Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Teren wokół skrzyżowania rzek w Wągrowcu znów zanieczyszczony, w rzece pływają śmieci. Czy miasto planuje coś z tym zrobić?

Kacper Bagrowski
Kacper Bagrowski
Śmieci na tym obszarze można spotkać niemal na każdym kroku. W drodze do skrzyżowania rzek i tuż przy nim.
Śmieci na tym obszarze można spotkać niemal na każdym kroku. W drodze do skrzyżowania rzek i tuż przy nim. Kacper Bagrowski
W ostatnich dniach spływały do nas niepokojące wieści dotyczące terenu wokół skrzyżowania rzek. Sprawdziliśmy to i faktycznie - nie jest dobrze.

Temat skrzyżowania rzek Nielby i Wełny od lat budzi wiele emocji wśród mieszkańców. Przecież jest to teren, który mógłby być wykorzystany jako przyciągająca turystów atrakcja. Wiele krajowych przewodników turystycznych, książek do nauki geografii czy stron internetowych poświęconych podróżowaniu wspomina o wyjątkowości tego miejsca.

Władze miasta już od wielu lat zdają się tego jednak nie zauważać, przez co teren z roku na rok niszczeje. Co więcej, staje się miejscem, w którym ludzie pozostawiają swoje śmieci. W ostatnich dniach mieszkańcy coraz częściej informowali nas o wszechobecnym brudzie, puszkach i butelkach po alkoholu czy nawet... kartonie po telewizorze. I o ile tuż przed naszym przyjazdem ów karton zniknął, reszta śmieci pozostała i skutecznie zniszczyła jakąkolwiek przyjemność z przebywania na tym terenie. Tak samo jak zniszczone ławki czy kosze na śmieci.

Miasto odpowiada

Dalsza częśc tekstu pod materiałem wideo

Mając na uwadze dobro mieszkańców i ich prośby o zainstalowanie na tym terenie monitoringu, który mógłby rozwiązać sprawę i pomóc w utrzymaniu porządku czy identyfikacji wandali, zwróciliśmy się z zapytaniem do Urzędu Miasta. Czy włodarze mają zamiar podjąć jakieś kroki?

Niestety, w rejonie skrzyżowania rzek i dróg do niego prowadzących rzeczywiście dochodzi do częstych przypadków zanieczyszczania i zaśmiecania terenu, a także dewastacji. Sprawców tych czynów nie udaje się ustalić m.in. ze względu na brak monitoringu w tym miejscu, a w takiej sytuacji możemy jedynie usuwać skutki tych niszczycielskich działań. Dlatego burmistrz zobliguje podległe mu służby do częstszych kontroli zarówno na promenadzie w tym miejscu, jak i na promenadzie nad Jeziorem Durowskim.

Warto przypomnieć, że w tym roku rewitalizacji zostaną poddane tereny w okolicach Księżego Kacerka. W dalszej perspektywie czasowej – po unormowaniu spraw własnościowych dla tego terenu – miasto zajmie się również rewitalizacją okolic skrzyżowania rzek oraz prowadzących do niej ścieżek pieszo-rowerowych. W tym roku rozpoczną się prace projektowe dotyczące zagospodarowania terenu od alei Jana Pawła II, poprzez skrzyżowanie rzek, aż do wiaduktu kolejowego.

- informuje Piotr Korpowski, rzecznik wągrowieckiego ratusza.

Nasze pytanie o plany uruchomienia monitoringu miejskiego na tym obszarze pozostało jednak skrzętnie pominięte.

Policja prosi o współpracę

Przestrzeń przestaje być przyjazna rodzinie i turystom, a zaczyna niemal wyłącznie imprezowiczom, którzy szukają ustronnego miejsca na wieczorne spotkania. To niepokoi mieszkańców i to właśnie lokalną młodzież w dużej mierze obwinia się o akty wandalizmu na tym terenie. Oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Wągrowcu, młodszy aspirat Dominik Zieliński apeluje w takich wypadkach o współpracę. Bez chęci współpracy ze strony mieszkańców sprawia, że służby nie mogą podjąć odpowiednich działań. Policjanci wszak nie mogą być wszędzie.

Zazwyczaj młodzież o której się wspomina to mieszkańcy pobliskich ulic i osiedli. Policjanci w tym miejscu są widoczni, legitymowane na promenadzie osoby widząc policjantów zachowują się zgodnie z prawem.

Rozumiemy tutaj troskę okolicznych mieszkańców o to miejsce. Dobrym rozwiązaniem w tym przypadku jest współpraca lokalnej społeczności z dzielnicowym - aspirantem Dawidem Kozą.

Najczęściej jednak osoby, które są świadkami negatywnych zachowań, zakłócenia porządku, czy niszczenia mienia, pozostają bierne, a jak już się ktoś zdecyduje na wezwanie interwencji, to zazwyczaj czyni to w sposób anonimowy, nie wskazując jednocześnie sprawców.

Z pewnością policjanci nie mogą być wszędzie, stąd tak ważna jest współpraca ludzi z Policją, a konkretniej z dzielnicowym z rejonów, omawiać z nimi problemy. A jeżeli imprezująca młodzież to w zasadzie nastoletnie dzieci to można zaapelować do rodziców o baczniejsze zainteresowanie się nimi.

- kończy Zieliński.

Być może w najbliższym czasie miasto podejmie odpowiednie kroki i doprowadzi teren skrzyżowania rzek do takiego stanu, abyśmy wszyscy mogli z dumą o nim wspominać. Do tego czasu mieszkańcy Wągrowca sami muszą zadbać o ten teren i nie dopuścić, by został on całkowicie zniszczony i zapomniany.

Śmieci na tym obszarze można spotkać niemal na każdym kroku. W drodze do skrzyżowania rzek i tuż przy nim.

Teren wokół skrzyżowania rzek w Wągrowcu znów zanieczyszczon...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto