Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ukraińska młodzież gościła w Mieścisku

Monika
Mieścisko przyjęło ukraińską młodzież. Współpraca ta koncentruje się na poznawaniu historii i kultury lokalnej, wspiera dialog społeczny i międzykulturowy między młodymi Ukraińcami i Polakami, pomaga w zapobieganiu i przeciwdziałaniu uprzedzeniom, ukazuje podobieństwa i pogłębia wzajemną wiedzę o kulturach i tradycjach obu społeczeństw, pozwala poznać podstawy języka sąsiada.

Współpracę Polsko-Ukraińską rozpoczęto w 2008 roku w wyniku porozumienia inicjatora spotkań Jana Wojtyszyna, wówczas prezesa Stowarzyszenia Pomocy Uczniom im. Jana Pawła II w Mieścisku, z Grażyną Jurga – dyr. Gimnazjum w Mieścisku. Sześćdziesięciu uczniów z Gimnazjum w Mieścisku z opiekunami było w Lisowcach na Podolu i tyle samo ukraińskich dzieci zwiedziło Wielkopolskę.

W dniach 19 – 25 października 2014 r. przebywała w Mieścisku kolejna 30-osobowa delegacja uczniów z Ogólnokształcacej Szkoły I-III st. W Lisowcach. Mieszkali w polskich rodzinach. Program pobytu był bardzo bogaty. Po przyjeździe resztę dnia spędzili w goszczących rodzinach. W następnym dniu zwiedzili Centrum Ceramiki i Technologii w Budzyniu. Tam też bawili się na kręgielni w Hotelu Habenda. Obejrzeli dworek „Róża Poraja” w Budziejewie, gdzie zjedli obiad. Państwo Bernarda i Zdzisław Serwatkowie zorganizowali popołudnie z atrakcjami włącznie z wręczeniem każdemu uczniowi podarunków. Wieczorem w Świetlicy w Popowie Kościelnym pod okiem członkiń Koła Gospodyń mieli warsztaty kulinarne – lepienie pierogów, robienie sałatek, dekorowanie potraw i na zakończenie odbyła się wspólna kolacja urozmaicona śpiewaniem ukraińskich pieśni. W kolejnym dniu w Wągrowcu zwiedzili Muzeum Regionalne i kościół farny, byli w kościółku w Tarnowie Pałuckim, zobaczyli Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 na ul. Kcyńskiej, spotkali się ze Starosta Wągrowieckim p. Michałem Piechockim, zjedli obiad w internacie i pływali w Aquaparku. Wieczorem, kiedy dzieci były już w rodzinach, odbyło się spotkanie polskich i ukraińskich nauczycieli. W czwarty dzień byli w Poznaniu. Zwiedzili Stary Rynek, Muzeum Instrumentów Muzycznych, pojeździli na gokartach, byli w centrum handlowym. Po powrocie w GOK w Miescisku odbyły się wspólne warsztaty muzyczne. W kolejnym dniu w Urzędzie Gminy w Mieścisku było spotkanie z Wójtem Andrzejem Banaszynskim i Przewodniczącą RG p. Elżbietą Kapczyńską. Zwiedzili bibliotekę, salę tradycji, byli w zakładzie chemii gospodarczej i kosmetycznej „SERPOL Cosmetics”, byli w Budziejewku w Kościele i na kamieniu św. Wojciecha, zwiedzili szkołę podstawową i przedszkole, zobaczyli oczyszczalnię ścieków. Obiad zjedli w Zajeździe „Bratanki”. Po południu uczestniczyli w programie rozrywkowym w Silverado City w Bożejewiczkach. W przedostatni dzień zwiedzili Gniezno i Biskupin. Po powrocie odbyły się warsztaty fotograficzne i redagowano 20-stronicową gazetkę. Na wieczorze kulturalnym odbył się pokaz talentów uczniowskich polskich i ukraińskich. Wystąpiła Młodzieżowa Orkiestra Dęta. Wieczorem wspólnie bawili się na dyskotece. Ostatni dzień to Dzień Sportu. Odbyły się mecze w piłkę nożną i piłkę siatkową. W piłkę nożną wygrało Gimnazjum w Miescisku, a w piłkę siatkową Szkoła z Lisowiec.
Po obiedzie bardzo zadowoleni, żegnając się z łezką w oku z kolegami i ich rodzicami, odjechali do domu. Wszyscy zapraszali do rewizyty. We wszystkich zajęciach i wycieczkach grupie dzieci ukraińskich towarzyszyły dzieci polskie. To było bardzo integracyjne spotkanie.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto