Strajk Pielęgniarek. Pracownicy wągrowieckiego szpitala solidaryzują się z postulatami

Monika Dziuma
Monika Dziuma
Adam Jankowski - zdjęcie ilustracyjne
W poniedziałek 7 czerwca pielęgniarki w całej Polsce przeprowadziły strajk ostrzegawczy. Jeśli pielęgniarki nie porozumieją się z rządem, może zapaść decyzja o strajku z poparciem wszystkich związków, należących do Forum Związku Zawodowych. Pracownicy szpitala w Wągrowcu solidaryzowali się ze strajkującymi.

Personel szpitala w Wągrowcu, na znak solidarności ze strajkującymi pielęgniarkami, pracował dzisiaj w czarnych koszulkach.

- Niedobory kadr medycznych, i związane z tym nadmiernie obciążenie pracą oraz niesatysfakcjonujące wynagrodzenia stanowią jeden z głównych postulatów trwającego aktualnie protestu zorganizowanego przez Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych - poinformował zarząd szpitala w Wągrowcu.

dalsza część tekstu pod video

Zobacz film: Procesja Bożego Ciała w Wągrowcu

Poza zmianą warunków pracy, pielęgniarki i położne nie akceptują proponowanych przez stronę rządową regulacji płac od 1 lipca br. Zgodnie z przyjętą przez Sejm nowelizacją ustawy, wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarki lub położnej zatrudnionej w systemie publicznej ochrony zdrowia nie może być niższe niż (w nawiasie podano kwotę łącznego wynagrodzenia, tj. zasadnicze + dodatki liczone jako pochodne od wynagrodzenia zasadniczego + dyżury):

  • dla osób z wykształceniem średnim – 3.772 zł (5.509 zł)
  • dla osób z wykształceniem średnim i specjalizacją oraz dla osób z tytułem lic. lub mgr – 4.186 zł (6.292 zł)
  • dla osób z tytułem lic. lub mgr i specjalizacją – 5.478 zł (8.347 zł).

ZOBACZ TAKŻE

Do powyższych kwot wynagrodzenia zasadniczego doliczany jest dodatek stażowy w wysokości do 20%.

- Zarząd Szpitala w Wągrowcu solidaryzuje się z postulatami Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, wskazując zarazem, że strona rządowa oraz posłowie i senatorowie winni w dalszym ciągu współdziałać w celu kompleksowego rozwiązania problemów organizacji, warunków pracy i wynagrodzeń w sektorze ochrony zdrowia - czytamy na internetowej stronie wągrowieckiej lecznicy.

Zgodnie z opublikowaną przez Ministerstwo Zdrowia mapą potrzeb zdrowotnych, w całym kraju brakuje personelu medycznego.

- (...) wobec potrzeb, które czekają polski system ochrony zdrowia, jeszcze bardziej będzie brakowało kadry medycznej. Lekarzy w Polsce jest 130 tys., z czego 24% osiągnęło już wiek emerytalny. Potrzeba będzie zwłaszcza internistów i geriatrów. Pielęgniarek w Polsce jest z kolei 230 tys., średnia ich wieku to prawie 50 lat. 17% z nich osiągnęło już wiek emerytalny. Położnych jest w Polsce 31 tys - informują przedstawiciele wągrowieckiego szpitala.

Z analiz zawartych w mapach wynika, że spada udział dzieci i młodzieży w ogólnej liczbie ludności, co jest spowodowane m.in. epidemią niepłodności. Zwiększa się natomiast liczba osób w wieku starszym (60 lat i więcej). W kolejnych latach wg prognoz nastąpi wyraźny przyrost liczby osób starszych. W 2014 r. osób w wieku 65 lat i więcej było 5,9 miliona, co stanowiło ok. 15,5% ogółu ludności. W 2019 r. osób 65+ było już ponad 6,9 mln. czyli 18,1% ogółu ludności. Według przewidywań w 2050 r. osób starszych będzie w naszym kraju ok. 11 mln osób, czyli 32,7% ogółu społeczności.

W mapach zawarta została także analiza problemów zdrowotnych Polaków, do których będzie musiała być dostosowana w najbliższych latach oferta leczenia. Obywatele Polski zapadają najczęściej na: cukrzycę, udary, niewydolność serca, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, schizofrenię.

ZOBACZ TAKŻE

Zmiany w mieście. Pojawiły się nowe słupki i poduszki berlińskie

Gmina Wągrowiec. Plaża w Kobylcu przed sezonem. Jak wygląda ...

Dzień Dziecka 2021. Najmłodsi mieszkańcy Wągrowca bawili się...

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie