Gdy mówimy o skarbach architektury i sztuki w Polsce, na myśl przychodzi nam najczęściej kościół Mariacki z przepięknym ołtarzem, Wawel lub też obraz Damy z Łasiczką znajdujący się w Krakowie.
Skarbów jednak nie brakuje także i nas. - Jeśli chodzi o architekturę, naszą perełką jest bezsprzecznie drewniany kościół z XIV wieku w Tarnowa Pałuckim. To najstarszy taki obiekt w kraju - przyznaje Marcin Moeglich, historyk z Wągrowca.
Jak się okazuje, cenny jest nie tylko sam budynek, ale także jego wyposażenie. Wewnątrz możemy podziwiać niezwykłe malowidła. - To przejaw religijności naszych przodków. Większość społeczeństwa była niepiśmienna, więc był to najlepszy sposób na wzmocnienie przekazu dotyczącego opowieści biblijnych i żywotów świętych - wyjaśnia historyk. Wśród niezwykłych zabytków znajdujących się w kościółku jest także osiemnastowieczny ołtarz Świętej Małgorzaty autorstwa Adama Swacha. Skarbem architektonicznym jest również gołaniecki zamek z drugiej połowy XIV wieku. To obiekt, który nie ma sobie równych w okolicy.
Fara i klasztor
Cennych budowli nie brakuje także w Wągrowcu. Tymi są same kościoły - farny i pocysterski. Cenne, nie tylko ze względów materialnych, ale i historycznych, są także obiekty znajdujące się w nich.
- W dawnym klasztorze najcenniejszym obiektem bezsprzecznie jest rzeźba przedstawiająca Madonnę z Dzieciątkiem. Jest to jedyny ocalały fragment pierwszego ołtarza głównego w kościele Cystersów w Wągrowcu.. Dzieje tej figury są niesamowite. Przetrwała dwa potężne pożary, które niszczyły kościół. U podstawy rzeźby widoczne są ślady brutalnego odpiłowania... Być może w ten sposób starano się ją ocalić z ogarniętego ogniem budynku w XVIII wieku. Zdaniem znawcy tematu, Rafała Plebańskiego to właśnie ta figura była pierwowzorem Madonny z Fromborka, której oddawał cześć Mikołaj Kopernik - opowiada historyk.Jak tłumaczy, niegdyś w tym samym kościele znajdowała się także kamienna pieta. Ta niestety zaginęła... Zaginął także obraz, który znajdował się niegdyś w ołtarzu głównym fary. - Regionalista z Kłecka natknął się jednak na jego ślad w Krakowie. Niewykluczone więc, że w przeciwieństwie do wcześniejszych twierdzeń, obraz przetrwał wojnę. Sprawa ta wymaga jednak jeszcze zbadania - uważa historyk.
Innym cennym obrazem znajdującym się w wągrowieckiej farze jest obraz Maryi znajdujący się w ołtarzu bocznym kościoła. - Obraz był malowany na wzór obrazu z Jasnej Góry. Artysta malował go jednak z pamięci, stąd spore rozbieżności z pierwowzorem - wyjaśnia . Obraz powstał w XVII wieku. Skarbem jest także znajdująca się w farze kaplica różańcowa z malowidłami z XVI wieku. Nie brakuje u nas także mniejszych gabarytowo arcydzieł. Wśród nich jest pierwsze wydanie biblii Jakuba Wujka z 1599 roku. Egzemplarz można podziwiać w naszym muzeum.
Skrzyżowanie rzek, dworzec i Rynek z tańczącą fontanną
Wśród miejsc, które warto odwiedzić w Wągrowcu trudno nie wymienić także skrzyżowania rzek. Jest to ewenement na skalę nie tylko Polski ale i Europy.
Swoistą atrakcją jest także zmodernizowany Rynek z tańczącą fontanną. W okresie letnim dwa razy w ciągu dnia odbywają się tu specjalne pokazy fontanny której woda wytryskuje w rytm podkładów muzycznych.
TO WARTO ZOBACZYĆ W WĄGROWCU I OKOLICY
Warto zobaczyć w Wągrowcu i okolicy. Atrakcje turystyczne miasta
Swoistą atrakcją jest także dworzec kolejowy. Przeszedł on gruntowny remont. W 2018 roku w jednym z konkurów uznano go najpiękniejszym dworcem kolejowym w kraju.
ZOBACZ TAKŻE
Wągrowiec z lotu ptaka. Jak wygląda miasto z wysokości? [ZDJĘCIA]
ZOBACZ FILM - Piknik historyczny na dworcu w Wągrowcu
Strefa Biznesu - Boże Ciało 2023. Gdzie i za ile wyjadą Polacy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?