Wągrowiec. Tatuażysta Dariusz Lis potrafi stworzyć arcydzieła na ciele. Zobaczcie, co tatuują sobie mieszkańcy Wągrowca i okolic

Monika Dziuma
Monika Dziuma
Małe i dyskretne lub wielkie i rzucające się w oczy. Tatuaże w każdej formie potrafią robić wrażenie. Ich tworzeniem zajmuje się Dariusz Lis z Wągrowca, który opowiedział nam o swoim zawodzie, który jest jednocześnie wielką pasją. Zobaczcie, co potrafi wytatuować na ciele.

Darek Lis z Wągrowca opowiada, że jego przygoda z tatuażem rozpoczęła się już w podstawówce. Jak wspomina, jego ojciec posiadał parę tatuaży wyniesionych z wojska.

- Miałem dość "wyluzowanych" rodziców, więc sam ojciec zrobił mi taki niewielki tatuaż, gdy miałem 15 lat. Zacząłem się więc tym interesować. A, że posiadam zdolności plastyczne od urodzenia, tym łatwiej było mi rysować na skórze. Ale oczywiście nie od razu wiedziałem co i jak. Nie było sprzętu profesjonalnego, więc robiło się maszynki domowej produkcji. Dopiero w 2000 roku, kiedy wyszedłem z wojska, dostałem lepszy sprzęt w prezencie. Na tamte lata był całkiem dobry, ale wciąż poszukiwałem większej ilości informacji na temat jak i do czego co służy, by móc robić tatuaże jeszcze lepiej - mówi tatuażysta.

Własne studio spełnieniem marzeń

Jak przyznaje, na początku nie było nawet mowy o otwieraniu własnego studia. Wszystko robił hobbystycznie. Pomysł na otwarcie studia zrodził się przypadkiem w roku 2015. - Trzeba było szukać miejsca i środków na realizację i otwarcie takiego studia. Rok później znalazłem lokal blisko domu, w którym już zaczął się remont W międzyczasie starałem się o dotacje z urzędu pracy, ale niestety podziękowano mi i nie dostałem ani grosza. Wtedy zaczęły się schody, bo co tu zrobić, jak dopiąć wszystko na ostatni guzik, skoro nie dostałem dofinansowania na otwarcie działalności? Narzeczona Kasia podsunęła pomysł, że postaramy się pożyczyć część kwoty, która pozwoli zakupić najważniejszą część sprzętu, między innymi fotel, meble. Ogromnym wsparciem okazali się rodzice i teściowie. Do dziś jestem im wdzięczny za wsparcie i bardzo dziękuję za pomoc. Studio zostało otwarte 19 września 2016 roku... i cały czas się rozwija. Startowałem z tatuażem, a teraz zatrudniona jest także moja narzeczona, która od 2017 roku wykonuje w studiu Piercing. Jest po bardzo ciężkim szkoleniu w Warszawie w studiu Arif - wyjaśnia Dariusz.

Wągrowiec. Tatuażysta Dariusz Lis potrafi stworzyć arcydzieł...

Do każdego klienta podchodzi inaczej

Tatuażysta przyznaje, że nie ma ulubionego stylu czy techniki wykonania tatuażu. Lubi robić zarówno te małe, jak i duże, kolorowe i czarne.

- Nie mam typowo ulubionych prac. Robię to z serca i zamiłowania, nie patrząc na to, jako forma pracy i nie sprawiają mi one żadnego problemu. Kocham to co robię. Inspiracje czerpię z głowy, z wyobraźni, bo to tylko ona może nas blokować. Tatuaż to magia. Można przyjąć, że szuka się tej inspiracji w danym kliencie, bo to oni często podsuwają lekki zarys tego, co im się podoba. Wtedy powstają projekty. Ale też jako inspiracje uznaję paru artystów światowej sceny tatuażu, którzy naprawdę robią cuda na ludzkiej skórze - mówi.

Niektóre tatuaże wykonuje się bardzo długo. Wszystko zależy od stopnia skomplikowania wzoru. - To nie oznacza, że są one trudniejsze, a jedynie bardziej rozciągnięte w czasie. Trzeba zaznaczyć, że nie wszystkie tatuaże wykonuje się podczas jednej sesji. Wytrzymałość każdego klienta jest inna nie każdy potrafi poradzić sobie z tym dręczącym uczuciem. Bywają jednak osoby, które naprawdę mogą dużo wytrzymać, powiedzmy z 6 godzin. Miałem nawet parę osób, które wytrzymały więcej, ale wówczas stosuje się środki znieczulające powierzchownie na ranę, dzięki którym da się wytrzymać więcej. Osobiście staram się ograniczać znieczulenia i robić sesje krótsze, ponieważ organizm człowieka jest zmęczony po długiej sesji i nie ma sensu się tak katować - opowiada.

Czy Darek zapamiętał któryś z robionych tatuaży szczególnie? Który wykonywał najdłużej?

- Przypominam sobie tatuaże, które wykonywane były po siedem, a nawet osiem godzin. Jeden był robiony dość dawno, bo parę ładnych lat wstecz. Przedstawiał smoka. Czarno- białą pracę robiłem ponad 8 godzin i wielkościowo zajmował pół pleców dorosłego człowieka. Dodam, że wykonany był bez żadnych znieczuleń. Jest jeszcze parę tych prac, ale nie wszystkie jestem wstanie zapamiętać, bo trochę tych prac spod mojej ręki wyszło - mówi z uśmiechem tatuażysta.

Tatuaże nie są tylko domeną ludzi młodych

Tatuaże ostatnimi czasy stały się modne. Czy robią je sobie tylko ludzie młodzi? Darek wyjaśnia, że wcale tak nie jest. Jak mówi, nie ma tutaj reguły i idealnego wieku.

- Sam mam klientów, którzy są po pięćdziesiątce, po sześćdziesiątce, a nawet parę osób powyżej siedemdziesiątki, którzy zawsze marzyli o tatuażach. Powiem nawet, że dość sporo osób starszych robi sobie tatuaże i nie tylko jakieś małe wzory, a i takie dość pokaźne np. całą nogę, całe plecy, całe ręce. Wtedy wiadom, że jedna sesja to za mało. Zawsze mówię, że ilu jest ludzi, tyle pomysłów na tatuaż. Są gusta i guściki, o których się nie dyskutuje, bo każdy jest inny. A jak będziemy wyglądać na starość z tymi tatuażami? Hmmm... zapewne staro i zaj....cie - mówi z humorem Dariusz Lis.

Nasz tatuażysta sam ma kilkanaście tatuaży. Jak mówi, wszystkie nadają się do zakrycia, bo większość z nich była wykonana, by przetestować tusze czy maszynki. - Na tę chwilę brakuje trochę czasu na coś nowego, choć zawsze jest w planie zrobić coś z tymi starymi. Jest paru dobrych tatuażystów w Polsce, do których bym się wybrał. Możliwe, że kiedyś to nastąpi, ale na tą chwilę to uszczęśliwiam innych tym co robię. Ja zaczekam, bo w końcu szewc w podartych butach chodzi - wyjawia wesoło.

Darek udzielił kilku porad tym, którzy są jeszcze przed wykonaniem pierwszej w życiu "dziary". Co należy wiedzieć i jak się do tego przygotować?

- Taka osoba powinna dobrze przemyśleć, u kogo się wytatuować. To jest głównym aspektem tego, czy tatuaż będzie dobrze wykonany. Musimy pamiętać, że tatuaż jest już na całe życie, więc trzeba podejść do tego tematu delikatnie, nie w pośpiechu i przemyśleć u kogo zrobić sobie dany wzór, by nie było problemu, że komuś się coś nie podoba i później przyjdzie i pyta "panie, a damy radę coś z tym zrobić bo mi tam w studiu to popsuli". Drugą sprawą jest słuchanie tatuażysty. Tu wchodzą porady, doradzanie, wszystkie za i przeciw co do danego wykonania wzoru, a w szczególności właśnie tych pierwszych. Bo przeważnie jest tak, że robiąc pierwszy, zrobi się kolejny. Dlatego też trzeba uświadamiać takie osoby, że mogą być dodatki do tego tatuażu, który wykona się na pierwszy raz. Każdy, kto przychodzi do studia jest uświadamiany także o sprawach związanych z alergiami przy kolorowych tatuażach. Osobom z alergią nie polecane jest wykonywanie tatuażu kolorowego. Barwy czerwone i żółte są najbardziej alergiczne. Na sesję warto przyjść z czymś do picia i do zjedzenia. Może być coś słodkiego. Wiadomo, nie wolno przed sesją (do pięciu dni) spożywać alkoholu, a w dniu sesji trzeba być wypoczętym, co dobrze wpływa na znoszenie bólu. Również nie wolno być pod wpływem innych środków odurzających. Tatuażyści mają prawo odmówić wykonania tatuażu. Większości osób towarzyszy stres, co pomaga w znoszeniu bólu - podsumowuje Darek, życząc wszystkim udanych tatuaży.

Wągrowiec. Tatuażysta Dariusz Lis potrafi stworzyć arcydzieł...

Prezenty na Święta: pomysły na upominki pod choinkę

Promocje zegarków damskich i męskich. Doskonały pomysł na prezent świąteczny

miejsce #1

Go-sport

Zegarek Reebok Damski

Zegarek Reebok Damski

494,00 zł149,99 zł-70%
miejsce #2

Reebok

Zegarek Reebok Damski

Zegarek Reebok Damski

494,00 zł149,99 zł-70%
miejsce #3

Go-sport

Zegarek Reebok Damski

Zegarek Reebok Damski

494,00 zł149,99 zł-70%
miejsce #4

Go-sport

Zegarek Reebok Damski

Zegarek Reebok Damski

494,00 zł149,99 zł-70%
miejsce #5

Reebok

Zegarek Reebok Damski

Zegarek Reebok Damski

494,00 zł149,99 zł-70%
miejsce #6

Go-sport

Zegarek Reebok Damski

Zegarek Reebok Damski

494,00 zł149,99 zł-70%
miejsce #12

Timex;isPromo:yes

Zegarek Timex T5K423

Zegarek Timex T5K423

99,00 zł69,99 zł-29%
miejsce #15

Timex

Zegarek Timex TW5K94800

Zegarek Timex TW5K94800

90,00 zł69,99 zł-22%
miejsce #28

FITBIT;isNew:no;model:Sense;isPromo:yes

Sense SmartWatch FITBIT

fitbit sense to zaawansowany smartwatch, który poz…

1 193,00 zł999,00 zł-16%
miejsce #30

FITBIT;model:Sense;isNew:no;isPromo:yes

Sense SmartWatch FITBIT

fitbit sense to zaawansowany smartwatch, który poz…

1 315,00 zł1 099,00 zł-16%
miejsce #32

HAMA;isNew:no;isPromo:yes

Fit Track 5900 SmartWatch HAMA

smartwatch hama fit track 5900 wyposażony w wyświe…

226,00 zł189,00 zł-16%
miejsce #41

Allegro

Smartwatch Multi 4 czarny

Smartwatch Multi 4 czarny

392,00 zł342,49 zł-13%
miejsce #50

XIAOMI;isNew:no;isPromo:yes

Mi Watch SmartWatch XIAOMI

mi watch został wyposażony w 1,39" ekran, na …

540,00 zł479,00 zł-11%
Materiały promocyjne partnera

Sprawdź, które perfumy warto wybrać na prezent pod choinkę

Materiały promocyjne partnera

Sprzęt RTV w promocji? Zobacz świąteczne promocje na telewizory

miejsce #5

SAMSUNG;isNew:no;isPromo:yes

QE65Q80AAT Telewizor SAMSUNG

telewizor qled 4k samsung 65" z funkcją smart…

6 078,00 zł4 699,00 zł-23%
miejsce #10

SAMSUNG;isNew:no;isPromo:no

QE43Q67AAU Telewizor SAMSUNG

telewizor 43" qled uhd 4k z funkcją smart tv.…

2 374,00 zł1 849,00 zł-22%
miejsce #22

LG;isPromo:no

55NANO813PA Telewizor LG

telewizor lg nanocell 55" z funkcją smart tv.…

3 395,00 zł2 749,00 zł-19%
miejsce #36

LG;isNew:no;isPromo:no

OLED77B13LA Telewizor LG

telewizor lg 77” oled 4k cinema hdr ai tv ze sztuc…

16 196,00 zł13 849,00 zł-14%
miejsce #41

LG;isNew:no

50NANO813PA Telewizor LG

telewizor lg nanocell 50" z funkcją smart tv.…

2 820,00 zł2 459,00 zł-13%
miejsce #49

SAMSUNG;isNew:no;isPromo:no

QE75Q67AAU Telewizor SAMSUNG

telewizor 75" qled uhd 4k z funkcją smart tv.…

7 310,00 zł6 499,00 zł-11%
miejsce #50

LG

LG OLED DLA GRACZA OLED65CX3LA

6 739,00 zł
Materiały promocyjne partnera

Sprawdź inne pomysły na prezenty świąteczne

miejsce #1

wojas

Wojas Sznurowadła Czarne 120 Cm

12,90 zł
miejsce #6

XBLITZ

Xblitz Ustnik Alcontrol Ultra

1,60 zł
miejsce #7

Whirlpool ADN 203/1

1 999,00 zł
miejsce #8

Victorinox

Victorinox Outrider

256,50 zł
miejsce #10

Onebot S6 Czarny

2 469,00 zł
miejsce #12

Najlepsze Trawy z Iławy

Trawa Z Rolki 40 M2 Najlepsze Trawy Z Iławy

559,60 zł
miejsce #16

Reserved

Reserved - Gładki żakiet - Biały

69,99 zł
miejsce #20

Apple

Apple Mac Mini (MGNR3ZEA)

3 379,00 zł
miejsce #22

PARKANEX

Parkanex Płytka szamotowa 230x114x32

4,77 zł
miejsce #26

wojas

Wojas Sznurowadła Czarne 120 Cm

12,90 zł
miejsce #27

wojas

Wojas Sznurowadła Czarne 120 Cm

12,90 zł
miejsce #28

wojas

Wojas Sznurowadła Czarne 120 Cm

12,90 zł
miejsce #29

wojas

Wojas Sznurowadła Czarne 120 Cm

12,90 zł
miejsce #30

wojas

Wojas Sznurowadła Czarne 120 Cm

12,90 zł
miejsce #31

wojas

Wojas Sznurowadła Czarne 120 Cm

12,90 zł
miejsce #32

wojas

Wojas Sznurowadła Czarne 120 Cm

12,90 zł
miejsce #33

wojas

Wojas Sznurowadła Czarne 120 Cm

12,90 zł
miejsce #34

wojas

Wojas Sznurowadła Czarne 120 Cm

12,90 zł
miejsce #35

wojas

Wojas Sznurowadła Czarne 120 Cm

12,90 zł
miejsce #36

wojas

Wojas Sznurowadła Czarne 120 Cm

12,90 zł
miejsce #37

wojas

Wojas Sznurowadła Czarne 120 Cm

12,90 zł
miejsce #38

wojas

Wojas Sznurowadła Czarne 120 Cm

12,90 zł
miejsce #39

Pol-Skone

Pol-Skone Drzwi Niewidoczne Harmony

430,00 zł
miejsce #40

wojas

Wojas Sznurowadła Czarne 120 Cm

12,90 zł
miejsce #41

Argo Kobra

Argo Kobra Dziurkacz archiwizacyjny HP4

904,10 zł
miejsce #42

Sanofi-Aventis

No-Spa Max na ból brzucha 80 mg x 20 tabl.

11,28 zł
miejsce #43

TSL

Tsl 206 Evo Różowy

399,99 zł
miejsce #47

Sirui

Głowica Sirui ST-10 BallHead

444,00 zł
miejsce #49

Candy

Candy TRIO 9501/1X/NG

5 199,00 zł
Materiały promocyjne partnera

Religia i etyka w szkole. Kto ma kształcić nauczycieli etyki?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie