Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wągrowiec. Zmarła Monika Kurczewska. Przez wiele lat była dyrektorem Biblioteki Pedagogicznej w Wągrowcu

Monika Zaganiaczyk
Monika Zaganiaczyk
Archiwum Biblioteki Pedagogicznej w Wągrowcu
8 stycznia w wieku 100 lat zmarła Monika Kurczewska. Przez wiele lat była dyrektorem Biblioteki Pedagogicznej w Wągrowcu.

Pani Monika Kurczewska rozpoczęła pracę w Bibliotece Pedagogicznej w Wągrowcu 1 września 1961 roku, gdzie pełniła funkcję kierownika a później dyrektora tej placówki. To właśnie z Biblioteki Pedagogicznej w Wągrowcu przeszła w roku 1975 na emeryturę. Później przez 15 lat pracowała w bibliotece na pół etatu. Otrzymała najwyższe odznaczenie oświatowe – Medal Komisji Edukacji Narodowej oraz Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

- Miałam przyjemność pracować z Panią Moniką w Bibliotece Pedagogicznej przez 5 lat (w latach: 1985-1990). Zawsze będę pamiętać Jej niezwykłą życzliwość, skromność, altruizm, pracowitość i niedoścignioną kompetencję. Całe życie Pani Moniki było potwierdzeniem myśli pisarza Stefana Żeromskiego iż „Piękno życia jest tylko w pracy”. Odeszła dwa dni przed swoim Jubileuszem – 100- lecia urodzin. Rodzinie Zmarłej składam wyrazy współczucia oraz łączę się w modlitwie - czytamy we wspomnieniu Anety Andrzejewskiej, dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Wągrowcu.

Biblioteka Pedagogiczna przygotowała życiorys śp. Moniki Kurczewskiej.

Pani Monika Kurczewska urodziła się 10 stycznia 1921 roku w Rogoźnie. Rodzicami byli: Andrzej Zieliński, urzędnik kolejowy, oraz Maria z domu Waszkowiak. Pierwsze nauki pobierała w rodzinnym Rogoźnie a w roku 1937 została przyjęta do Państwowego Liceum Pedagogicznego w Inowrocławiu. Niestety - wojna przerwała edukację. W czasie okupacji pracowała w przedsiębiorstwie handlowym gdzie pełniła funkcję robotnicy i pomocy biurowej. Po wojnie - już 7 lutego 1945 r. - zorganizowała szkołę wiejską w Wiardunkach w powiecie obornickim, gdzie pełniła obowiązki nauczycielki kierującej. Z dniem 4 maja 1945 r. podjęła naukę w Liceum Pedagogicznym w Wągrowcu, a kilka miesięcy później - 12 lipca 1945 r. - otrzymała świadectwo dojrzałości. Z dniem 1 września 1945 r. przyjęła obowiązki nauczycielki w Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 w Wągrowcu, a trzy lata później została nauczycielką 11 letniej Szkoły Ogólnokształcącej Stopnia Podstawowego i Licealnego w Wągrowcu. Pracowała też na Kursach Oświaty Dorosłych oraz na Kursach dla Analfabetów. Od 1 września 1957 do 31 sierpnia 1961 była nauczycielką matematyki w Szkole Podstawowej nr 3 w Wągrowcu. Z dniem 1 września 1961 r. przeszła na własną prośbę do pracy w Pedagogicznej Bibliotece Powiatowej w Wągrowcu. Tu pełniła funkcję kierownika a później dyrektora tej placówki. To właśnie z Biblioteki Pedagogicznej w Wągrowcu przeszła w roku 1975 na emeryturę. Później przez 15 lat pracowała w bibliotece na pół etatu.
Pani Monika zawarła związek małżeński z Marianem Kurczewskim w roku 1947. Od lat 60. XX wieku aż do 2007 r. mieszkała przy Szkole Podstawowej nr 2 w domu przy ulicy Krótkiej. Później, po śmierci męża, przeprowadziła się do mieszkania przy ulicy Klasztornej, gdzie mieszkała wraz z siostrą Jadwigą.

O Bibliotece Pedagogicznej w Wągrowcu

W latach 1952 – 1975 Powiatowa Biblioteka Pedagogiczna w Wągrowcu bezpośrednio podlegała Wojewódzkiej Bibliotece Pedagogicznej w Poznaniu. W 1975 r. po reformie administracyjnej kraju bibliotekę przekształcono w Filię
Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Pile. Nadzór nad biblioteką sprawowało Ministerstwo Oświaty i Wychowania ( poprzez Kuratorium w Pile ). Troskę o sprawy finansowe i gospodarcze do 1995 r. sprawował Miejski Zespół Ekonomiczno - Administracyjny Szkół w Wągrowcu. Nowy podział administracyjny kraju, wprowadzony z dniem 1.01.1999 r. spowodował, iż organem prowadzącym bibliotekę stał się samorząd województwa wielkopolskiego, a bezpośrednio – Urząd Marszałkowski w Poznaniu. Nadzór merytoryczny sprawuje Kuratorium Oświaty w Poznaniu. Natomiast strukturalnie i administracyjnie biblioteka podlegała Publicznej Bibliotece Pedagogicznej w Pile.
Od 1 września 2009 r. PBP tworzy zespół z ODN – jako Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Pile.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto