Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wągrowiec. Zbliża się rocznica śmierci Elżbiety Muszyńskiej. Wychowała pokolenia, do końca kochała literaturę. Jak wspominają ją inni?

Monika Zaganiaczyk
Monika Zaganiaczyk
29 stycznia 2020 roku odeszła na zawsze Elżbieta Muszyńska z Wągrowca. Była wspaniałym pedagogiem i wielką miłośniczką czytania książek. Jak wspominają ją inni?

Elżbieta Muszyńska była wieloletnią, honorową członkinią Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Pałuckiej, przez lata aktywnie działającą na rzecz kultury Pałuk, laureatką Dorocznej Honorowej Nagrody Kulturalnej TPZP.

Elżbieta Muszyńska urodziła się w Mieczkowie k. Smogulca, gdzie mieszkała do 1939 roku, kiedy to jej ojciec został zamordowany przez Niemców w Bydgoszczy. W tej sytuacji matka wraz z dziećmi przeniosła się do Gołańczy, gdzie pani Elżbieta ukończyła szkołę podstawową. Naukę kontynuowała w Liceum Ogólnokształcącym w Wągrowcu. Po maturze rozpoczęła naukę w Studium Nauczycielskim w Poznaniu na kierunku polonistyka, następnie już zaocznie ukończyła studia wyższe - filologia polska. Prace zawodową, jako nauczycielka języka polskiego, rozpoczęła w Szkole Podstawowej nr 3 w Wągrowcu, później przeniosła się do Szkoły Ćwiczeń przy Liceum Pedagogicznym, która przekształciła się w Szkołę Podstawową nr 4 i tu pracowała aż do emerytury. Przez kilka lat już jako emerytka pracowała w Szkole Podstawowej nr 6 w Wągrowcu. W ciągu wielu lat pracy zawodowej wychowała kilka pokoleń uczniów, dla których była nie tylko nauczycielem przekazującym wiedzę, ale przede wszystkim pedagogiem – wychowawcą i wzorem do naśladowania.

Jak wspomina ją Kinga Babisz, Prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Pałuckiej w Wagrowcu?

- Dla mnie Pani Ela Muszyńska, była nie tylko członkiem Towarzystwa. Pamiętałam ją jeszcze z czasów szkolnych, gdy uczęszczałam do Szkoły Podstawowej nr 4. Budziła respekt i szacunek. W moich wspomnieniach pozostanie na zawsze jako osoba bardzo uczynna, bezinteresowna, zaangażowana i zorganizowana. Bardziej skupiona na potrzebach innych niż swoich. Można było na nią zawsze liczyć we wszelkich podejmowanych przez Towarzystwo działaniach, jedynie inne zobowiązania w tym samym czasie mogły spowodować, że nie zaangażowała się w zaproponowane. Pomagała podczas przygotowywania Festynów Cysterskich i podczas ich trwania, pracowała w komisjach konkursowych, pomagała w organizowaniu i przeprowadzaniu corocznych walnych spotkań TPZP w Wągrowcu, wspierała, doradzała… Ostatni raz rozmawiałam z nią na ulicy Jeżyka… spotkałyśmy się przypadkiem pierwszy raz w nowym roku. Miała mnóstwo planów i wypełniony kalendarz. Informacja o jej śmierci zaskoczyła mnie bardzo - wspomina pani Kinga.

Elżbieta Muszyńska była wielką miłośniczką książek, co było zapewne ściśle związane z jej wykształceniem i wykonywanym zawodem. Wspomnieniami o niej podzieliły się osoby ze świata książki.

- Wspaniała kobieta, była naszą inspiracją i źródłem siły po prostu – przyjaciółka. Jesteśmy Jej wdzięczni za każdy dzień, za każdą wspólnie przeżytą chwilę. Była niezwykle mądra życiowo i miała wielką wiedzę. Będzie nam wszystkim jej bardzo brakowało, jej poczucia humoru, jej bezcennych rad w sprawach zawodowych i osobistych. W latach 2008 – 2020 (luty) brała aktywny udział w Dyskusyjnym Klubie Książki działającym przy Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wągrowcu. Była bardzo aktywną recenzentką omawianych książek, za co w czerwcu 2018 roku otrzymała Nagrodę z Instytutu Książki. Będziemy pamiętać Panią Elę jako wymagającą miłośniczkę literatury, dla której książka była sposobem na poznanie siebie i drugiego człowieka - wspomina Dorota Frydrych z Dyskusyjnego Klubu Książki przy Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wągrowcu.

Panią Elżbietę czule wspomina także pracownica Biblioteki Miejskiej w Wągrowcu Hanna Pękala.

- Z panią Elżbietą Muszyńską spotykałam się w moim życiu w różnych okolicznościach. Przede wszystkim była moją nauczycielką języka polskiego w starszych klasach szkoły podstawowej nr 4, jeszcze przy ulicy Kościuszki. Jako polonistka była wymagająca i bardzo skrupulatna, ale z drugiej strony bardzo merytoryczna i zawsze przygotowana do zajęć. Robiła wszystko, aby ułatwić uczniom poznanie języka ojczystego. Bardzo dobrze przygotowała nas (poświęcając swój czas) do egzaminów wstępnych do LO - tak ongiś zdawało się egzamin do szkoły średniej! - mówi pani Hanna i dodaje: Drugie moje spotkanie z p. Elą, to liczne kontakty w trakcie mojej pracy w bibliotece. Była naszym „stałym jurorem” w konkursach recytatorskich organizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną, a także służyła przez lata, nieocenioną pomocą w przygotowaniu i przeprowadzeniu Wągrowieckiego Dyktanda. Dla nas bibliotekarek była zawsze podporą, gdy miałyśmy jakieś problemy językowe. Kolejne moje spotkanie z p. Elżbietą to Festyn Cysterski organizowany przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Pałuckiej w Wągrowcu. W trakcie festynów pracowałyśmy razem przy Loterii Cysterskiej i jak zawsze Pani Ela była bardzo obowiązkowa, zorganizowana i przede wszystkim chętna do pracy. I właśnie taką, pełną energii i chęci pomocy każdemu ją pamiętam.

Wspomnieniem o śp. pani Elżbiecie podzieliła się także dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wągrowcu Alina Woźniak.

- Pani Elżbieta Muszyńska, dla nas bibliotekarek Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wągrowcu była od wielu lat Panią Elą, na którą zawsze mogłyśmy liczyć. Kiedy tylko potrzebowałyśmy pomocy, zawsze wspierała nas i dzieliła się z nami swoim doświadczeniem, wysokim poziomem znajomości językoznawstwa i literatury. W organizowanych przez naszą bibliotekę konkursach: recytatorskim, poetyckim oraz w Wągrowieckim Dyktandzie, Pani Ela była przewodniczącą Jury, do każdego konkursu zawsze świetnie przygotowana i zorganizowana, pełen profesjonalizm. Za aktywne uczestnictwo i bezinteresowne wsparcie przy organizacji literackich konkursów Pani Ela uhonorowana została zaszczytnym tytułem „Przyjaciel Biblioteki”. Pani Elu, za te wszystkie lata współpracy i za oddanie całym sercem literaturze, dziękujemy! W naszej pamięci, zostanie Pani na zawsze - czytamy we wspomnieniu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto