Sportowe podsumowanie roku 2021. Co działo się w Wągrowcu i powiecie?

Kacper Bagrowski
To był rok pełen emocji!
To był rok pełen emocji! Kacper Bagrowski
Rok 2021 był dużo łaskawszy dla organizatorów zawodów sportowych. Nie zabrakło sukcesów, jak i porażek. Przypominamy, co działo się w świecie lokalnego sportu w mijającym roku.

To był rok powrotów. Wróciły uwielbiane imprezy, które były regularnie odwoływane rok wcześniej. Wągrowczanie rywalizowali w wielu konkurencjach Wągrowca Aktywnego Nocą, na trasy wrócili biegacze i rowerzyści, powrócił także Puchar Polski w nordic walking. Podsumowując - wydarzeń i sukcesów nie brakowało!

Halowe sukcesy

Szczypiorniści Nielby Wągrowiec mają za sobą udany rok. Po dobrym występie w I lidze awansowali do Ligi Centralnej – nowych, ogólnopolskich rozgrywek, których powstanie miało na celu uczynić zaplecze PGNiG Superligi bardziej elitarnym i profesjonalnym.

Podopieczni Bartosza Świerada, mimo fatalnego początku rozgrywek zakończyli je na świetnym, szóstym miejscu, które pozwala z optymizmem patrzeć w przyszłość. Wspomnianym optymizmem napawają też sukcesy młodych szczypiornistów z Wągrowca.

W czerwcu, w hali OSiR w Wągrowcu rywalizowały za to najlepsze młode piłkarki ręczne w Europie. W turnieju U-17 zwyciężyły Holenderki, Polki skończyły zaś na ostatnim miejscu…

[g]8311500[/g[

Podczas finału Polskiej Ligi Bocci w Zamościu na trzecim stopniu podium stanął Damian Matoga.

Słodko-gorzki rok piłkarzy

Dużo gorzej 2021 rok będą wspominać piłkarze Nielby. Na własne życzenie, w słabym spadli z III ligi. Kibice domagali się poważnych zmian w sztabie szkoleniowym – te jednak nie zaszły. I choć żółto-czarnym udało się awansować do finału wojewódzkiego Pucharu Polski, tam sromotnie polegli w starciu z Polonią Środa Wielkopolska. I choć w rozgrywkach IV ligi jesienią Nielba radziła sobie przyzwoicie, słaba komunikacja w Internecie, pożegnania bez klasy z zasłużonymi zawodnikami i garstka kibiców na stadionie to obraz przygnębiający. W listopadzie Nielbiści dostali kolejny, poważny cios. Po walce z chorobą zmarł Marek Marchel – legenda wągrowieckiego klubu i nieodżałowany trener.

Pozostałe piłkarskie ekipy z powiatu utrzymały się w swoich ligach, ale dwie z nich zaliczyły fatalną jesień i wiosną będą musiały drżeć o swój los. O ligowy byt zawalczą Wełna Skoki (w V lidze) i Sokół Damasławek (w klasie okręgowej). Ekipy z Mieściska, Wapna i Gołańczy plasują się w czołówkach swoich lig.

Końcówka roku należała do halowej ekipy Calcio Wągrowiec. Amatorski zespół futsalowy zwyciężył wojewódzkie eliminacje i dotarł do drabinki głównej Pucharu Polski. W pierwszej rundzie wyeliminowali drugoligowy, profesjonalny zespół ze Starogardu Gdańskiego. W kolejnej fazie, 6 stycznia zmierzą się z ekstraklasowym zespołem z Gdańska.

Podczas EURO 2020, które z powodu pandemii zostało przesunięte o rok, wągrowczanie tłumnie dopingowali biało-czerwonych, a także cieszyli się z gola Damasławianina, Karola Linettego, który po długich latach posuchy zaczął odgrywać w reprezentacji coraz większą rolę.

W sobotni wieczór amfiteatr pękał w szwach!

Wągrowczanie kibicują Polakom! Strefa kibica w amfiteatrze p...

Nasi najszybsi!

Kolejny fenomenalny rok także za Krystianem Rakocym. Maszer z powiatu wągrowieckiego wraz ze swoją czwórką psów: Rają, Ragnarem, Flokim i Kenajem wystartował w Mistrzostwach Polski Psich Zaprzęgów, które odbyły się w Kliczkowie na Dolnym Śląsku. Mieszkaniec Mieściska wywalczył swój ósmy złoty medal mistrzostw kraju. Warto nadmienić, że zwyciężał on we wszystkich zawodach wchodzących w skład Pucharu Polski. Niestety, z powodu pandemii odwołane zostały mistrzostwa świata psich zaprzęgów, które docelowo miały odbyć się w Belgii. Rakocy miał na nie pojechać i… miał też spore szanse na sukces. W poprzednich latach dwukrotnie bywał drugi w światowym czempionacie.

W pierwszych dniach września na starcie XXXVI zawodów o Jesienny Puchar Klas stanęło aż 65 łodzi. Regaty na jeziorze Durowskim przyciągnęły uwagę wielu mieszkańców miasta, na oczach których udało się zatriumfować jednemu reprezentantowi gospodarzy. W klasie OPP do lat 12. Rywali zdeklasował Jakub Gulczyński. Młody żeglarz wygrał w czterech z siedmiu przeprowadzonych wyścigów!

Drugi dzień zmagań na jeziorze Durowskim! Żeglarze walczą o ...

Dużo działo się też w świecie dwóch kółek. W powiecie odbyło się mnóstwo imprez dla miłośników rowerów – m.in. majowe Mistrzostwa Wielkopolski w kolarstwie górskim XC MTB w Wągrowcu, Leśne Kryterium pod Skokami (tam odbył się też duathlon) czy wągrowieckie „Pary na rowery”. Na amatorów czekał rajd rowerowy z okazji Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Największy sukces osiągnęła jednak Marta Gogolewska. Kobieta, na co dzień pracująca jako dyrektor OSiRu podczas Mistrzostw Polski w Rawie Mazowieckiej obroniła tytuł Masters Kobiet w kolarstwie szosowym (kat. K30)

W 2021 roku wróciły też różnorakie imprezy biegowe, z Nocną Dwunastką, Biegiem Gwiazdkowym w Wągrowcu i skockim Biegiem Podkowy na czele. W tym ostatnim na dystansie na 10km zwyciężył wągrowczanin Paweł Stoś, który we wrześniu ukończył Ultramaraton Bieszczadzki.

Kolejny raz maraton w nietypowy sposób przebiegł Leszek Baczyński z Wapna. W ubiegłym roku zrobił to wokół własnej posesji, w tym – przebiegł 42km po drogach gminy Wapno. 56-latek biegł przez Graboszewo, Srebrną Górę, Komasin, Smuszewo, a finisz jego biegu odbył się na ulicy Długiej w Wapnie. Łącznie zaliczył trzy takie pętle.

Srebro i brąz Mistrzostw Polski U18 w wieloboju lekkoatletycznym przywiozła Weronika Kadłubowicz z Wągrowca. To czwarty i piąty krążek zdobyty przez największy talent wągrowieckiej lekkoatletyki na arenie ogólnopolskiej. I choć te sukcesy już są godne podziwu, ambitna 18-latka czuje niedosyt i wciąż jest głodna sukcesów. Weronika już przygotowuje się do startów w sezonie 2022.

Jest siła!

Dawid Jeneralczyk powtórzył sukces z zeszłego roku i został mistrzem polski w no-gi jiu jitsu. (wrzesień, Luboń, Colloseum MMA Wrc). Zawodnicy tego klubu przywieźli też cztery medale z prestiżowych zawodów TAGA Copa Poland International Tournament BJJ GI & NO GI w Tarnowie Podgórnym. W październiku triumfy święcił Bartłomiej Dróbka. Wągrowczanin reprezentujący Colloseum wygrał walkę na gali GSW w Międzychodzie, a dzień później, w Warszawie został Mistrzem Polski brazylijskiego jiu-jitsu w kimonach.

26 czerwca w Wapnie pojawili się najsilniejsi ludzie w Polsce. Na północy powiatu odbyły się bowiem zawody Pucharu Polski Strongman. Duża w tym zasługa Marcina Wlizło – gospodarza imprezy i zasłużonego siłacza. Sędzią głównym zawodów w Wapnie był Mariusz Pudzianowski, a na starcie pojawił się między innymi Sławomir Toczek. Impreza przyciągnęła tłumy fanów!

Tłumy widzów na zawodach Strong Man w Wapnie

Prężnie rozwijała się także sekcja sztangistek Zamku Gołańcz. W Drużynowym Pucharze Polski zajęły one piąte miejsce, co jest największym sukcesem w historii. Wyjazd do Gdańska zakończył się jednak ogromnym osiągnięciem indywidualnym Weroniki Zielińskiej-Stubińskiej. Powtórzyła ona wynik sprzed roku i sięgnęła po Puchar Polski Kobiet. Poprawiła także rekord kraju w podrzucie w kategorii 81 kg. Aktualnie wynosi on 123 kg. Z Mistrzostw Polski do lat 15 medale przywiozły Róża Włodarczyk, Wiktoria Gniot i Marcelina Woźniak.