Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wągrowiec. Polski Czerwony Krzyż w Wągrowcu świętuje 100-lecie istnienia

Monika Zaganiaczyk
Monika Zaganiaczyk
PCK w Wągrowcu rozpoczął obchody 100-lecia już w październiku zeszłego roku. Na zdjęciu prezes Jan Maćkowiak
PCK w Wągrowcu rozpoczął obchody 100-lecia już w październiku zeszłego roku. Na zdjęciu prezes Jan Maćkowiak M. Dziuma
Polski Czerwony Krzyż w Wągrowcu działa już od stu lat. To ważna organizacja, która promuje oddawanie krwi. To jednak tylko jedna z wielu kwestii, którą zajmują się działacze PCK.

Z okazji przypadającego w tym roku jubileuszu 100-lecia istnienia wągrowieckiego PCK przygotowano ponad 130 wyróżnień i podziękowań. Trafią one do honorowych dawców krwi, uczestników Powiatowego Konkursu Krwiodawstwa: placówki oświatowe, zakłady pracy, służby mundurowe; szkoły podstawowe i przedszkola uczestniczące w programie edukacyjnym z zakresu: zdrowia, higieny i wartości humanitarnych oraz wspierających działalność czerwonokrzyską na terenie powiatu wągrowieckiego.

Ze względu na trwającą pandemię, wyróżnienia te zostaną do każdego dostarczone indywidualnie.

Właśnie w rocznicę 100-lecia PCK niebawem na terenie Wągrowca pojawi się tablica upamiętniające to wydarzenie. Jak wyjaśnia prezes PCK Jan Maćkowiak, jeszcze w grudniu zawiśnie ona na budynku przychodni na ulicy Kościuszki. Została ona sfinansowana przez starostwo powiatowe w Wągrowcu.

Przy okazji jubileuszu, warto poznać rys historyczny PCK, który przygotował prezes Jan Maćkowiak.

Założycielką i pierwszą przewodniczącą na ziemi wągrowieckiej struktury Polskiego Czerwonego Krzyża była Maria Kulińska, żona dyrektora szpitala.

W latach 30 struktury PCK skupione były w sześciu kołach na ziemi wągrowieckiej: Damasławku, Gołańczy, Mieścisku, Skokach, Rogoźno i dominujące w Wągrowcu. Stowarzyszenie funkcjonowało, jako organizacja wyższej użyteczności publicznej i należało do najaktywniejszych kół społecznych w powiecie wągrowieckim.

Po okresie okupacji PCK szybko rozwinął masową działalność. Wągrowiecki CK prowadził jadłodajnię dla powracających z frontu. Organizacja szczególny wkład wniosła w rozwój edukacji zdrowotnej, higieny i wychowania młodego pokolenia.

PCK prowadził Punkty Opieki nad Chorymi w Domu, w których 88 sióstr PCK wykonywały usługi opiekuńcze dla 192 podopiecznymi. Zajmowano się rozprowadzaniem darów z zagranicy w postaci żywności, odzieży i obuwia, z czego skorzystało około 3000 potrzebujących. Siostry zakończyły działalność w 1992 roku.

ZOBACZ TAKŻE

Po 1990 roku PCK głównie zajmuje się promocją honorowego krwiodawstwa poprzez prowadzenie pogadanek i wykładów w: placówkach oświatowych, zakładach pracy, Ochotniczych Strażach Pożarnych, Kołach Gospodyń Wiejskich. Prowadzony jest program edukacyjny „Super Wiewiórka – Przyjaciółka Oli i Kuby” z zakresu zdrowia, higieny, wartości humanitarnych, udzielania pierwszej pomocy w dwudziestu szkołach podstawowych i przedszkolach na terenie powiatu, w którym co roku bierze udział około 1000 uczestników. Ponadto prowadzone są różnego rodzaju konkursy: Powiatowy Konkurs Krwiodawstwa, Konkurs Karmienia Piersią, Konkurs Niepalenia Papierosów oraz zawody sportowe: Regionalne Zawody w Warcaby dla Honorowych Dawców Krwi i Powiatowy Turniej w Tenisa Ziemnego.

PCK jest organizatorem wykładów otwartych na temat zdrowia, w którym jednym z nich swój wykład wygłosił prof. dr hab. n. med. Piotr Przybyłowski – dyrektor ds. medycznych Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Założycielka PCK w Wągrowcu Maria Kulińska w 2014 została uhonorowana tablicą pamiątkową, która została umieszczona na ścianie budynku Zespołu Szkół nr 2 w Wągrowcu.

Jak widać, działalność PCK to nie tylko oddawanie krwi. Jest to jednak jeden z głównych elementów pracy Czerwonego Krzyża.

- Od 2010 roku PCK w Wągrowcu pozyskał kilka znaczących przywilejów dla „Zasłużonych honorowych dawców krwi” (kobieta po oddaniu 5 litrów, mężczyźni po 6 litrach), którymi są: bezpłatne wejścia na mecze „Nielby”, ulgowe bilety do kina MDK i Aquaparku. Dla Przykładu w 1996 roku zebrano od mieszkańców powiatu 343 litry krwi, 2002 – 590 litrów, 2012 – 896 litrów, natomiast 2018 roku 1024 litry tego bezcennego leku - mówi prezes Jan Maćkowiak.

W wągrowieckiej strukturze PCK zrzeszonych jest miedzy innymi 12 honorowych dawców, z których każdy oddał powyżej 50 litrów krwi: Tomasz Kubasik – Wągrowiec, Zdzisław Słoma – Gołańcz, Czesław Jessa – Rogoźno, Stanisław Izychart – Mieścisko, Zygmunt Konwiński – Bobrowniki, Marian Kantorski – Wągrowiec, Marian Siwiński – Wągrowiec, Wiesław Świdrak – Żelice, Andrzej Cholewiński – Wągrowiec, Jan Mich – Wągrowiec, Ludwik Walczak – Wągrowiec, Sławomir Wekwert – Czesławice. Rekordzistą jest Tomasz Kubasik z wynikiem 67 litrów tego bezcennego leku.

ZOBACZ TAKŻE

Które miejscowości w powiecie wągrowieckim są największe? Wb...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto