Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wągrowiec będzie dystrybuował węgiel wśród mieszkańców? Znamy stanowisko władz miasta po wystąpieniu wicepremiera Jacka Sasina

Arkadiusz Dembiński
Arkadiusz Dembiński
Czy miasto Wągrowiec włączy się w dystrybucję węgla?
Czy miasto Wągrowiec włączy się w dystrybucję węgla? K. Kapica, A. Dembiński/ zdjęcie ilustracyjne
Wicepremier, a zarazem Minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin zaapelował do samorządów w całym kraju o pomoc w dystrybucji węgla. Czy ten będzie dostarczany mieszkańcom przez spółki i instytucje miejsce? Co o pomyśle przedstawiciela rządu sądzi wiceburmistrz Wągrowca Remigiusz Priebe? Czy miasto jest gotowe na dystrybucję węgla wśród wągrowczan?

Wielu mieszkańców powiatu wągrowieckiego, podobnie jak i kraju, obawia się wzrostu cen opału. W tym zakresie mogą pomóc różnego rodzaju dodatki. Do mieszkańców, którzy swoje domy ogrzewają węglem i złożyli już wnioski trafiają pierwsze wypłaty wynoszące 3 tysiące złotych. Aktualnie cały czas można składać wnioski o tego rodzaju wsparcie. O pomoc mogą ubiegać się także mieszkańcy ogrzewający swoje domy i mieszkania przy pomocy innych źródeł energii. Stosowne wnioski przyjmowane są przez urzędy.

Cena to niejedyna obawa mieszkańców. Niektórzy martwią się także o dostępność węgla. Jak podkreślał jednak wicepremier, a zarazem Minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin węgla nie powinno zabraknąć. Do Polski trafia węgiel z importu.

ZOBACZ TAKŻE

Aby jednak następnie trafił on do domów i mieszkań Polaków, mieszkańców powiatu wągrowieckiego, wągrowczan potrzebna jest sieć dystrybucji. W powiecie wągrowieckim istnieje kilka firm zajmujących się handlem węglem. Przedstawiciel rządu z apelem o pomoc w tym zakresie zwrócił się jednak do samorządów - wójtów, burmistrzów.

- Apeluję do wszystkich polskich samorządów, by odpowiedziały pozytywnie na ofertę PGE czy Węglokoksu i włączyły się w dystrybucję węgla dla swoich mieszkańców. Samorządy mają spółki komunalne, które mogą kupować węgiel bezpośrednio u importera i sprzedawać go z dużo mniejszym narzutem - mówił wicepremier Jacek Sasin.

Apel ten dotarł także do Wągrowca. Czy miasto gotowe jest na dystrybucje węgla? O opinię poprosiliśmy wiceburmistrza Wągrowca Remigiusza Priebe.

ZOBACZ TAKŻE

- Sprawa nie jest prosta i analizujemy ją na kilku płaszczyznach. Z jednej strony musimy pochylić się z troską nad sytuacją mieszkańców miasta, którzy potrzebują swobodnego dostępu do węgla przed zbliżającą się zimą. Z drugiej strony trzeba pamiętać, że w Wągrowcu i okolicach są już firmy, które zajmują się sprzedażą opału, a rolą samorządu nie jest tworzenie dla przedsiębiorców konkurencji i wypychanie ich z rynku. Z trzeciej strony trzeba mieć na uwadze brak przygotowania i doświadczenia miejskich spółek do takiej działalności, a także brak odpowiedniej bazy i bardzo mało czasu na ewentualną organizację takiego przedsięwzięcia - tłumaczy wiceburmistrz.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto