Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Także Ty zbadaj swoje BMI

IZA
W najbliższą sobotę w wągrowieckiej poradni dietetycznej Dieta Vita będzie można poddać się bezpłatnemu pomiarowi składu ciała

W godzinach 9. - 14. w poradni dietetycznej Dieta Vita, mieszczącej się w przychodni zdrowia przy ulicy Kościuszki 53/39 w Wągrowcu, odbędą się drzwi otwarte, podczas których będzie można poddać się bezpłatnemu pomiarowi składu ciała. O co dokładnie chodzi w tym badaniu przybliży dietetyk Barbara Czerwińska.

Na czym polega badanie składu ciała?

- Ocena zawartości składników ciała to metoda oceny stanu odżywienia organizmu. W poradni dietetycznej DIETA VITA wykonujemy analizę składu ciała nowoczesnym i profesjonalnym sprzętem - TANITA BC 418 z certyfikatem medycznym, na podstawie bioelektrycznej impedancji BIA.

Jest to metoda polegająca na pomiarze oporu elektrycznego tkanek, która opiera się na fakcie, że tkanka mięśniowa zbudowana jest w około osiemdziesięciu procentach z wody i elektrolitów, przez co jest bardzo dobrym przewodnikiem prądu elektrycznego. Tkanka tłuszczowa zawiera znacznie mniej wody - około dwudziestu procent, jest tym samym o wiele słabszym przewodnikiem sygnałów elektrycznych.

Na podstawie BIA mogę określić: zawartość tkanki tłuszczowej w kilogramach i procentach, zawartość beztłuszczowej masy ciała, zawartość mięśni w kilogramach i procentach, stopień nawodnienia organizmu jego podstawową przemianę materii, poziom tkanki wisceralnej (wewnątrz brzusznej).

Pomiar składu ciała za pomocą bioelektrycznej impedancji to metoda prosta i łatwa do przeprowadzenia, nieinwazyjna, możliwa do wykonania niemalże w każdych warunkach, wiarygodna, bezpieczna. Nie zalecana jedynie dla kobiet w ciąży i osób z rozrusznikiem serca. Klient dostaje kolorowy wydruk zawierający wizualizację wszystkich wykonanych pomiarów razem z interpretacją.

A co kryje się pod nazwą BMI?

- BMI to wskaźnik zalecany do oceny stanu odżywienia przez WHO, czyli Światową Organizację Zdrowia. Dzięki temu badaniu można dowiedzieć się o ewentualnej niedowadze czy otyłości.

Kiedy mamy do czynienia z niedowagą, a kiedy z otyłością?

- Otyłość to patologiczne nagromadzenie tkanki tłuszczowej w organizmie, przekraczające jego fizjologiczne potrzeby i możliwości, mogące prowadzić do niekorzystnych dla zdrowia skutków.

Otyłość prowadzi między innymi do powikłań sercowo-naczyniowych, bezdechu nocnego; powikłań endokrynnych: pośledzone wydzielanie hormonu wzrostu, nietolerancja glukozy, odporność na insulinę z cukrzycą typu 2, zespół policystycznych jajników; ortopedyczne: bóle pleców, kręgosłupa, zwyrodnienie kości; dermatologiczne: rogowacenie ciemne, odparzenia; żołądkowo-jelitowe: stłuszczenie wątroby, kamica pęcherzyka żółciowego, rak jelita grubego, pogorszenie jakości życia; inne: dna moczanowa, powikłania okołoporodowe, powikłania zakrzepowo-zatorowe, komplikacje z znieczuleniem, trudne gojenie ran.

Niedowaga natomiast to stan niedoboru masy ciała i jest definiowana przez wartość współczynnika BMI w zakresie 17,5-18,5. Jej objawy to mdłości, zasłabnięcia i całkowite utraty przytomności. Pojawia się wyczerpanie organizmu, niedowaga i w końcu wyniszczenie organizmu.

BMI - Body Mass Index – współczynnik powstały przez podzielenie masy ciała podanej w kilogramach przez kwadrat wysokości podanej w metrach.
Normy BMI dla dorosłych:
16 – wygłodzenie
16 – 17 – wychudzenie (spowodowane często przez ciężką chorobę lub anoreksję)
17–18,5 – niedowaga
18,5–24,9 – wartość prawidłowa
25 – 24,9 – nadwaga
30 –35 – I stopień otyłości
35 –40 – II stopień otyłości (otyłość kliniczna)
40 – III stopień otyłości (otyłość olbrzymia)

Niedowaga może wynikać:
- z choroby lub stanu pochorobowego,
- ze złego odżywiania (zły zestaw spożywanego jedzenia),
- ze zbyt małej ilości jedzenia (brak jedzenia lub głodzenie się),
- z nadmiernego zużycia energii (ciężka praca fizyczna),
- z problemów z trawieniem, wchłanianiem lub z transportem międzykomórkowym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto