Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wągrowiec. Radni rozmawiali o tym, jak poprawić jakość powietrza w mieście

Monika Zaganiaczyk
Monika Zaganiaczyk
We wtorek 11 grudnia w wągrowieckim ratuszu odbyło się posiedzenie Komisji Rozwoju Miasta poświęcone działaniom na rzecz poprawy jakości powietrza, które poprowadziła radna Alicja Trytt.

Warto przypomnieć, że 25 listopada 2019 roku radna Trytt złożyła do burmistrza projekt uchwały o tzw. prawidłowym spalaniu w Wągrowcu.
Jak informuje na swoim oficjalnym facebooku radna, projekt ten został przekazany teraz radcy prawnemu celem zaopiniowania pod względem formalnoprawnym.

Aby przybliżyć i wyjaśnić zagadnienia związane z tą uchwałą, w szczególności w zakresie współprądowej techniki spalania oraz techniki spalania w prądzie krzyżowym, na posiedzenie komisji radna Alicja Trytt zaprosiła ekspertów: Piotra Baturę i Adama Moskala.

- Pan Adam Moskal zaprezentował i w bardzo przystępny sposób omówił powyższe kwestie, w tym prawidłową technikę palenia w piecach, która pozwala spalić dym, przez co zmniejsza się zanieczyszczenie powietrza, a także zużycie opału w sezonie grzewczym nawet o 30%. Przedstawione przez Pana Adama Moskala stwierdzenia mocno wspierał i uzupełniał Pan Piotr Batura. Panowie byli bardzo dobrze przygotowani i rzeczowo odpowiadali na zadawane pytania - informuje radna.

Jak relacjonuje Trytt, z prezentowanymi rozwiązaniami nie zgodził się Marek Wierzbiński – pracownik odpowiedzialny za ochronę środowiska i ekologię w ratuszu. Ten, jak czytamy w relacji radnej, starał się przekonać uczestników posiedzenia, że problem smogu w naszym mieście nie jest wcale poważny, a jedynym rozwiązaniem na poprawę jakości powietrza jest wymiana wszystkich pieców na paliwa stałe, jednocześnie przyznając, iż około 1500 nieekologicznych pieców znajdujących się w Wągrowcu nie uda się wymienić do końca 2023 roku, do czego obliguje uchwała antysmogowa Sejmiku Województwa Wielkopolskiego.

- W tym miejscu zwracam uwagę, że w projekcie przyszłorocznego budżetu Pan Burmistrz na dotację do wymiany pieców przewidział 50.000,00 zł, co pozwoli w 2020 roku wymienić maksymalnie 10 pieców! W takim tempie i przy takim dofinansowaniu potrzebowalibyśmy 150 lat na wymianę wszystkich starych pieców! Jestem świadoma, że proponowane rozwiązanie ujęte w uchwale o tzw. prawidłowym spalaniu nie jest „złotym środkiem” na problem ze smogiem, ale jest rozwiązaniem doraźnym i niewymagającym dużych nakładów finansowych, a zarazem pozwalającym w bardzo krótkim czasie (przy efektywnej edukacji) znacznie zmniejszyć (choć nie wyeliminować) problem zanieczyszczenia powietrza, nie pogłębiając przy tym ubóstwa energetycznego, gdyż daje duże oszczędności w zakupie opału - podsumowuje na facebooku radna.

O problemie smogu mówił także podczas rozmowy w naszej redakcji wiceburmistrz Piotr Pałczyński

Wczoraj do naszej redakcji trafił kolejny film przedstawiający "zadymiony" Wągrowiec

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto