Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Teraz orzeł z siekierą...

ADE
Powstał nowy projekt herbu powiatu wągroiweckiego. Czy zostanie on zaakceptowany?

Nie cichną spekulacje dotyczące nowego herbu powiatu wągrowieckiego. Ten, który obowiązywał wcześniej, był niezgodny z wytycznymi komisji heraldycznej, dlatego został przez radę powiatu zniesiony. Tym samym zniknęła kontrowersyjna flaga w barwach przypominających te jakie są na fladze Rumunii.
Nowy herb z literą „W”, jaki został zaprezentowany przed kilkunastoma dniami, na pewno nie będzie tym obowiązującym w powiecie. - Litera „W” nie miała żadnego związku z historią naszego regionu. Jest ona zbyt ogólna - przyznaje otwarcie Michał Piechocki, starosta wągrowiecki. Kontrowersje wśród radnych wywołało także przecięcie w połowie orła, któremu oderwano... dolną część. Zdaniem wielu radnych lepszym rozwiązaniem byłby przecięcie orła w pionie, co spotykane jest w herbach wielu innych samorządów.
Dlatego też władze powiatu zdecydowały, że firma projektowa ma przygotować kolejne wersje herbu. Tym razem literę „W” zastąpiono sierkierą z krzyżem jaką spotykamy w herbie Pałuków. - Pozostało jednak takie, jak wcześniej, przecięcie orła. Niezbyt mi się ono podoba, jednak, jak tłumaczą eksperci, tylko takie jest aktualnie akceptowane przez komisję heraldyczną - przyznaje starosta. Jak udało się nam dowiedzieć, władze powiatu chcą także, aby opracowano wersję nawiązującą do historii Cystersów na ziemi wągrowieckiej.
Czy wersja z siekierą umieszczoną w miejscu, gdzie powinien być ogon orła zostanie przyjęta przez radę powiatu? A może także trafi do kosza?

UZASADNIENIE KOMPOZYCJI HERBU
POWIATU WAGROWIECKIEGO

W polskiej heraldyce samorządowej nawiązuje się do staropolskich herbów ziemskich. W związku z tym nie dzieli się tarczy herbowej (podziały są dopuszczalne tylko tam, gdzie łączy się dwa godła ziemskie). W herbach powiatów można umieszczać uszczerbione godła herbów wojewódzkich. Uszczerbienie polega na przedstawieniu części godła. W przypadku orła jest to połuorzeł (przednia połowa orła uciętego pionowo), pół orła (górna połowa orła przeciętego poziomo) lub orla głowa z szyją. Podobnie w herbach gmin można umieścić uszczerbione godło herbu powiatu.
Herby powiatów wielkopolskich, w których występuje podział tarczy herbowej zostały zaopiniowane negatywnie przez ministra właściwego do spraw administracji państwowej. Są to herbu powiatów: chodzieskiego, gostyńskiego, kościańskiego i rawickiego. Negatywną opinię otrzymały również te herby, w których umieszczono w tarczy całego orła wielkopolskiego. Są to herby następujących powiatów: międzychodzkiego, szamotulskiego, średzkiego, wągrowieckiego i wrzesińskiego.
Projekt nieprawidłowo skonstruowanego herbu powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego nie został przedstawiony ministrowi do opinii.
Ponieważ opinię pozytywną i uznanie Komisji Heraldycznej uzyskały herby powiatów grodziskiego, jarocińskiego i obornickiego, w ten sam sposób zaprojektowany został nowy herb powiatu wągrowieckiego. Pod połową orła z herbu wojewódzkiego jest topór Pałuków, reprezentujący powiat wągrowiecki, w którym znajdowało się gniazdo tego wielce zasłużonego rodu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto