Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Teatry w Wągrowcu i powiecie wągrowieckim. Kiedyś działało u nas ich wiele. Teatr funkcjonował między innymi w Mieścisku

rozmowa: Karol Kruś, Wiesława Gruchała (Muzeum Regionalne w Wągrowcu),
Na zdjęciu od lewej strony: osoba nierozpoznana, Henryka Soloch, Bogumiła Wojciechowska, Zenon Małecki, Kunegunda Wieścicka, Czesław Grunwald, osoba nierozpoznana, osoba nierozpoznana, Stefan Górski
Na zdjęciu od lewej strony: osoba nierozpoznana, Henryka Soloch, Bogumiła Wojciechowska, Zenon Małecki, Kunegunda Wieścicka, Czesław Grunwald, osoba nierozpoznana, osoba nierozpoznana, Stefan Górski archiwum teatru
Na przestrzeni lat w Wągrowcu i powiecie wągrowieckim funkcjonowało wiele teatrów. O znacznej ich mierze dziś pamiętają nieliczni. Działacz kulturalny z Wągrowca Karol Kruś, wspólnie z Muzeum Regionalnym w Wągrowcu chcą jednak przypomnieć o dawnych grupach i ich aktorach. W pierwszej rozmowie z Czesławą Wieczorek, Małgorzatą Dworek i Zenonem Małeckim przypominają grupę, która niegdyś działała w Mieścisku.

Na przestrzeni lat w Wągrowcu i powiecie działało wiele teatrów. Aktualnie działacz kulturalny z Wągrowca, Karol Kruś, wspólnie z Wiesławą Gruchałą z Muzeumu Regionalnego w Wągrowcu chcą przypomnieć dawne grupy.

- Inspiracją do przypomnienia tradycji teatralnych w Mieścisku przełomu lat 50. i 60., było udostępnienie nam zdjęć z przedstawień teatralnych tych zespołów przez Izabelę Grunwald, córkę Czesława Grunwalda, który w tych spektaklach z powodzeniem występował dysponując, o czym wspominają inni aktorzy, niesamowitą siłą komiczną. Sam o sobie pisał skromnie: ,,Byłem ludowym aktorem komediowym”. Zdjęcia przekazała nam także p. Czesława Wieczorek. Dziękujemy. Zdajemy sobie sprawę, że nie jest to pełny obraz tego zjawiska, więc jeśli ktoś z Was-czytelników wie coś więcej, posiada zdjęcia z tamtych lat, wspomnienia, potrafi przypomnieć imiona i nazwiska aktorów z opublikowanych zdjęć, bo nie wszystkich nam się udało zidentyfikować, prosilibyśmy o kontakt. Chcielibyśmy to zjawisko, po prostu, lepiej opisać. To dopiero początek rozmowy na temat teatru w powiecie wągrowieckim, który też istniał w innych miejscowościach, m.in., w: Siedleczku, Wapnie, Rybowie, Łeknie. Historia na pewno warta przypomnienia - wyjaśniają Karol Kruś i Wiesława Gruchała z Muzeum Regionalnego w Wągrowcu.

ZOBACZ TAKŻE

W pewien jesienny wieczór spotykamy się w Bibliotece Publicznej w Mieścisku z Małgorzatą Dworek, Czesławą Wieczorek i Zenonem Małeckim, osobami, które na przełomie 50. i 60. brały udział w przedstawieniach teatralnych organizowanych w tym mieście. Inicjatorem spotkania była pani Czesława, która przy okazji uzupełniała wspomnienia aktorów informacjami z dostępnych publikacji na temat historii Mieściska.

Zenon Małecki:„Będę...no... Dulskim, pra-Dulskim, ober-Dulskim. Będę rodził Dulskich, całe legiony Dulskich, będę miał srebrne wesele i porządny nagrobek, z dala od samobójców. I nie będę zielony, ale nalany tłuszczem i nalany teoriami, i będę mówił dużo o Bogu...” -cytuje, na wstępie, z pamięci, swą dawną rolę Zbyszka z przedstawienia „Moralność pani Dulskiej”.

Co Pan pamięta z tamtych czasów...

Nieformalnym centrum kultury, w tamtych latach, była tzw.,,Baraka”, tak nazywaliśmy to miejsce. Był to obity deskami budynek, przy ul. Pocztowej, ze sceną i miejscem dla widowni. Tam koncentrowało się życie kulturalne Mieściska, w tym miejscu robiliśmy próby, choć niekiedy, gdy w budynku nikt nie palił i było zimno, spotykaliśmy się na próbach w domu u p. Henryki Soloch. Ona od 1958 r., była nauczycielką w szkole podstawowej, ale też osobą, która rozbudziła w nas pasje teatralne i była reżyserem naszych przedstawień. Graliśmy przede wszystkim repertuar komediowy: ,,Damy i huzary”, „Śluby panieńskie”, „Gwałtu, co się dzieje” Aleksandra Fredry, „Awanturę o Basię”, ale też „Moralność pani Dulskiej”, sztukę, w której występowałem, a niektóre fragmenty swej roli zapamiętałem do dziś.
Każda premiera budziła ogromne zainteresowanie miejscowej publiczności, a na biletowane przedstawienia przychodziło niekiedy 400! osób. To było wielkie święto teatru, ale też okazja do spotkań, rozmów, nawiązywania nowych znajomości, dyskusji o obejrzanym przedstawieniu.
Zresztą na premiery zapraszaliśmy też orkiestrę, która umilała czas publiczności gdy były antrakty, a później przygrywała do tańca w czasie zabawy trwającej niekiedy do białego rana.

ZOBACZ TAKŻE

Tak się kiedyś w Mieścisku teatrem bawiono !
Potem pokazywaliśmy te przedstawienia też poza Mieściskiem, m.in., na jakimś konkursie w sali widowiskowej, dziś popadającego w ruinę, hotelu na rynku w Wągrowcu. Pamiętam, że wygraliśmy nawet na tym przeglądzie instrumenty muzyczne, a że nikt z nas nie potrafił grać, przekazaliśmy je innemu zespołowi...bo tam byli muzycy.

Czesława Wieczorek: Od tamtych wydarzeń minęło już kilkadziesiąt lat, a z tych dawnych składów teatralnych, które mi pani (Wiesława Gruchała) pokazuje na zdjęciach, zostało, o ile mi wiadomo, zostało tylko nas troje: Małgorzata Dworek, Zenon Małecki i ja.. Gdy patrzę teraz na te fotografie, trudno mi sobie przypomnieć nazwiska osób, które wówczas w tych przedstawieniach grały. Ale atmosfery tych spotkań nigdy nie zapomnę. Szkoda, że teatr w Mieścisku, jak pisze w swej książce „Mieścisko i jego mieszkańcy” p. Edward Kubisz, wraz z początkiem lat 60. wyparła, niestety, telewizja….A przecież tradycje teatralne w naszym mieście, o czym pewnie nie każdy wie, sięgają początków XX wieku! Mam tu zdjęcie aktorów z Mieściska, z roku 1900 r., w przedstawieniu „Ogniem i mieczem”. Można sobie wyobrazić skalę tego przedsięwzięcia, bo nie słyszałam, aby któryś ze współczesnych reżyserów na takie się porwał. Występowało w nim 9. aktorów, z których jeden (Teofil Konopiński grający Zagłobę), jest na fotografii nieobecny z powodu...wyjazdu służbowego… W międzywojniu też tu o teatrze nie zapomniano. Wielką w tym rolę odegrało, powołane w 1913 r. do życia Towarzystwo Młodzieży Katolickiej, kierowane przez Stanisława Pohla. Także Polska Szkoła Katolicka, ognisko lokalnej kultury, z inicjatywy którego już 27.12.1919 r pokazano pierwsze przedstawienie teatralne. Te działania, promujące teatr tworzony przez mieszkańców Mieściska jako formę pozazawodowej aktywności artystycznej, bo przecież nie byli to aktorzy profesjonalni, zawsze były tu obecne. Stąd, myślę, popularność amatorskiego ruchu teatralnego w Mieścisku na przełomie lat 50 i 60. On się odwoływał po prostu do swoich przedwojennych tradycji i, co oczywiste, upodobań kulturalnych mieszkańców tego miasta. Dodaje Czesława Wieczorek, była dyrektor Biblioteki w Mieścisku, obecnie bibliotekarz.

ZOBACZ TAKŻE

Na zdjęciu z 1961 r.- zwracamy się do Małgorzaty Dworek- widzimy panią w przedstawieniu „Awantura o Basię” jako 5-letnią dziewczynkę. Wczesny debiut na scenie...
Tak. W tym wieku umiałam już czytać, więc mogłam nauczyć się roli ale, wiem to z opowiadań rodziców, o mały włos nie zagrałabym w tym przedstawieniu...Lubiłam próby, ale gdy dowiedziałam się, że na premierze będzie publiczność uparłam się że, w żadnym wypadku nie wejdę na scenę, bo…. się wstydzę! Wówczas ojciec postraszył mnie, że w takim razie zastąpi mnie inna dziewczynka. Ojciec wiedział co mówi. Tego bym nie zniosła, więc w końcu dałam się namówić na te występy. I tak to się dalej potoczyło. Same dobre wspomnienia.

Pomysłodawcy akcji liczą na pomóc w zebraniu dodatkowych informacji na temat grupy z Mieściska oraz innych działających na ziemi wągrowieckiej.

Kontakt: Wiesława Gruchała-etnograf w Muzeum Regionalnym w Wągrowcu,
e-mail:[email protected]
tel. 503191016

Teatr w Mieścisku. Tak wyglądały dawne spektakle

Na zdjęciu od lewej strony: osoba nierozpoznana, Henryka Soloch, Bogumiła Wojciechowska, Zenon Małecki, Kunegunda Wieścicka, Czesław Grunwald, osoba nierozpoznana, osoba nierozpoznana, Stefan Górski

Teatry w Wągrowcu i powiecie wągrowieckim. Kiedyś działało u...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto