Wągrowiec. Odrestaurowano trzy obrazy z wągrowieckiej fary

Monika Zaganiaczyk
Monika Zaganiaczyk
Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków/ Marta Dworniczak
Udostępnij:
Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków poinformował o pracach konserwatorskich i restauratorskich przy trzech obrazach z kościoła pw. św. Jakuba Apostoła w Wągrowcu.

Trzy obrazy, które zostały poddane pracom konserwatorskim pochodzą z bocznego ołtarza pw. Matki Bożej Różańcowej z kościoła farnego w Wągrowcu. Wsparcia finansowego tej inwestycji udzielił Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Pierwszy z ołtarzy, jak poinformował Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków, znajdujący się w kwaterze głównej nastawy ołtarzowej to przedstawienie Matki Bożej Różańcowej ze św. Dominikiem.

- Obiekt datujemy na 1 poł. XVII w., autor nieznany. Wykonano go w technice olejnej na płótnie przyklejonym do drewnianego podobrazia. Dwa kolejne to wizerunki św. Wojciecha oraz św. Stanisława w kwaterach bocznych. Powstały ok. 1590-1595 r., a ich autorem prawdopodobnie jest Mateusz Kossior z Poznania. Namalowano je również w technice olejnej, bezpośrednio na podobraziach drewnianych. Obraz Matki Bożej Różańcowej w centrum retabulum jest najpewniej wtórny - poinformował konserwator.

Prace związane z odrestaurowaniem obrazów składały się z kilku etapów i były poprzedzone pobraniem próbek do badań konserwatorskich.

- Następnie wszystkie obiekty poddano oczyszczeniu, usunięciu wtórnego werniksu oraz wtórnie założonych kitów. Płótno obrazu Matki Bożej Różańcowej oddzielono od drewnianego podobrazia. Uwidoczniło to liczne ubytki w płótnie oraz liczne ślady po żerowaniu drewnojadów w strukturze podobrazia. Obraz poddano ponownej konsolidacji na stole dublażowym, jednocześnie prostując go. Wykonano reparacje lokalne płótna. Lico obrazu zawerniksowano, uzupełniono ubytki zaprawy, odtworzono siatkę spękań i duktów pędzla, wykonano retusze oraz złocenia. Ostatecznie lico obrazu zabezpieczono błyszczącym werniksem końcowym. Konserwacji poddano również podobrazie drewniane. Prace przy obrazach św. Wojciecha oraz św. Stanisława różniły się w niektórych aspektach ze względu na ich wykonanie na desce. Miedzy innymi umieszczono je w komorze wilgotnościowej i przeprowadzono zabieg prostowania, usunięto wtórnie nałożone na łączenia desek pasy płótna oraz pakuł. Warstwy malarskie poddano zabiegom analogicznym do tych przeprowadzonych przy obrazie Matki Bożej Różańcowej - informują przedstawiciele Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

To jednak nie koniec. Konserwacja i restauracja obrazów stanowiły dopiero pierwszy etap zaplanowanych prac przy ołtarzu.

ZOBACZ TAKŻE

Drugi dzień Jarmarku Bożonarodzeniowego w Wągrowcu. Przekaza...

Ostatni dzień Jarmarku Bożonarodzeniowego w Wągrowcu!

Jarmark Bożonarodzeniowy w Wągrowcu. Na Rynku stanęło świąte...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Dwaj Panowie Pingo - wystawa malarstwa Kołpanowicz&Cruz

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie