Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sukces rękodzielników z powiatu wągrowieckiego na Konkursie Sztuki Ludowej Pałuk

Monika Zaganiaczyk
Monika Zaganiaczyk
Dariusz Wojciechowski
Twórcy z powiatu wągrowieckiego po raz kolejny wrócili z Konkursu Sztuki Ludowej Pałuk z nagrodami. Tradycyjnie już, konkurs odbył się w Szubinie, a w tym roku zorganizowano jego jubileuszową, 60. galę.

Ogromnym sukcesem na konkursie w Szubinie mogą pochwalić się hafciarki z Koła Hafciarskiego, działającego przy Muzeum Regionalnym w Wągrowcu, która "zgarnęły" wszystkie trzy miejsca na podium w kategorii Haft.

Jury konkursowe wyróżniło prace pań:

  • Marii Tomczak, Renaty Adamczyk i Krystyny Ługiewicz (I nagroda),
  • Krystyny Bylickiej i Iwony Nowak (II nagroda),
  • Ireny Zielińskiej, Barbary Kalki, Marii Gruchały i Wiesławy Kotarby (III nagroda).

- W tegorocznym konkursie doskonale spisał się także pan Piotr Marciniuk z Kobylca, który otrzymał I nagrodę w kategorii Rzeźba. W tej samej kategorii II nagrodę odebrała pani Agata Zielińska Popowa Kościelnego, a wyróżnienie otrzymał Mirosław Nowak z Gołańczy. Warto także odnotować II nagrodę dla pani Marii Tomczak z miejscowości Rudnicze w kategorii Zdobnictwo - informują przedstawiciele wągrowieckiego ratusza.

Warto zaznaczyć, ze mieszkańcy powiatu wągrowieckiego od stanowią silną reprezentację w tym konkursie. Regularnie zdobywają tam wysokie miejsca.

ZOBACZ TAKŻE

Organizowany w Szubinie, w ramach Wiosny na Pałukach, konkurs sztuki ludowej to najstarsze tego typu przedsięwzięcie w Polsce. Tegoroczna edycja była wyjątkowa, bo po 60. latach konkurs zyskał patrona. Nadano mu imię zmarłej w ub. r. bydgoszczanki Wandy Szkulmowskiej, znawczyni sztuki ludowej regionu.

W tym roku do konkursu przystąpiło 36 dorosłych artystów oraz 34 młodych adeptów sztuki ludowej Pałuk, którzy wykonali 290 prac.

- Podobnie jak w latach ubiegłych, w jubileuszowej edycji konkursu ludowi twórcy przedstawiali pod ocenę jurorów hafty, rzeźby, pająki pałuckie oraz zdobnictwo wnętrz pałuckich i zabawki. W tym roku konkurs swoim honorowym patronatem objął również Burmistrz Wągrowca. Podczas uroczystej gali, nasze miasto reprezentowała dyrektor Muzeum Regionalnego w Wągrowcu Małgorzata Kranc-Rybczyńska, która w imieniu burmistrza Jarosława Berendta wręczyła nagrody ufundowane przez miasto - poinformował wągrowiecki ratusz.

Patronat honorowy nad konkursem sprawują: Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki, Starosta Powiatu Nakielskiego Tadeusz Sobol, Starosta Powiatu Wągrowieckiego Tomasz Kranc, Starosta Powiatu Żnińskiego Zbigniew Jaszczuk, Wójt Gminy Wągrowiec Przemysław Majchrzak oraz Burmistrz Miasta Wągrowca Jarosław Berendt.

ZOBACZ TAKŻE

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto