Synoracki i Zieliński na podium 2. eliminacji motorowodnych MŚ w Żninie

Materiał informacyjny Mistrzostw Świata Hydro GP
W Żninie zakończyła się druga tegoroczna eliminacja motorowodnych Mistrzostw Świata Hydro GP. Do tego cyklu zaliczane są wyścigi szybkich łodzi w Formule 500, Formule 250 i Formule 125. Pierwsze miejsce w F125 zajął Henryk Synoracki, a na drugim stopniu podium w F500 stanął Marcin Zieliński.

W niedzielę po południu Komisarz UIM (przedstawiciel Międzynarodowej Unii Motorowodnej) wraz z sędziami podjęli decyzję o przerwaniu zawodów po incydencie wyścigowym do jakiego doszło w drugim biegu mistrzowskim Formuły 500. W wyniku tego incydentu ucierpiał doświadczony włoski zawodnik Giuseppe Rossi, który został przetransportowany do szpitala śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. W związku z tym końcowe wyniki tej eliminacji światowego czempionatu zaliczono po rozegraniu dwóch biegów F500 i F125 oraz jednego biegu F250.

Najlepszy występ spośród Polaków startujących w Żninie zaliczył Henryk Synoracki. Multimedalista MŚ i ME z Poznańskiego Klubu Morskiego LOK wygrał rywalizację w Formule 125. W sobotnim biegu otwierającym zawody zajął trzecie miejsce. W jedynym ślizgu rozegranym w niedzielę był bezkonkurencyjny. Po perfekcyjnym odejściu od pomostu startowego szybko wyszedł na pozycję lidera, której już nie oddał.

Wyniki 2. eliminacji MŚ Formuły 125
1. Henryk Synoracki (Polska, Poznański Klub Mordski LOK) 625 pkt
2. Joonas Lember (Estonia) 525
3. Luca Finotti (Włochy) 469

6. Sebastian Kęciński (Polska, KSMiM w Trzciance) 222
7. Michał Kausa (Polska, Baszta Żnin) 142
Niesklasyfikowany został Aleksander Goliński (Polska, KS 51 Toruń)

W Formule 500 lepiej z dwóch reprezentantów Polski żnińską rundę mistrzostw świata rozpoczął Cezary Strumnik, który zajął dobre czwarte miejsce w sobotę. W niedzielę napotkał jednak na problemy techniczne i nie udało mu się dokończyć drugiego mistrzowskiego biegu.

- Już na treningu wolnym padł wał korbowy i po usunięciu tej poważniej usterki myśleliśmy w teamie, że nasze problemy się skończyły. Pierwszy bieg wyszedł naprawdę dobrze, mieliśmy poprawne i stabilne tempo, które przełożyło się na dobre miejsce. Niestety, ten sam problem powtórzył się podczas niedzielnego biegu - opowiada Cezary Strumink. - Zabieramy się do pracy i szykujemy do kolejnych zawodów. Chciałbym pojawić się na starcie kolejnej eliminacji mistrzostw w Boretto. Te zawody już za dwa tygodnia. Potem wracamy do mojej Chodzieży. 24 czerwca rozpoczynają się tam motorowodne mistrzostwa Europy między w klasie OSY400 i to jest dla mnie bardzo ważny start. Będę u siebie w domu walczył o obronę tytułu Mistrza Starego Kontynentu – dodaje.

Marcin Zieliński miał za to dużo lepszą końcówkę zawodów. W sobotę to jego spotkała awaria i nie ukończył pierwszego ślizgu, ale w niedzielę wystartował fenomenalnie, przedarł się na pierwszą pozycję wyprzedzając kilku rywali, którzy na pomoście startowym byli ustawieni przed nim. W drugiej części tego biegu skutecznie bronił pozycji lidera, powiększając przewagę nad próbującymi dogonić go rywalami. Dzięki temu stanął we Żninie na drugim stopniu podium.

- Nie ukrywam, że te zawody sporo mnie kosztowały. Nie chcę wymieniać wszystkich przeszkód, na jakie napotkaliśmy w ten weekend. Mogę tylko powiedzieć, że mieliśmy sporo pracy. Finalnie cieszę się, że kolejny raz mój zespół stanął na wysokości zadania i pokonaliśmy wszystkie problemy. W niedzielę byłem szybki, mogłem skutecznie walczyć o zwycięstwo. Finał finałów, pomimo, że nie udało się rozegrać wszystkich mistrzowskich biegów, cieszę się z drugiego miejsca w tej eliminacji i awansu na pozycję lidera w klasyfikacji generalnej mistrzostw świata Formuły 500 – podsumował Marcin Zieliński.

Wyniki 2. eliminacji MŚ Formuły 500
1. Attila Havas (Węgry) 525 pkt
2. Marcin Zieliński (Polska, KM H2O Szczecin) 400
3. Giuseppe Rossi (Włochy) 400

7. Cezary Strumnik (Polska, UKS Przygoda Chodzież) 169

W trzeciej z mistrzowskich formuł - czyli F250 - Polacy nie startowali, a końcowe wyniki zostały ustalone po rozegraniu zaledwie jednego biegu. Wygrał Włoch Massimiliano Cremona, który wyprzedził Brytyjczyka Turnera i Bułgara Todorova.

Wyniki 2. eliminacji MŚ Formuły 250
1. Massimiliano Cremona (Włochy) 400 pkt
2. Wayne Turner (Wielka Brytania) 300
3. Nikola Todovor (Bułgaria) 225

W całym tegorocznym cyklu Mistrzostw Świata Hydro GP Międzynarodowa Unia Motorowodna wyznaczyła cztery eliminacje w Formule 125 i pięć eliminacji w Formule 500. Kolejne zawody odbędą się za dwa tygodnie we włoskim Boretto.

Kalendarz motorowodnych MŚ Formuły 500 i Formuły 125
13-14 maja, Jedovnice (Czechy) – 1. eliminacja MŚ F500 i F125 (ROZEGRANE)
03-04 czerwca, Żnin (Polska) – 2. eliminacja MŚ F500 i F125 (ROZEGRANE)
17-18 czerwca, Boretto (Włochy) – 3. eliminacja MŚ F500 i F125
15-16 września, Bad Saarow (Niemcy) – 4. eliminacja MŚ F500 i F125
23-24 września, Cremona (Włochy) – 5. eliminacja MŚ F500

W Żninie oprócz rywalizacji w MŚ Hydro GP rozegrano także 1. eliminację Międzynarodowych Motorowodnych Mistrzostw Polski. W klasie OSY400 triumfował Jeremi Jóźwiak (UKS Przygoda Chodzież), a w klasie GT30 Marcin Kociucki (Klub Motorowodny 50 Śrem). Pełne wyniki dostępne są tutaj: https://motorboatresults.pl/.

Zawody w Żninie – miejscu określanym mianem stolicy polskiego sportu motorowodnego – kolejny raz przyciągnęły nad jezioro Żnińskie Małe tysiące kibiców. Od piątku do niedzieli mieli oni zapewnione atrakcje nie tylko na wodzie podczas zmagań najlepszych motorowodniaków na świecie. Organizatorzy wypełnili także program weekendu wieloma imprezami towarzyszącymi. Na bulwarach zorganizowano koncerty, odbył się także Dzień Dziecka i Piknik Ekologiczny.

Kolejna impreza tytularna w sporcie motorowodnym odbędzie się w Polsce już w pierwszy weekend wakacji. 24 i 25 czerwca w Chodzieży zostaną rozegrane mistrzostwa Europy w Formule 250 i klasie OSY400. Wstęp na zawody organizowane przez Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego jest bezpłatny. Kalendarz imprez w randze MP, MŚ i ME zaplanowanych na ten rok jest dostępny na http://www.motorowodniacy.org/.

(Opracował Adrian Skubis / PZMWiNW)

Materiał oryginalny: Synoracki i Zieliński na podium 2. eliminacji motorowodnych MŚ w Żninie - Sportowy24