Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wągrowiecki klasztor. Kiedyś opactwo, dziś parafia i wspaniały obiekt zabytkowy

IZA
W Wągrowcu, w stolicy powiatu wągrowieckiego, w którym już w XIV wieku siedzibę swą mieli cystersi, warto zobaczyć pocysterski klasztor. Ulokowano go w południowo-zachodniej części miasta, na wyspie między rzekami Wełną i Nielbą

W XVI wieku funkcjonowała tu szkoła, w której nauki pobierał najsłynniejszy wągrowczanin, pierwszy tłumacz biblii z łaciny na język polski Jakub Wujek.
W 1793 roku, kiedy cystersi przestali być panami Wągrowca, klasztor przeszedł na własność państwa.

Mieścił się w nim sąd, więzienie, w czasie wojny magazyn leków i sprzętu, a do 1997 roku Dom Zasłużonego Kapłana Archidiecezji Gnieźnieńskiej im. Jakuba Wujka. Dziś obiekt należy do parafii poklasztornej. Obecnie obiekty klasztorne są rekonstruowaną budowlą późnobarokową wzniesioną częściowo na murach obiektu gotyckiego.

W skład klasztoru wchodzi kościół pw. NMP Wniebowziętej i św. Piotra i Pawła. Jest to trójnawowa budowla murowana, wzniesiona na planie prostokąta, z dwoma niskimi wieżami. Kościół klasztorny posiadał bogate wyposażenie, które niestety nie zachowało się do naszych czasów, uległo ono bowiem zniszczeniu w pożarze w 1945 r. Późnogotycka rzeźba Madonny z Dzieciątkiem z ok. 1510 r. jest jedynym z niewielu elementów pierwotnego wyposażenia kościoła w obecnym jego wnętrzu.

Dzisiejsze wyposażenie kościoła choć jest dość skromne i tak wywiera spore wrażenie, m. in. stalla przywieziona w 1970 roku z katedry gnieźnieńskiej. W krużgankach klasztoru obejrzeć można wystawę prezentującą jego historię (po wcześniejszym zgłoszeniu w Muzeum Regionalnym, ul. Opacka 15 ).

Sień klasztoru prowadzi do karceru, gdzie znajduje się lapidarium z ekspozycją architektonicznych motywów. W tym miejscu można obejrzeć ozdobione motywami miecza płyty nagrobne pod którymi spoczywają krzyżowcy. Klasztor w swych krużgankach posiada stałą wystawę opisującą historię opactwa łekneńsko-wągrowieckiego.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto