Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ukryte skarby Wągrowca w Telewizji Publicznej

Arkadiusz Dembiński
Arkadiusz Dembiński
zrzut ekranu - TVP
Zabytki Wągrowca widzom w Wielkopolsce przybliżała w ostatnich dniach Telewizja Polska.

Ukryte skarby to cykl programów TVP poświęcony ciekawostkom z Ziemi Wielkopolskiej. - Program o miejscach pełnych tajemnic i wyjątkowych historii - czytamy w opisie TVP. W ostatnich dniach kamery publicznej stacji telewizyjnej odwiedziły Wągrowiec. Stolica naszego powiatu stała się tematem programu, który wyemitowano 4 maja. Dostępny jest także na stronie internetowej poznańskiego oddziału TVP. Przewodnikami po stolicy naszego powiatu byli pracownicy wągrowieckiego muzeum - Marcin Moeglich, Wiesława Gruchała, historyk z ogólniaka Sebastian Chosiński oraz działacz Stowarzyszenia Saper Wielkopolski Tomasz Kaczmarek. Widzowie mogli dowiedzieć się o skrzyżowaniu rzek, o historii miasta, pokazano także piramidę Łakińskiego. Wspomniano również o legendzie mówiącej o tym, że Polska odzyska niepodległość w momencie kiedy to sosny urosną ponad czubek piramidy rotmistrza. Nie zabrakło także informacji o znanych osobach związanych z Wągrowcem - ks. Jakubie Wujku czy Stanisławie Przybyszewskim. Telewidzowie mogli zobaczyć również wągrowieckie kościoły - pocysterski i farny - oraz tańczącą fontannę. Nie zabrakło także informacji o oddziale saperów, który niegdyś stacjonował w Wągrowcu, a którego odtwarzają dziś nasi regionalni rekonstruktorzy.

Link do nagrania TVP- zobacz nagranie

Bezsprzecznie stolica naszego powiatu ma sporo atrakcji, które mogą przyciągnąć osoby z zewnątrz zainteresowane spędzeniem kilku chwil w mieście. Niestety, jak się okazuje, nie zawsze potrafimy to wykorzystać. Kilka tygodni temu do Wągrowca zawitała rodzina podróżników - Grafów. Swoje spostrzeżenia na temat Wągrowca opisali na blogu grafywpodrozy.pl. - Małe miasteczka to nasz żywioł. Wiele osób mówi nam, że mamy dar do odnajdywania ciekawych obiektów i historii w zupełnie zwyczajnych miejscach. Może to i prawda, ale dla nas liczy coś innego. Nie ma większej frajdy niż zachęcić do zwiedzania z pozoru nieatrakcyjnych i niekojarzących się z turystyką miast. Na cel biorąc Wągrowiec czuliśmy, że podejmujemy się takiego zadania. Jednak byliśmy pewni, że wycieczka nam się uda. Lista atrakcji była długa i zapowiadała się ciekawie. Musieliśmy kiedyś polec. Tak, przyznajemy się, ta wycieczka nas rozczarowała. Niestety dużo w tym winy gospodarzy. Dwa największe zabytki w sobotę były zamknięte, a władze miasta o turystach to chyba wcale nie myślą - przyznają podróżnicy. Czy Wągrowiec jest miastem turystycznym? To pytanie zadaliśmy wówczas burmistrzowi Jarosławowi Berendtowi.

- Wągrowiec nigdy nie był, nie jest i nie będzie miastem turystycznym na miarę Zakopanego, Mielna czy Mrągowa, natomiast wyróżnia się przepięknym położeniem nad Jeziorem Durowskim położonym niemal w centrum miasta. To magnes, który np. przyciąga wielu moich znajomych z Poznania, przyjeżdżających w weekend do naszego miasta, by podczas spacerów wyciszyć się, odpocząć i podładować wewnętrzne akumulatory. Mamy szansę być postrzegani jako miejsce, do którego warto przyjechać, żeby poznać ciekawe atrakcje turystyczne, skorzystać z infrastruktury sportowej, albo żeby wypocząć w atrakcyjnym otoczeniu przyrodniczym. W tym ostatnim przypadku konieczne są jednak inwestycje, które planujemy przeprowadzić w tej kadencji - zapowiadał burmistrz.

ZOBACZ FILM - Jak radzić sobie z nieuczciwym kolegą z pracy?

Źródło:Dzień Dobry TVN/x-news

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto