Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

WĄGROWIEC - Wręczono pałuckie koziołki

JB
Fot. Barbara Jurga
W piątkowy wieczór, 19 marca w świetlicy Szkoły Podstawowej nr 2 im. Cystersów Wągrowieckich odbyło się walne zgromadzenie sprawozdawczo – wyborcze wągrowieckich regionalistów. Spotkanie poprzedził koncert w wykonaniu uczniów PSM I st. im. B. Zielińskiego w Wągrowcu w repertuarze Chopinowskim. Odbyła się także uroczystość wręczenia Dorocznych Honorowych Nagród Kulturalnych TPZP za działalność w 2009 r., za zasługi dla regionu. Decyzją zarządu stowarzyszenia nagrody otrzymali Marianna Banasik i ksiądz kanonik Piotr Kalinowski. Laureatów 13 osobowy zarząd TPZP wyłonił w drodze głosowania.

Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Pałuckiej w Wągrowcu należy do najstarszych stowarzyszeń kulturalno – regionalnych działających w Wielkopolsce. Za rok rozpoczynający jego działalność przyjęto 1958. Od 1995 r. wągrowieccy regionaliści przyznają doroczne honorowe nagrody kulturalne, których symbolem jest spiżowa figurka słomianego pałuckiego koziołka. Do tej pory laureatami nagród zostali m.in. Andrzej Matuszak, Jan Kasper, Gustaw Gościniak, Karol Kruś, Gustawa Patro, Mieczysława Rozpędowska, Jolanta Nowak – Węklarowa, Leokadia Grajkowska, Andrzej Kaliski, Zofia Zawol, Danuta Fabisiak, Eugeniusz Nowaczewski, Stanisław Zajączek, Piotr Trella, Dominik Księski, Jerzy Mianowski, Państwowa Szkoła Muzyczna I st. w Wągrowcu, Miejska Biblioteka Publiczna w Wągrowcu, Stanisław Mikołajczak. W ubiegłym roku nagrody otrzymali Władysław Purczyński i Artur Wierzbicki za publikacje książkowe, dotyczące naszego regionu.
W piątkowy wieczór w świetlicy Szkoły Podstawowej nr 2 im. Cystersów Wągrowieckich odbyło się walne zgromadzenie sprawozdawczo – wyborcze wągrowieckich regionalistów. Spotkanie poprzedził koncert w wykonaniu uczniów PSM I st. im. B. Zielińskiego w Wągrowcu w repertuarze Chopinowskim. Odbyła się także uroczystość wręczenia Dorocznych Honorowych Nagród Kulturalnych TPZP za działalność w 2009 r., za zasługi dla regionu. Decyzją zarządu stowarzyszenia nagrody otrzymali Marianna Banasik i ksiądz kanonik Piotr Kalinowski. Laureatów 13 osobowy zarząd TPZP wyłonił w drodze głosowania.
Marianna Banasik od 20 lat prowadzi w Wągrowcu firmę, w której obecnie zatrudnia blisko 20 osób. Każdy zna Kawiarnię i Bar „Justynka” przy Al. Jana Pawła II. Prowadzi także stołówki w wągrowieckich szkołach podstawowych i gimnazjum miejskim oraz w Dziennym Domu Seniora. Pani Marianna jest od lat członkiem TPZP i od początku sponsorem Wągrowieckich Festynów Cysterskich i wielu imprez kulturalno – edukacyjnych organizowanych przez stowarzyszenie. Jest także członkiem zarządu wągrowieckiego oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno- Krajoznawczego, którego działania także sponsoruje. Zawsze może na nią liczyć Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej i inne organizacje opiekujące się niepełnosprawnymi i chorymi. Za wielkie serce i bezinteresowność postanowiono Mariannę Banasik uhonorować statuetką pałuckiego koziołka.
Ks. kan. Piotr Kalinowski od 10 lat jest proboszczem najstarszej wągrowieckiej parafii pw. św. Jakuba Apostoła Starszego i św. Walentego oraz dziekanem Dekanatu Wągrowieckiego. Od lat prowadzi renowację wągrowieckiego kościoła farnego, przywracając cennej zabytkowej budowli dawną świetność. Odrestaurowano już zabytkową dzwonnicę przy kościele i powieszono w niej 3 nowe dzwony. Także odrestaurowano polichromię kaplicy Matki Boskiej Różańcowej z ok. 1586 r., wymieniono dach świątyni i odremontowano dwie ściany budowli. Kanonik jest organizatorem dorocznych festynów parafialnych i wespół z parafianami urządza także wycieczki rowerowe dla dzieci i młodzieży z parafii oraz wypoczynek wakacyjny. Jest przewodniczącym Towarzystwa Świętego Wojciecha Regionu Pałuckiego, kapelanem i członkiem Wągrowieckiego Bractwa Kurkowego. Jest kanonikiem honorowym Kapituły św. Jerzego. Księdza Kalinowskiego uhonorowano nagrodą za szczególne zasługi w renowacji zabytków oraz wspieranie działalności kulturalno – edukacyjnej.
W imieniu nagrodzony za zaszczytne wyróżnienie ze wzruszeniem i łzami w oczach podziękował ks. kan. P. Kalinowski. Podkreślił, że jest to pierwsza w jego życiu nagroda przyznana przez społeczne stowarzyszenie. Bukietami kwiatów uhonorowano dwoje długoletnich regionalistów: Mieczysławę Rozpędowską i Edmunda Konickiego, którzy ukończyli 80 rok życia. Zebrani udzielili absolutorium ustępującemu zarządowi. Wybrano też nowy zarząd; Prezesem została Kinga Babicz, wiceprezesami Bogumiła Nickel i Maria Martyńska, sekretarzem Danuta Milewska i skarbnikiem Hanna Pękala. W zarządzie ponadto pracować będą Ewa Byczyńska, Teresa Grajkowska, Aleksandra Podemska, Jerzy Mianowski, Adam Sandurski, Wojciech Muszyński, Janusz Marczewski i Artur Wierzbicki. Tytuły honorowych członków TPZP za najdłuższy staż w stowarzyszeniu otrzymali Janusz Marczewski i Wojciech Muszyński. Wręczono także legitymacje 16 nowoprzyjętym członkom. Obecnie TPZP zrzesza ponad 120 członków. Zebrani przyjęli także plan działania na 2010 r.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto