Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Straż pożarna z Wągrowca apeluje: nie wypalaj traw!

Monika Zaganiaczyk
Monika Zaganiaczyk
Dariusz Gdesz - zdjęcie ilustracyjne
Minione lata pokazały, że w okresie wiosennym strażacy często wzywani są do pożarów traw. Straż Pożarna przypomina, że wypalanie traw jest w naszym kraju surowo zabronione. Jakie kary czekają tych, którzy dopuszczą się tego procederu?

Za nami okres zimowy, kiedy to strażacy mieli pełne ręce roboty w związku z pożarami sadzy w kominach. Niestety, być może już niebawem będziemy mieli do czynienia z innym zagrożeniem. Rozpoczęła się wiosna, a minione lata pokazały, że w tym czasie straż pożarna regularnie wzywana jest do pożaru traw. Aby już teraz zapobiec tego typu interwencjom, strażacy przypominają, że jest to surowo zabronione.

- Przełom zimy i wiosny to okres, w którym zawsze gwałtownie wzrasta liczba pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych. Ma to związek z wypalaniem suchych traw i pozostałości roślinnych. Pamiętajmy, że pożary traw są niebezpieczne dla życia i zdrowia ludzi, zwierząt oraz środowiska naturalnego. Zagrażają lasom, domom mieszkalnym i zabudowaniom gospodarczym, bezpowrotnie niszczą faunę i florę. Stwarzają też niebezpieczeństwo dla podróżujących, gdyż dym znacznie ogranicza widoczność, co może doprowadzić do groźnych wypadków i kolizji.
Ponadto pożary traw angażują  wiele zastępów ratowniczych, których pomoc może być potrzebna w tym samym czasie w innym miejscu, gdzie naprawdę zagrożone jest życie i zdrowie ludzi - mówi ogn. Piotr Kaczmarek, oficer prasowy KP PSP w Wągrowcu.

ZOBACZ TAKŻE

Jak przypomina strażak, wypalanie pozostałości roślinnych na łąkach, pastwiskach, wrzosowiskach, torfowiskach, nieużytkach, w rowach i na pasach przydrożnych oraz w odległości mniejszej niż 100 m od nich jest zabronione.

- W stosunku do osób naruszających wyżej wymienione zasady mogą być stosowane sankcje karne określone w Kodeksie Wykroczeń i w Kodeksie Karnym. Grozi za to kara grzywny w wysokości 5 tys. zł, a nawet kara 10 lat pozbawienia wolności, może też to skutkować utratą dopłat bezpośrednich z Unii Europejskiej - wyjaśnia.

Kpt. Marek Piekutowski z Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej wyjaśnia natomiast, że wiele osób wypala trawy i nieużytki rolne, tłumacząc swoje postępowanie chęcią użyźniania gleby. Jest to jednak całkowicie błędne myślenie.

- Rzeczywistość wskazuje, że wypalanie traw prowadzi do nieodwracalnych, niekorzystnych zmian w środowisku. Do atmosfery przedostaje się szereg związków chemicznych będących truciznami zarówno dla ludzi jak i zwierząt - czytamy w przygotowanej przez niego publikacji.

Powstały w trawie ogień zabija żyjące tam zwierzęta, m.in. jeże, kuny, zające, lisy, ryjówki, borsuki, nornice, badylarki, żaby, ropuchy i jaszczurki. Na śmierć w płomieniach narażone są także ptaki, które zakładają gniazda na ziemi lub na niskich krzewach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto