Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Wapnie. Jaka jest historia placówki? Jaka jest ona dziś?

Arkadiusz Dembiński
Arkadiusz Dembiński
Szkoła w Wapnie świętuje jubileusz nadania jej imienia Adama Mickiewicza
Szkoła w Wapnie świętuje jubileusz nadania jej imienia Adama Mickiewicza archiwum Szkoły Podstawowej w Wapnie
Szkoła Podstawowa imienia Adama Mickiewicza w Wapnie w grudniu 2022 roku obchodziła ważny jubileusz. Świętowała 50 lat od momentu nadania jej imienia polskiego wieszcza narodowego. Jaka jest historia wapnieńskiej podstawówki? Czym może ona poszczycić się dziś?

Kopalnia fundatorem szkoły w Wapnie

Historia wapnieńskiej szkoły jest znacznie dłuższa niż 50 lat. Do budowy szkoły w Wapnie przystąpiono już w 1932 roku. Inwestycję sfinansowała mieszcząca się w miejscowości kopalnia soli.

ZOBACZ TAKŻE

- W 1934 r. wydała na ten cel 340 000 zł. Kopalnia zakupiła również urządzenia, wyposażenie i pomoce szkolne. Pieniądze przeznaczone na budowę szkoły i jej utrzymanie pochodziły z podatku w wysokości 1% od sprzedanej przez kopalnię soli wypłacanego Gromadzie Wapno. Kopalnia była faktycznym budowniczym istniejącej do dziś szkoły. Jednym z inicjatorów budowy szkoły był jej późniejszy pierwszy kierownik - Franciszek Janowiak - dowiadujemy się ze strony internetowej szkoły.

Ukończony budynek do użytku dzieciom i młodzieży z Wapna oddano w 1935 roku. W pierwszym roku szkolnym do szkoły uczęszczało 450 uczniów. Było więc ich znacznie więcej niż aktualnie. W tegorocznym roku szkolnym do szkoły uczęszczają bowiem 204 osoby.

Okres okupacji i powrót do polskiej szkoły w Wapnie

W 1939 roku budynek szkoły w Wapnie został zajęty przez wojska niemieckie. Te opuściły go po dwóch latach. Aktualny budynek stał się miejscem nauki dzieci niemieckich. Polska młodzież w znacznej większości chodziła na zajęcia do nieistniejącego dziś drugiego z budynków.

ZOBACZ TAKŻE

Po czterech latach okupanci uciekli. W lutym 1945 roku ruszyły przygotowania do wznowienia normalnego funkcjonowania polskiej szkoły w Wapnie. Już 1 marca udało się wznowić pracę szkoły.

- W szkole pracowało wówczas 6 nauczycieli a uczniowie uczyli się w 7 oddziałach. Dzieci przyjmowano na podstawie świadectw lub specjalnych egzaminów. W lipcu 1945 r. szkołę opuściło 42 absolwentów. Pierwszy normalny już rok szkolny 1945-1946 rozpoczął się we wrześniu 1945 r. Do szkoły uczęszczało 432 uczniów podzielonych na 11 oddziałów. Pracowało 11 nauczycieli - dowiadujemy się z historii szkoły.

Nadanie szkole w Wapnie imienia Adama Mickiewicza

W 1972 roku szkole nadano imię Adama Mickiewicza. Kandydatury zgłaszali sami uczniowie. Za Adamem Mickiewiczem było 207 uczniów. Uroczyste nadanie imienia miało miejsce 20 grudnia 1972 roku.

- W sierpniu 1977 r. w kopalni soli doszło do awarii górniczej a w jej efekcie do katastrofy. W wyniku osiadania gruntu zaczęły powstawać zapadliska. Podjęto ewakuację ludności z zagrożonych obiektów (324 osoby). Wstrzymano ruch samochodowy i kolejowy. Część uczniów z południowych rejonów gminy było dowożona do szkoły w Damasławku. Do pomieszczeń szkoły przeniesiono kilka instytucji - przedszkole (sala gimnastyczna), pocztę (sala j. rosyjskiego - obecnie nr 18), centralę telefoniczną (pokój nauczycielski - obecnie nr 17), ośrodek zdrowia (sala ogniska przedszkolnego - obecnie nr 35 i nauczania początkowego - obecnie nr 31) i aptekę (pracownia techniczna dziewcząt- obecnie nr 03) - głosi zapis na stronie internetowej placówki.

ZOBACZ TAKŻE

Nowa hala i nowoczesne sale w szkole w Wapnie

W latach 2007 - 2013 roku, dzięki wsparciu środków z Unii Europejskiej przy szkole powstała nowa hala sportowa. Poza nią szkoła posiada dobrze wyposażone pracownie.

- Dysponujemy salą językową, którą ufundowało Radio RMF FM w programie "Lepsze jutro z RMF FM". Wiele sal szkolnych jest wyposażonych w dobry sprzęt multimedialny, głównie monitory dotykowe. W ubiegłym roku szkoła została wyposażona w indywidualne szafki dla uczniów oraz udało nam się wybudować niewielki plac zabaw dzięki świetnej współpracy z radą rodziców - przyznaje dyrektor Anna Wagner.

Placówka włącza się także w życie Wapna. - Co roku organizujemy u nas Bieg Trzech Króli - wielką imprezę sportową, podczas której gościmy kilkuset uczestników. Odbywają się u nas turnieje szachowe, np. Powiatowy Indywidualny Turniej Szachowy, a właśnie dziś i jutro wojewódzkie finały Drużynowych Mistrzostw w Szachach. Nasi zawodnicy zajmują też czołowe miejsca w rywalizacjach szachowych na szczeblu powiatu i województwa - przyznaje w poniedziałek, 12 grudnia dyrektor szkoły.

Dyrektorzy i kierownicy szkoły w Wapnie

  • Franciszek Janowiak Kierownik szkoły w latach 1935-1939.
  • Emanuel Krysiński Kierownik szkoły w latach 1945-1953.
  • Marian Kaczmarek Kierownik szkoły w latach 1953-1954
  • Jerzy Lubawy Kierownik szkoły w latach 1954-1984
  • Grzegorz Pietrzycki Dyrektor szkoły i Zespołu Szkół w latach 1984-2008
  • Małgorzata Włodarczyk Dyrektor Zespołu Szkół w latach 2008-2013
  • Janusz Bilski Dyrektor Zespołu Szkół i Szkoły Podstawowej latach 2013-2019
  • Anna Wagner Dyrektor Szkoły Podstawowej od 2019 r.
Szkoła w Wapnie świętuje jubileusz nadania jej imienia Adama Mickiewicza

Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Wapnie. Jaka jest ...

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto