Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tadeusz Bauza w Wągrowca odszedł w wieku 93 lat

Monika Zaganiaczyk
Monika Zaganiaczyk
Był kochanym mężem, ojcem, teściem, dziadkiem. Odszedł 17 czerwca, pozostawiając najbliższych w żałobie.

Trzy lata temu pan Tadeusz wraz z małżonką Cecylią świętowali jubileusz 60-lecia małżeństwa. Kolejnej okrągłej rocznicy już nie doczekał.

Tadusz Bauza był ojcem czwórki dzieci: Janusza, Marii, Romana i Grzegorza. Doczekał się dziewięciorga wnuków: Marcina, Krzysztofa, Michała, Agnieszki, Izy, Artura, Oli, Ani i Lenki. Rodzina była dla niego bardzo ważna. - Byliśmy z ojcem bardzo ze sobą zżyci. Mam wiele pięknych wspomnień z tatą w roli głownej. Pamiętam dobrze rok 1974, kiedy to tato uczył mnie jeździć samochodem. Tata dorabiał sobie jako osoba do kontraktacji traw. W związku z tym musiał jeździć po różnych gospodarstwach w okolicy. Wówczas to załatwił sobie z LOK pozwolenie, że możne na swojej syrence wozić znaczek „elki” i uczyć mnie jeździć. Wówczas mało kto miał samochód. Nie często mnie ktoś wymijał na drodze, która była jeszcze brukowa. Za to egzamin, po naukach z tatą, poszedł mi gładko - opowiada z uśmiechem syn Janusz.

Ulubionym miejscem pana Tadeusza była działka, którą z małżonką posiadali od kilkudziesięciu lat. - Nawet, kiedy choroba mocno mu już doskwierała, na hasło, że jedziemy na działkę, dostawał nowych sił. Szkoda, że nie mogłem go tam zabrać jeszcze ten ostatni raz - przyznaje pan Janusz.

Ostatnie lata były trudne dla całej rodziny. Pan Tadeusz chorował na Alzheimera. Cała rodzina się nim opiekowała. Małżonka Cecylia nie opuszczała go na krok.

Tadeusz Bauza urodził się 5 września 1925 r. w Juncewie w powiecie żnińskim. W czasie wojny pracował jako robotnik w gospodarstwie niemieckim zabranym Polakowi, a w styczniu 1945 r. został zmuszony do wyjazdu do Niemiec z niemiecką rodziną, u której pracował. Do kraju wrócił pod koniec listopada 1945 r. W 1956 r. ukończył studia na wydziale zootechnicznym Wyższej Szkoły Rolniczej w Poznaniu. Następnie rozpoczął pracę w Powiatowej Radzie Narodowej w Wągrowcu jako zootechnik, później był kierownikiem Referatu Wodnych Melioracji i Użytków Zielonych. Od 1964 r. był zastępcą kierownika powiatowego Inspektoratu Wodnych Melioracji, który w 1973 r. został przekształcony w Powiatowy Zarząd Gospodarki Wodnej i Melioracji, a następnie w Wojewódzki Zarząd Inwestycji Rolniczych w Pile, oddział w Wągrowcu. Na emeryturę przeszedł w październiku 1990 r.

Tadeusz Bauza był współzałożycielem Koła ZSL Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Wągrowcu. Reaktywował Spółki Wodne, powołał Powiatowy Związek Spółek Wodnych zrzeszający ponad 50 jednostek. Zainicjował założenie sieci wodociągów i kanalizacji oraz oczyszczalni ścieków w Wągrowcu, był w komitecie organizacyjnym gazyfikacji osiedla Jeżyka. Był także ławnikiem Sądu Rejonowego w Wągrowcu. Pan Tadeusz był wielokrotnie odznaczany, m. in. Złotym Krzyżem Zasługi.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto