Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

SMS-y mogą uratować dobytek, a nawet życie

Monika Dziuma
Nagłe burze, ulewne deszcze, bywa że trąby powietrzne. Coraz częściej mamy do czynienia z bardzo groźnymi zjawiskami przyrodniczymi. Te ostatnie, sprzed dwóch tygodni, spustoszyło znaczną część kraju. Niestety, przyniosło także ofiary śmiertelne.

Fachowcy zwracają uwagę na nagłe występowanie takiej pogody oraz trudną do przewidzenia skalę. Decydować mogą minuty, czy zabezpieczymy swój dobytek, czy znajdziemy odpowiednie schronienie. Dlatego coraz więcej gmin w Polsce korzysta z powiadamiania poprzez SMS-y swoich mieszkańców o wydarzeniach w gminie, ale także właśnie o zagrożeniach pogodowych, wyłączeniach prądu etc. W powiecie wągrowieckim korzystają z tego Skoki i Damasławek. Jako pierwsze system powiadamiania SMS wprowadziły Skoki.

- W opiniach, jakie spływają do mnie od mieszkańców, system sprawdza się. Za pomocą wiadomości SMS informujemy osoby, które zapisały się do bezpłatnej bazy o tym co dzieje się w mieście i gminie. System służy także do przekazywania także pilnych wiadomości ostrzegawczych, jak choćby o możliwości wystąpienia burz czy silnym wietrze. Takie informacje otrzymujemy zwykle z instytutu meteorologii. Za pomocą SMS-a rozsyłamy dalej. Co istotne, SMS wysyłany jest także poza godzinami pracy urzędu. Obsługujący system urzędnik ma możliwość wysłania powiadomień także z domu, po zalogowaniu się do panelu - wyjaśnia Tadeusz Kłos, burmistrz Skoków. Za pomocą wiadomości SMS Skoki informują także między innymi o problemach w dostawie wody z powodu awarii czy remontów.

Także w gminie Damasławek urząd wysyła do mieszkańców informacje o takich zagrożeniach jak: burze, silne wiatry itp., ale także informacje o dofinansowaniu, wiadomości informacyjne; info o szkoleniach dla rolników.

Co ciekawe, takim systemem nie są zainteresowane władze Wągrowca. Jak się dowiedzieliśmy, obecnie urząd miejski otrzymuje powiadomienia o możliwości wystąpienia niebezpiecznych zjawisk w województwie wielkopolskim z Instytutu Meteorolgii i Gospdarki Wodnej oraz ze Starostwa Powiatowego w Wągrowcu.

Na tej podstawie odpowiednie komunikaty zamieszczane są na specjalnym pasku na froncie strony internetowej miasta www.wagrowiec.eu oraz na profilach społecznościowych, aby dotarły do jak największej liczby odbiorców.

Jednocześnie w wągrowieckim ratuszu tłumaczą, że rozważano również wprowadzenie systemu powiadomień SMS, ale uznano, że to mało skuteczne. - Każda osoba chcąca otrzymywać powiadomienia SMS, musiałaby zalogować się do systemu, a niewiele osób chce przekazywać operatorowi systemu swoje dane - wyjaśnia nam przedstawiciel urzędu miejskiego.

W Wągrowcu funkcjonuje natomiast system alarmowania ludności poprzez 6 syren elektronicznych, rozlokowanych na poszczególnych osiedlach Wągrowca. - System ten, oprócz podawania sygnałów dźwiękowych, umożliwia nadawanie komunikatów słownych o występujących zagrożeniach oraz sposobach zachowania się. Zarządzanie poszczególnymi syrenami odbywa się z jednego miejsca, znajdującego się w Miejskim Centrum Zarządzania Kryzysowego - tłumaczą nam w Ratuszu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto