Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wągrowiec. Przyszedł na kebab z kilkunastocentymetrowym nożem. Wezwano policję

Monika Zaganiaczyk
Monika Zaganiaczyk
Pixabay.com - zdjęcie ilustracyjne
Policjanci z Wągrowca zostali wezwani do jednego z lokali z kebabem w mieście. Jeden z klientów miał mieć przy sobie około 15-centymetrowy nóż. Zaniepokoiło to innego z klientów, który zgłosił sprawę funkcjonariuszom.

Jak wynikało ze zgłoszenia, które policja otrzymała na numer alarmowy 112, mężczyzna miał przebywać w lokalu z przypiętym do paska 15-centymetrowym nożem, schowanym w kaburze. Zdarzenie miało miejsce w niedzielę 8 maja, około godziny 20. w lokalu serwującym kebab w Wągrowcu.

Jak relacjonuje rzecznik policji Dominik Zieliński, wątpliwości zgłaszającego nie wzbudzało zachowanie mężczyzny, ale sam fakt posiadania przy sobie noża. Zgłaszający był przekonany że jest to nielegalne.

A jak jest w rzeczywistości? Czy noszenie przy sobie noża jest nielegalne?

Policja powołuje się tu na przepisy. Zgodnie z Art. 50a. § 1. Kodeksy Wykroczeń, kto w miejscu publicznym posiada nóż, maczetę lub inny podobnie niebezpieczny przedmiot, a okoliczności jego posiadania wskazują na zamiar użycia go w celu popełnienia przestępstwa, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 3000 zł. § 1a. Tej samej karze podlega, kto będąc uczestnikiem przejazdu zorganizowanej grupy uczestników masowej imprezy sportowej, posiada przedmioty określone w § 1 lub wyroby pirotechniczne. § 2. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 lub 1a orzeka się przepadek przedmiotów stanowiących przedmiot wykroczenia, choćby nie stanowiły własności sprawcy.

- Zatem osoba która ma przy sobie nóż i nie wykazuje żadnych zamiarów użycia go w zamiarze popełnienia przestępstwa, nie niszczy jakichś rzeczy itp. a jest dla niego przedmiotem użytkowym, to jak najbardziej może być w jego posiadaniu i nie jest to prawnie zabronione. Każdy może zatem nosić przy sobie nóż. Chyba że wybiera się na jakiś koncert, zgromadzenie, imprezę masową itp., wówczas powinien zostawić go w domu. Zgodnie z przepisami prawa nóż jest przedmiotem użytkowym i nie traktuje się go jako broń białą - wyjaśnia Dominik Zieliński z policji.

ZOBACZ TAKŻE

A czym jest w takim razie broń biała? Policjant także i to tłumaczy.

O broni białej mówimy, gdy mamy do czynienia z przedmiotami w postaci:

  • ostrzy ukrytych w przedmiotach niemających wyglądu broni,
  • kastetów i nunczaków,
  • pałek posiadających zakończenie z ciężkiego i twardego materiału lub zawierających wkładki z takiego materiału,
  • pałek wykonanych z drewna lub innego ciężkiego i twardego materiału, imitujących kij bejsbolowy

- Powyższe można posiadać na podstawie pozwolenia na broń wydanego przez właściwego ze względu na miejsce stałego pobytu zainteresowanej osoby lub siedzibę zainteresowanego podmiotu komendanta powiatowego Policji. Zatem posiadanie noża, maczety, a nawet szabli, miecza, topora, czy siekiery nie wymaga specjalnego pozwolenia - podsumowuje rzecznik policji w Wągrowcu.

ZOBACZ TAKŻE

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto