Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Słomiane cudeńka czyli pampry [foto]

Joanna Pacan
Dożynki to wielkie święto rolników. Z tej okazji stroją się nie tylko sami gospodarze i ich rodziny. Trzeba także zadbać o odświętny wystrój dla swojej okolicy. Najbardziej powszechnymi ozdobami wsi są tzw. pampry, czyli ludziki i inne stworzenia zrobione ze słomy.

W minionym roku w Rościnnie odbywały się dożynki gminy Skoki. Wieś zamieniła się w typową rolniczą osadę, przecudnie wyglądającą, a to wszystko za sprawą blisko tysiąca balotów słomy. W prace nad słomianymi dekoracjami włączyli się wszyscy mieszkańcy Rościnna. Jedni własnoręcznie przygotowywali pampry, inni dorzucili trochę grosza na zakup ozdób, a jeszcze inni chętnie wspomagali zbożem, słomą, kukurydzą, kwiatami i wszystkimi innymi potrzebnymi rzeczami. Przygotowanie wystroju wsi trwało dwa tygodnie. Część pomysłów była z Internetu, ale były i takie, które same wpadały mieszkańcom do głowy, jak np. stonoga przygotowana przez dzieci. Jak przystało na stonogę, składała się ze stu sztuk okrągłych bel.

- Zwołaliśmy dzieciaki z całej wioski. Jakże miłym zaskoczeniem był dla nas widok całej chmary dzieci, maszerujących z pędzlami i farbami – wspominają mieszkanki Rościnna Karina Szymaś i Beata Loręcka. Wśród przygotowanych pamprów nie mogło zabraknąć witającej przyjezdnych pary: baby i chłopa. Cóż, nie byli oni zwyczajną parą. Poza tym, że wykonano ich ze słomy, to chłop siedział na rowerze, a babę wiózł na ramie. Skoro baba i chłop, to muszą być gospodarskie zwierzęta. Zatem mieszkańcy Rościnna udekorowali swoją wieś stonogą, pawiem, kurą, kogutem, kurczakiem, krową i bykiem, świnką z prosiętami. Pojawił się także ogromny kombajn i cztery wiatraki. Oprócz pamprów mieszkańcy Rościanna zbudowali na dożynki mini skansen ze starym rolniczym sprzętem.

Również w Mieścisku budowane są słomiane rzeźby. Co roku na Rynku staje ogromna, kilkumetrowa baba, a tuż obok niej chłop i zapraszają na dożynki gminne, które połączone są z Targami Michałowskimi. W tym roku uroczystości odbędą się 4 września.

W piątek miejscami możliwe przelotne opady deszczu, głównie na północy i południu Polski. Spodziewane są także lokalne burze. Temperatura od 19 stopni na północy do 27 na południowym zachodzie. Wiatr słaby, zmienny, z przewagą zachodniego. W czasie burz porywy wiatru do 65 km/h.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto