Wągrowiec. Przestępcy będą pracowali w lasach w okolicy miasta. Wspólny projekt Nadleśnictwa i Służby Więziennej

Arkadiusz Dembiński
Arkadiusz Dembiński
Dyrektor Zakładu Karnego w Koziegłowach, ppłk Paweł Waściński oraz nadleśniczy Nadleśnictwa w Durowie, Sławomir Kołacz podpisali umowę o zatrudnienie osadzonych
Dyrektor Zakładu Karnego w Koziegłowach, ppłk Paweł Waściński oraz nadleśniczy Nadleśnictwa w Durowie, Sławomir Kołacz podpisali umowę o zatrudnienie osadzonych kpt. Leszek Biegun
Udostępnij:
Nadleśnictwo Durowo podpisało umowę z Zakładem Karnym w Koziegłowach pod Poznaniem. W lasach w okolicy Wągrowca będą pracowali przestępcy osadzeni w zakładzie.

Przestępcy będą pracowali w lasach w okolicy Wągrowca

Już niebawem w lasach w okolicy Wągrowca będą pracowali przestępcy odsiadujący wyroki. Nadleśnictwo Durowo podpisało stosowną umowę z Zakładem Karnym w Koziegłowach pod Poznaniem.

- Po Nadleśnictwie w Łopuchówku, z którym Zakład Karny w Koziegłowach współpracuje od niedawna, Nadleśnictwo w Durowie jest kolejnym przedstawicielem Lasów Państwowych, w którym zatrudnienie znajdą skazani. Wspólne działania są przykładem budowania dobrych relacji i wpisują się w założenia programu Ministerstwa Sprawiedliwości „Praca dla Więźniów” - informuje kpt. Leszek Biegun z Zakładu Karnego w Koziegłowach.

Jak przyznają leśnicy praca pozwoli osadzonym pomóc w powrocie do normalnego czynnego życia.

ZOBACZ TAKŻE

- Współpraca z leśnikami oprócz fizycznych efektów wykonanej przez osadzonych pracy będzie miała także wymiar edukacyjny - podkreślają leśnicy.

Specjalny program "Praca dla więźniów"

Program "Praca dla więźniów" został zainicjowany w 2016 roku.

Jak informują przedstawiciele służby więziennej obejmuje on trzy filary:

  1. Budowę w zakładach karnych hal produkcyjnych.
  2. Rozszerzenie zakresu możliwości nieodpłatnej pracy więźniów na rzecz samorządów.
  3. Ulgi dla przedsiębiorców zatrudniających więźniów.

ZOBACZ TAKŻE

Praca jak wyliczają przedstawiciele więziennictwa ma przynieść sporo korzyści samym osadzonym. Wymieniają tu:

  • możliwość podjęcia pracy daje szansę bezpłatnego przyuczenia do zawodu i przyuczenia do późniejszej aktywizacji zawodowej w warunkach wolnościowych,
  • zatrudnienie daje możliwość pozyskania środków finansowych przez osadzonych na własne potrzeby w sposób akceptowany społecznie, co może pozwolić na finansowe wspieranie rodziny przez przekazywanie jej zarobionej kwoty oraz może stanowić źródło pokrycia kar pieniężnych, np: alimentów lub grzywien.
  • wykonywanie konkretnych czynności uczy systematyczności i wywiązywania się z przydzielonych obowiązków, kształtuje poczucie odpowiedzialności za wykonaną pracę i jest treningiem do samodzielnego życia na wolności oraz przygotowaniem do powrotu do społeczeństwa.
  • zatrudnienie w więzieniu stwarza możliwość zagospodarowania czasu wolnego, przeciwdziała rozwojowi podkultury więziennej, przemocy w stosunku do innych osadzonych czy samookaleczeniom.
  • kształtowanie poczucia przydatności, pożyteczności, nabycia umiejętności współpracy w zespole, pojawienia się poczucia sensu życia, sensowności podejmowanego wysiłku, poczucia bycia docenianym przez innych.
  • Powstawanie nowych miejsc pracy stworzą nową sytuację, znoszącą poczucie bezcelowości pobytu w zakładzie karnym oraz pozwala zachować sprawność zawodową, siły fizyczne i umysłowe.

ZOBACZ TAKŻE

źródło: sw.gov.pl

Radosław Fogiel o komisji śledczej ws. Pegasusa w Sejmie

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie