Sylwester pod paragrafem

Arkadiusz Dembiński
Dominik Zieliński z wągrowieckiej policji przygotował szereg porad i ostrzeń związanych z sylwestrem.

Jak co roku o tej porze policjanci ostrzegają o zagrożeniach związanych z sylwestrowymi zabawami. Przy okazji przypominamy o zasadach określających kiedy można używać wszelkich petard i fajerwerków.

Podczas noworocznych wybuchów pamiętajmy zwłaszcza o najmłodszych uczestnikach tych zabaw. Na barkach dorosłych spoczywa odpowiedzialność za dzieci, które nie do końca mogą zdawać sobie sprawę z grożących niebezpieczeństw. Nie wolno dopuścić do tego, aby zabawy z artykułami pirotechnicznymi odbywały się bez nadzoru osoby dorosłej.

Kolejną kwestią jest stan, w jakim dorośli będą bawić się przy pomocy fajerwerków. Połączenie alkoholu i substancji wybuchowych może skończyć się różnego rodzaju obrażeniami – od poparzeń, do nawet oderwania palca, czy większej części dłoni.
Zwracamy się z szczególnym apelem do osób, które nadejście Nowego Roku będą świętować na wągrowieckim rynku. Korzystając z petard i sztucznych ogni, wybierz do tego miejsce w którym nie zrobisz nikomu krzywdy i niczego nie zniszczysz.
Zróbmy wszystko, aby ten okres świąteczno-noworoczny był dla nas szczęśliwy i bezpieczny!
Kwestii używania tychże materiałów nie ogranicza żaden przepis powszechnie obowiązującego prawa. Zastosowanie mają tutaj dwa artykuły Kodeksu Wykroczeń:
art. 51 §1 – kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny;
art. 83 §1 – kto nieostrożnie obchodzi się z materiałami wybuchowymi, łatwo zapalnymi lub substancjami promieniotwórczymi albo wykracza przeciwko przepisom o wyrobie, sprzedaży, przechowywaniu, używaniu lub przewożeniu takich materiałów, podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany.
Co zaś tyczy się samej sprzedaży materiałów pirotechnicznych, warto przypomnieć co na to kodeksy. Otóż wyroby pirotechniki wojskowej, którymi obrót nie wymaga uzyskania koncesji, mogą być sprzedawane wyłącznie osobom pełnoletnim po okazaniu dokumentu stwierdzającego tożsamość osoby (art. 31 ust. 2 ustawy z dnia 22 czerwca 2001 r. o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym – Dz. U. Nr 67, poz. 679, ze zm.). Sprzedawcy, który nie zastosuje się do tego przepisu grozi odpowiedzialność karna wynikająca z art. 37 w/w Ustawy – mianowicie kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 2 lat. Każdy środek pirotechniczny musi posiadać instrukcję użycia, do której stosowanie się daje gwarancję bezpieczeństwa, ale wszelkie jej modyfikacje mogą oznaczać kłopoty.
Dominik Zieliński, policja

Od października zmiany przy wjeździe do Wielkiej Brytanii

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie