Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szlak Cysterski w Wągrowcu. W mieście nie brakuje miejsc związanych z zakonnikami. Teraz połączy je specjalna ścieżka

Arkadiusz Dembiński
Arkadiusz Dembiński
W Wągrowcu powstaje specjalny szlak do miejsc związanych z cystersami. Jakie punkty znajdą się na nim?
W Wągrowcu powstaje specjalny szlak do miejsc związanych z cystersami. Jakie punkty znajdą się na nim? archiwum Muzeum Regionalnego w Wągrowcu
Historia Wągrowca jest ściśle związana z cystersami. Choć zakonnicy z tego zgromadzenia nie mieszkają w mieście od dawna, cały czas można na terenie stolicy powiatu wągrowieckiego znaleźć miejsca z nimi związane. Są budynki jak i inne ślady ich działalności.

Budynek dawnego klasztoru cystersów to jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów Wągrowca. Obok Opatówki, w której aktualnie mieści się Muzeum Regionalne, to jeden z namacalnych śladów po zakonnikach, którzy są nieodzownie związani z historią miasta.

Historia Wągrowca związana z cystersami

- Najstarsza część Wągrowca jest położona na naturalnej wyspie, pomiędzy ramionami rzek Wełny i Nielby. Sprzyjające warunki topograficzne sprawiły, że zakonnicy cysterscy z klasztoru w Łeknie postanowili założyć na tym terenie miasto. Nazwa miasta Wągrowiec po raz pierwszy została zapisana 22 grudnia 1381 roku w uroczystym akcie przekazania określonych gruntów i dochodów proboszczowi nowo utworzonej parafii pw. św. Jakuba Apostoła - głosi wpis na stronie Urzędu Miejskiego w Wągrowcu.

ZOBACZ TAKŻE

W późniejszych wiekach następował rozwój miasta. Jak przyznaje Marcin Moeglich, historyk z Muzeum Regionalnego w Wągrowcu, w odróżnieniu od wielu innych miejscowości, zakładanych przez cystersów, Wągrowiec rozwinął się do ważnego ośrodka miejskiego.

Miejsca w Wągrowcu związane z zakonnikami

Do dziś na terenie miasta można znaleźć elementy krajobrazu, które są związane właśnie z działalnością cystersów. Ci zajmowali się w znacznej mierze rolnictwem. W ich uprawach ważną rolę odgrywała melioracja. Jak wskazuje historyk, dzisiejszy przebieg cieków wodnych w Wągrowcu to w znacznej mierze właśnie zasługa cystersów. To oni zmieniali spiętrzenie wody czy sam jej przepływ, budowali groble, które istnieją do dziś.

ZOBACZ TAKŻE

Do wielu z tych miejsc związanych z cystersami poprowadzi specjalna ścieżka, która została opracowana z okazji przystąpienia miasta i gminy do Europejskiego Cysterskiego Szlaku Wędrownego. Uroczyste dołączenie do niego zaplanowano na 18 września. Tego dnia o godzinie 11. ma odbyć się prelekcja na temat projektu. Po niej o godzinie 12.30 w wągrowieckim klasztorze odbędzie się msza święta oraz koncert muzyki dawnej.

Uczestnicy przemaszerują także liczącą około 5 km trasą wytyczoną śladami cystersów. Na tę część wydarzenia obowiązują zapisy pod numerem telefonu 663 648 876 lub adresem mailowym [email protected]. Zapisy do 15 września.

Zebrani udadzą się do 13 punktów. Te zostaną zebrane także w specjalnej broszurze opracowywanej przez Muzeum Regionalne w Wągrowcu. Tym samym trasę do miejsc związanych z cystersami będzie można przemierzyć także samodzielnie w przyszłości.

Czy stanie się ona nową atrakcją i wręcz obowiązkowym punktem dla turystów odwiedzających stolicę powiatu wągrowieckiego?

W Wągrowcu powstaje specjalny szlak do miejsc związanych z cystersami. Jakie punkty znajdą się na nim?

Szlak Cysterski w Wągrowcu. W mieście nie brakuje miejsc zwi...

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto