Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Historia policji w Wągrowcu rozpoczynała od... kilkunastu funkcjonariuszy

Arkadiusz Dembiński
Arkadiusz Dembiński
Policja w Wągrowcu ma za sobą ponad sto lat istnienia. Jakie były początki formacji na ziemi wągrowieckiej? Poznajcie historię policji.

Historia Policji Państwowej na wągrowieckiej ziemi nierozerwalnie jest powiązana z odbudową Struktur tej formacji na odrodzonych ziemiach Polski po zakończeniu pierwszej wojny światowej.

Początki policji

24 lipca 1919 roku Sejm Ustawodawczy Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę o utworzeniu Policji Państwowej. Choć nie zachowały się źródła przedstawiające skład personalny komendy, można doszukać się informacji, że wągrowiecka jednostka liczyła co najmniej kilkunastu funkcjonariuszy, wchodziła skład Okręgu XI Poznań, a jej komendantem był podkomisarz Bolesław Szwemin - wyjaśniali przedstawiciele wągrowieckiej komendy policji.

Niestety dokładne informacje na temat struktur, osób służących w policji w Wągrowcu w okresie międzywojennym niestety nieodwracalnie zostały zniszczone z racji wydarzeń jakie miały miejsce w Wągrowcu w pierwszych dniach września 1939 roku. Wówczas to na wągrowiecki ratusz, gdzie znajdowały się także dokumenty policji spadły bomby. Te spłonęły wraz ze znaczną częścią budynku.

Milicja w Wągrowcu

- Zgodnie z odezwami władz niemieckich policjanci pod groźbą najsurowszej kary, mieli obowiązek do końca listopada 1939 roku stawić się do najbliższego urzędu policji niemieckiej, lub starostwa niemieckiego. Po wojennej zawierusze w styczniu 1945 po wyzwoleniu spod okupacji niemieckiej województwa poznańskiego w powiecie wągrowieckim utworzono formację, która nosiła początkowo różne nazwy „Polska Milicja Narodowa” lub „Polska Milicja Obywatelska” Jej siedziba mieściła się w gmachu przy ul Kolejowej - informują aktualnie przedstawiciele policji. Z tym okresem nieodzownie związane są postacie Mieczysława Jeżyka z Wągrowca oraz Wincenty Ciastowicz i Ludwik Dąbrowski ze Skoków.

- Kilkunastoosobowa grupa funkcjonariuszy w dniu 17 lutego 1945 roku stoczyła walkę z uzbrojonym oddziałem żołnierzy niemieckich w lasach łopuchowa, Dąbrówki Kościelnej i Dzwonowa - informują policjanci. Wydarzenia te, dla trójki wspominanych funkcjonariuszy zakończyły się ich śmiercią. Aktualnie cała trójka jest patronem ulic w Wągrowcu i Skokach. - Po transformacji ustrojowej 6 kwietnia 1990 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Powołał Policję, formacja wróciła do przedwojennych korzeni i weszła do struktur międzynarodowych - informowali funkcjonariusze.

Aktualnie w wągrowieckiej policji służy ponad 100 funkcjonariuszy. - Jednostka tworzą trzy piony: Prewencji, Kryminalny i Ruchu Drogowego którzy wraz z funkcjonariuszami służb wspomagających całą dobę dbają o bezpieczeństwo mieszkańców powiatu wągrowcieckiego - wyjaśniali policjanci.

Historia policji w Wągrowcu rozpoczynała od... kilkunastu fu...

Komenda Powiatowa Policji w Wągrowcu

ul. Taszarowo 11
62-100 Wągrowiec

tel. 47 77 46 211
fax. 47 77 46 215
numer alarmowy 112
mail: [email protected]

ZOBACZ FILM - Historia policji

ZOBACZ TAKŻE

Skrzyżowanie rzek jest jedną z atrakcji Wągrowca

Skrzyżowanie rzek w Wągrowcu. Niezwykła atrakcja, którą stwo...

Wągrowiecka piramida jest także grobowcem. Zaprojektował ją i w niej spoczął rotmistrz Franciszek Łakiński

Piramida Łakińskiego na obrzeżach Wągrowca. Tajemniczy grobo...

Założyciel fundacji Bogdan Hutten-Czapski przed kościołem parafialnym w Smogulcu.

Hrabia, u którego w pałacu w Smogulcu pod Gołańczą gościł pr...

Pochody pierwszomajowe w Wągrowcu. Zobaczcie jak kilkadziesi...

Kopalnia w Wapnie kiedyś i dziś... Jak wyglądała praca w kop...

Tereny nad Jeziorem Durowskim

Wągrowiec i okolica na zdjęciach z okresu międzywojennego. S...

Wągrowiec na starych fotografiach. Tak wyglądało życie w okr...

Wągrowiec i inne ciekawe miejsca widziane z lotu ptaka. Wągr...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto