągrowca na podbój wielkiego świata mody. American Dream W...

Śmieci na tym obszarze można spotkać niemal na każdym kroku. W drodze do skrzyżowania rzek i tuż przy nim.

Teren wokół skrzyżowania rzek w Wągrowcu znów zanieczyszczon...

Wiadomości z Naszego Miasta przez 24 godziny w Twoim telefonie

Pobierz bezpłatną aplikację Nasze Miasto i bądź na bieżąco z informacjami!

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto