Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tłok pieczęci cystersów z Wągrowca znów w Polsce. Kupiło go Archiwum Państwowe w Poznaniu

Arkadiusz Dembiński
Arkadiusz Dembiński
Archiwum Państwowe w Poznaniu
Do Polski powrócił zabytkowy tłok pieczęci cystersów z Wągrowca.Na jego zakup zdecydowało się Archiwum Państwowe w Poznaniu.

Archiwum Państwowe w Poznaniu poinformowało o zakupie zabytkowego tłoka pieczęci cystersów z Wągrowca. Tym samym powrócił on do Polski.

Tłok wcześniej znajdował się w rękach prywatnego kolekcjonera w Czechach.

- Tłok, jak wskazuje wyryta na jego skuwce data (1746 r.), wykonany został dla konwentu wągrowieckiego 
w związku z wprowadzeniem zmian prawno-administracyjnych w klasztorze w 1744 r., a zatwierdzonych przez opata generalnego w 1745 r. Jest to zabytek unikatowy o dużych walorach artystycznych. Wizerunek napieczętny przedstawia Najświętszą Marię Pannę z Dzieciątkiem na lewym ramieniu, stojącą w portalu, po bokach którego widnieją ornamenty okuciowe. Pod przedstawieniem znajduje się tarcza herbowa z podłożoną pod niej tabliczką. Inskrypcja umieszczona pomiędzy dwoma potrójnymi otokami (prostym – roślinnym – prostym) głosi: SIGILLUM CONVENTVS – VAGROVENCENSIS. Drewniany uchwyt tłoczony - informują przedstawiciele Archiwum Państwowego w Poznaniu.

Tym samym tłok stał się kolejnym przedmiotem związanym z cystersami, który trafił do poznańskiego archiwum. To w nim znajduje się także najstarszy dokument w polskich archiwach państwowych, związany z okolicami Wągrowca, czyli fundacja klasztoru cystersów w Łeknie koło Wągrowca z 1153 roku. Przypomnijmy, że w w 2016 roku został on wpisany na Krajową Listę Programu UNESCO Pamięć Świata.

- W zabiegach o nabycie ww. tłoku, po raz wtóry, spotkaliśmy się z wielkim zrozumieniem i przychylnością ze strony władz Gminy Wągrowiec i władz Miasta Wągrowca, które udzieliły wyjątkowo wysokiej pomocy finansowej przy zakupie tej pieczęci - informuje archiwum.

Przedstawiciele archiwum zapowiedzieli jednocześnie przygotowanie specjalnej wystawy w Wągrowcu. Ta ma odbyć się jednak po zakończeniu pandemii. - Jako wyraz wdzięczności, Archiwum sporządziło jej faksymile, które jako wierne odwzorowanie zostanie przekazane „Hojnym Darczyńcom” oraz do zbiorów Muzeum Regionalnego w Wągrowcu. Po zaistnieniu odpowiednich warunków epidemicznych, zaplanowano w Wągrowcu zorganizowanie okolicznościowej wystawy i mini sesji popularno-naukowej, na której zostanie zaprezentowany oryginał tłoka pieczętnego wraz z dokumentami zaopatrzonymi w odciski tej pieczęci. - informuje archiwum.

Tłok pieczęci cystersów z Wągrowca znów w Polsce. Kupiło go ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto