Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

WĄGROWIEC - Miasto chce modernizacji terenów po PKP

Arkadiusz Dembiński
Powstał już plan zagospodarowania terenów po byłych magazynach i parowozowni kolejowej w Wągrowcu
Powstał już plan zagospodarowania terenów po byłych magazynach i parowozowni kolejowej w Wągrowcu rys. um warowiec
Dzisiejszy teren wokół dworca kolejowego w Wągrowcu to stare, odrapane i pobazgrane budynki, sterty śmieci... Jednym słowem wstyd... Taki obraz zrujnowanego terenu kolejowego wyłania się dziś. Jednak już za trzy lata ma się to zmienić. Ma tam powstać m.in. parking na około dwieście aut. Wyremontowany zostanie budynek kolejowy... A to dopiero początek.

Jak wynika z planów przedstawionych przez wągrowiecki ratusz, przewidywane jest powstanie na terenach pokolejowych nowoczesnej galerii handlowej. Przebudowany ma zostać także ciąg komunikacyjny. Z ulicy Średniej ma zostać poprowadzona nitka komunikacyjna prosto do ulicy Przemysłowej. Da to miastu nowe tereny inwestycyjne, do których dziś dojazd jest albo niemożliwy, albo bardzo trudny, wąskimi dróżkami biegnącymi nieraz między garażami.

Zmodernizowana ma zostać także linia kolejowa i przejście podziemne pod torowiskiem. – To kolejny punkt naszej koncepcji modernizacji starej części Wągrowca. W ubiegłym roku zakończono remont Rynku, powstała fontanna, odnowione zostały kamienice. Teraz czas na kolejne zmiany, które spowodują, że wągrowiecka starówka stanie się prawdziwą wizytówką miasta – tłumaczy Grzegorz Kamiński, zastępca burmistrza Wągrowca. Aktualnie władze miasta czekają, aż powstanie pasaż łączący Rynek z ulicą Kolejową. Następnie ma powstać przejście z ulicy Kolejowej właśnie w stronę terenów pokolejowych, które czeka rewitalizacja. W przyszłym roku władze miasta planują przejąć od PKP te tereny. Następnie ma zostać przygotowana specjalistyczna dokumentacja na ich modernizację, a dopiero później ich przebudowa. Tak więc miejsce, którego Wągrowiec dziś się wstydzi, wizytówką miasta zostanie już za około trzy lata.

Rewitalizację terenów pokolejowych planują także Skoki. – Chcemy, aby powstał tam parking na kilkadziesiąt samochodów. A co z budynkiem po stacji kolejowej? Tego jeszcze nie wiemy. Chcemy, aby to sami mieszkańcy podsunęli koncepcję, co powinno w nim powstać, jaki charakter powinna mieć ta część miasta. Aktualnie najwięcej osób skłania się ku temu, aby powstał tam pasaż handlowy. Na przykładzie istniejącego niedaleko „Polo Marketu” widać, że takie rozwiązania w Skokach się przyjmują – tłumaczy Tadeusz Kłos, burmistrz Skoków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto