Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wągrowiec i okolicę odwiedzało na przestrzeni wieków wiele znanych osób. Byli u nas królowie i najważniejsze osoby w państwie

Arkadiusz Dembiński
Arkadiusz Dembiński
Prezydent Mościcki w Wagrowcu
Prezydent Mościcki w Wagrowcu Archiwum Muzeum Regionalne w Wągrowcu
Na przestrzeni wieków Wągrowiec i okolicę odwiedzało wiele znanych osób. Byli tu królowie i najważniejsze osoby w Polsce.

Aktualnie Wągrowiec, powiat wągrowiecki i naszą okolicę wybiera wiele osób jako miejsce wypoczynku. Jak się okazuje na przestrzeni wieków odwiedzało nas wiele znanych osób.

W pobliskim Rogoźnie ostatnie dni karnawału w 1296 roku postanowił spędzić król Polski Przemysław II. Nie ma ku temu żadnych wątpliwości. Niestety, tą wizytę w naszym regionie polski monarcha z dynastii Piastów przypłacił... życiem. 8 lutego 1296 roku w nieobwarowanym Rogoźnie poczet królewski został zaatakowany przez zdrajców, wspieranych oddziałami brandemburskimi. Po zaciętej walce oddziały przyboczne naszego władcy zostały pokonane. Król został dotkliwie ranny i porwany przez napastników. Zmarł kilka kilometrów za Rogoźnem.

Niewykluczone, że w naszych okolicach przebywali także inni królowie z dynastii piastowskiej. Wskazuje na to fakt, że nasz powiat położony jest w bliskim sąsiedztwie Poznania oraz Gniezno. Pewne jest jednak to, że do Wągrowca zawitało dwóch królów z zupełnie innej dynastii. W Wągrowcu miał się podobno pojawić sam król Zygmunt Stary oraz Zygmunt III Waza. Ten drugi do Wągrowca przybył z małżonką i odpoczywał najprawdopodobniej podczas wyjazdu lub powrotu ze Szwecji.

Do Wągrowca na przestrzeni lat zawitały nie tylko koronowane głowy, ale także i dostojnicy kościelni. Na podstawie dokumentów można być pewnym, że w 1580 roku w Wągrowcu gościł Edmund od Krzyża, wysłannik kapituły generalnej zakonu cysterskiego. To właśnie w Wągrowcu miały zapaść decyzje, związane z reorganizacją zakonu w Polsce. W Wągrowcu było planowane utworzenie elitarnej szkoły, prowadzonej przez zakonników. Niestety, nigdy nie powstała.

W okresie międzywojennym w Wągrowcu był natomiast arcybiskup August Hlond, Prymas Polski i metropolita gnieźnieński. Świadczą o tym między innymi fotografie z 1933 roku. Po II wojnie światowej w Wągrowcu gościło dwóch innych wysokich dostojników kościelnych. Był tu kardynał Stanisław Wyszyński... oraz Karol Wojtyła, który przyjechał tu na kongres biskupów. Ten sam, który po kilku latach od pobytu w Wągrowcu został wybrany papieżem i przyjął imię Jan Paweł II...

W Wągrowcu nie zabrakło także i znanych osobistości wojskowych. Najprawdopodobniej na zaproszenie żołnierzy z naszego regionu, którzy wchodzili w szeregi "błękitnej armii", do Wągrowca przybył generał Józef Haller. W 1938 roku w Wągrowcu gościł natomiast marszałek Edward Rydz-Śmigły. Przybył on w związku z odbywającymi się wówczas manewrami wojskowymi.

Na przestrzeni lat do Wągrowca zawitało także dwóch prezydentów. Był tu między innymi Ignacy Mościcki w drodze do podgołanieckiego Smogulca na spotkanie z tamtejszym dziedzicem.

Nasz region to także miejsce cenione przez wielu artystów i twórców. Uroki naszej okolicy, szczególnie okolicy Skoków, już przed laty dostrzegł nasz wieszcz narodowy Adam Mickiewicz. O pobycie znanego poety w naszym powiecie świadczy choćby wpis w księgach parafialnych w parafii pw. Świętego Mikołaja w Skokach, w której to ten poeta trzymał dziecko do chrztu jako ojciec chrzestny.

Prezydent Mościcki w Wagrowcu

Wągrowiec i okolicę odwiedzało na przestrzeni wieków wiele z...

Zobacz także

Gdzie spędzić ciekawie czas w regionie? Zebraliśmy kilka propozycji. Zobacz w galerii

Gdzie wyjechać i odpocząć w regionie Wągrowca? Te miejsca wa...

Rynek w Wągrowcu z "tańczącą fontanną"

Warto zobaczyć w Wągrowcu i okolicy. Atrakcje turystyczne miasta

Wągrowiecka piramida jest także grobowcem. Zaprojektował ją i w niej spoczął rotmistrz Franciszek Łakiński

Piramida Łakińskiego na obrzeżach Wągrowca. Tajemniczy grobo...

Skrzyżowanie rzek jest jedną z atrakcji Wągrowca

Skrzyżowanie rzek w Wągrowcu. Niezwykła atrakcja, którą stwo...

Założyciel fundacji Bogdan Hutten-Czapski przed kościołem parafialnym w Smogulcu.

Hrabia, u którego w pałacu w Smogulcu pod Gołańczą gościł pr...

Pochody pierwszomajowe w Wągrowcu. Zobaczcie jak kilkadziesi...

Kopalnia w Wapnie kiedyś i dziś... Jak wyglądała praca w kop...

Tereny nad Jeziorem Durowskim

Wągrowiec i okolica na zdjęciach z okresu międzywojennego. S...

Wągrowiec na starych fotografiach. Tak wyglądało życie w okr...

Wągrowiec i inne ciekawe miejsca widziane z lotu ptaka. Wągr...

Najlepszy mechanik w Wągrowcu i okolicy? Zobacz nasz TOP 10,...

Gdzie dobrze zjeść w Wągrowcu? Zobaczcie TOP 6 restauracji w...

Najlepszy fryzjer w Wągrowcu. Zobacz ranking internautów [TOP 10]

Zobacz najpopularniejsze sale weselne w powiecie wągrowiecki...

od 7 lat
Wideo

echodnia Policyjne testy - jak przebiegają

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto