Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak ubierali się mieszkańcy Wągrowca i Pałuk. Otwarcie niesamowitej wystawy w Muzeum Regionalnym w Wągrowcu!

Kacper Bagrowski
Kacper Bagrowski
Otwarcie wystawy w Opatówce cieszyło się sporym zainteresowaniem
Otwarcie wystawy w Opatówce cieszyło się sporym zainteresowaniem Kacper Bagrowski
W piątkowe popołudnie, 8 kwietnia w Muzeum Regionalnym w Wągrowcu otwarto wystawę "Nie tylko od święta, czyli moda na Pałukach w pierwszej połowie XX wieku". To pierwsze otwarcie w Opatówce od dwóch lat.

Jaka moda panowała w Wągrowcu i na Pałułukach niegdyś? Jak ubierali się nasi przodkowie na co dzień ale i od święta? W niesamowitą podróż w czasie wszystkich mieszkańców regionu zabiera Muzeum Regionalne w Wągrowcu. Ósmego kwietnia pierwszą od ponad dwóch lat wystawę w tej formie otworzyła dyrektor muzeum - Małgorzata Kranc-Rybczyńska.

Mieszkańców, którzy zdecydowali się odwiedzić muzeum oprowadziła po nim specjalistka ds. etnografii - Wiesława Gruchała. Motywem przewodnim był... czepiec. Aktualnie moda uliczna Wągrowca niczym nie różni się od tej z innych miast Polski czy nawet Europy. Niegdyś było inaczej. Każdy region miał własny, często niepowtarzalny styl.

ZOBACZ TAKŻE

Poznawanie kultury czasów minionych, to nie tylko spoglądanie wstecz. To również refleksje nad teraźniejszością i inspiracja dla przyszłości. Dotyczy to również strojów, „mody”, która w przeszłości zmieniała się pod wpływem regionalnych upodobań, a z drugiej strony – pod wpływem „nowinek z wielkiego świata”. W trakcie zwiedzania ekspozycji będzie można m.in. dowiedzieć się, kto i kiedy nosił kryzę, sznurówkę i piekielnicę, czym wyróżnia się haft pałucki, kto zakrywał głowę czepcem, jak z plamami radziły sobie nasze prababki, do czego służył dukacz oraz wiele innych ciekawostek, które mogą okazać się przydatne współcześnie. Na szczególną uwagę zasługują: haftowane halki, szal tiulowy tzw. „biegacz”, kabacik odświętny oraz elementy stroju ludowego charakterystycznego dla regionu Pałuk m.in. czepce z bandami

- opowiadają przedstawiciele Muzeum Regionalnego.

W salach Opatówki zaprezentowano zbiory Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią, Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie, Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki im. Klary Prillowej w Kcyni oraz Muzeum Regionalnego w Wągrowcu.

ZOBACZ TAKŻE

Wystawę można oglądać w Muzeum Regionalnym w Wągrowcu przy ulicy Opackiej 15. Będzie ona czynna do 3 lipca 2022 roku.

Otwarcie wystawy w Opatówce cieszyło się sporym zainteresowaniem

Tak ubierali się mieszkańcy Wągrowca i Pałuk. Otwarcie niesa...

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto