Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wągrowiec. Rewitalizacja Księżego Kacerka stanęła. Powód? Sezon rozrodczy ptaków i płazów. Wcześniej... chodziło o roztopy

Monika Zaganiaczyk
Monika Zaganiaczyk
Rewitalizacja Księżego Kacerka w Wągrowcu to inwestycja, która miała być jedną z najważniejszych inwestycji 2021 roku. Miała, bo można odnieść wrażenie, że prace jeszcze na dobre tam nie ruszyły. Tym razem urząd tłumaczy się okresem lęgowym ptaków i płazów. Wcześniej chodziło o roztopy.

Rewitalizacja Księżego Kacerka w Wągrowcu

O tej inwestycji mówiło się w mieście od dawna. Teren od strony ulicy Opackiej nad rzeką w Wągrowcu ma zyskać nowe oblicze. Na Księżym Kacerku zaplanowano szereg prac, w tym:

  • budowę pomostu i tarasu edukacyjnego przy rzece Wełnie (pomost około 4 x 15-18 m, a taras o średnicy około 6 m). Pomost umożliwi bezpośrednią obserwację rzeki Wełny oraz cumowanie tutaj kajaków, a okrągły taras edukacyjny - prowadzenie lekcji i spotkań związanych np. z tematyką flory i fauny rzecznej;
  • budowę punktu edukacyjnego do prowadzenia zajęć z miejscem na ognisko;
  • budowę punktu edukacyjnego - "kino plenerowe" (taras umożliwiający rozłożenie np. siedzisk, leżaków z miejscem do montażu ekranu plenerowego i podłączenia rzutnika);
  • budowę kameralnego placu zabaw o tematyce ekologicznej - niewielkie miejsce przeznaczone dla najmłodszych, łączące zabawę z edukacją;
  • budowę szlaku edukacyjnego pieszo-rowerowego zlokalizowanego w bezpośrednim sąsiedztwie rzeki Wełny - szlak łączący projektowane elementy terenowego punktu edukacyjnego;
  • remont i częściową przebudowę parkingu dla samochodów, znajdującego się bezpośrednio przy terenowym punkcie edukacyjnym;
  • wykonanie nowych nasadzeń, uporządkowanie terenu;
  • budowę oświetlenia;
  • wyposażenie terenu w elementy małej architektury: stojaki na rowery, ławki, kosze na śmieci, punkty i tablice informacyjne.

ZOBACZ TAKŻE

Co z pracami na Księżym Kacerku?

Jak informował nas w kwietniu tego roku przedstawiciel urzędu miejskiego, wykonanie przedmiotu umowy (prace od ulicy Opackiej) planowane jest na dzień 15 czerwca 2022 r. Choć termin ten minął, wielu mieszkańców może odnieść wrażenie, że poza wycięciem drzew i ogrodzeniem terenu, niewiele się tam dzieje. Czy za wysokim metalowym płotem trwają prace? Okazuje się, że nie. Powodem są zwierzęta... Urzędnicy sami przyznają, że od kilku miesięcy prace są wstrzymane, bowiem po osuszeniu pozimowych roztopów rozpoczął się sezon rozrodczy płazów i ptaków.

- Niemal wszystkie występujące tu płazy i ptaki objęte są ścisłą ochroną gatunkową. Są to między innymi różne gatunki żab, ropuchy zielone, rzekotki drzewne oraz traszki zwyczajne. Na uwagę zasługuje też obecność pary łabędzia niemego, trzciniaka, trzcinniczka i kokoszki oraz innych ptaków chronionych: bogatki, szczygła, strzyżyka, piegży, pierwiosnka, kilku par gęgaw i krzyżówki oraz wielu innych, które tutaj żerują. Ich sezon lęgowy jeszcze trwa, choć większość młodych już opuściła gniazda. Dopiero po potwierdzeniu zakończenia wszystkich lęgów w miejscu planowanych prac, możliwe będzie ich rozpoczęcie, co może nastąpić lada dzień. Jednak na przeszkodzie wznowienia intensywnych prac, zwłaszcza tych, które przeprowadzić trzeba w stawie, stoją przede wszystkim trudne do odłowienia na tym etapie rozwoju płazy - informują przedstawiciele urzędu miejskiego w Wągrowcu.

Co ciekawe, już w kwietniu zadaliśmy w urzędzie pytanie o to, czy prace nie wpłyną negatywnie na zamieszkujące Kacerek zwierzęta.

- Dla przedmiotowych inwestycji powołano nadzór przyrodniczy, który na bieżąco weryfikuje i będzie weryfikował ewentualne zagrożenia dla fauny wynikające z prowadzonych prac - brzmiała wówczas odpowiedź ratusza.

Prace będą kontynuowane, jednak nie w wodzie

Burmistrz miasta Jarosław Berendt tłumaczy, że jeszcze w tym tygodniu rozpocznie się montaż ogrodzeń herpetologicznych, które zminimalizują ryzyko przedostania się płazów na teren inwestycji, co byłoby dla nich dużym zagrożeniem. Ich wykonaniem zajmie się Spółdzielnia Wspólny Sukces pod nadzorem przyrodniczym.

- Najprawdopodobniej pod koniec czerwca będzie możliwe wejście na place robót, jednak bez możliwości ingerencji w zbiorniki wodne. Pod koniec sierpnia młode płazy będą na tyle duże, że będzie można je odłowić i przenieść w bezpieczne miejsce. Wtedy dopiero będzie można przeprowadzić najbardziej inwazyjne dla środowiska roboty budowlane - wyjaśnia Berendt.

ZOBACZ TAKŻE

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto