Warto zobaczyć w Wągrowcu i okolicy. Atrakcje turystyczne miasta

Arkadiusz Dembiński
Arkadiusz Dembiński
Rynek w Wągrowcu z "tańczącą fontanną"
Rynek w Wągrowcu z "tańczącą fontanną" Arkadiusz Dembiński
Wągrowiec może pochwalić się bogatą listą atrakcji turystycznych. Nie brakuje w mieście zabytków przyciągających osoby odwiedzające. Do tego ciekawych miejsc nie brakuje w bezpośrednim sąsiedztwie miasta.

Gdy mówimy o skarbach architektury i sztuki w Polsce, na myśl przychodzi nam najczęściej kościół Mariacki z przepięknym ołtarzem, Wawel lub też obraz Damy z Łasiczką znajdujący się w Krakowie.

Skarbów jednak nie brakuje także i nas. - Jeśli chodzi o architekturę, naszą perełką jest bezsprzecznie drewniany kościół z XIV wieku w Tarnowa Pałuckim. To najstarszy taki obiekt w kraju - przyznaje Marcin Moeglich, historyk z Wągrowca.

Jak się okazuje, cenny jest nie tylko sam budynek, ale także jego wyposażenie. Wewnątrz możemy podziwiać niezwykłe malowidła. - To przejaw religijności naszych przodków. Większość społeczeństwa była niepiśmienna, więc był to najlepszy sposób na wzmocnienie przekazu dotyczącego opowieści biblijnych i żywotów świętych - wyjaśnia historyk. Wśród niezwykłych zabytków znajdujących się w kościółku jest także osiemnastowieczny ołtarz Świętej Małgorzaty autorstwa Adama Swacha. Skarbem architektonicznym jest również gołaniecki zamek z drugiej połowy XIV wieku. To obiekt, który nie ma sobie równych w okolicy.

Fara i klasztor

Cennych budowli nie brakuje także w Wągrowcu. Tymi są same kościoły - farny i pocysterski. Cenne, nie tylko ze względów materialnych, ale i historycznych, są także obiekty znajdujące się w nich.

- W dawnym klasztorze najcenniejszym obiektem bezsprzecznie jest rzeźba przedstawiająca Madonnę z Dzieciątkiem. Jest to jedyny ocalały fragment pierwszego ołtarza głównego w kościele Cystersów w Wągrowcu.. Dzieje tej figury są niesamowite. Przetrwała dwa potężne pożary, które niszczyły kościół. U podstawy rzeźby widoczne są ślady brutalnego odpiłowania... Być może w ten sposób starano się ją ocalić z ogarniętego ogniem budynku w XVIII wieku. Zdaniem znawcy tematu, Rafała Plebańskiego to właśnie ta figura była pierwowzorem Madonny z Fromborka, której oddawał cześć Mikołaj Kopernik - opowiada historyk.Jak tłumaczy, niegdyś w tym samym kościele znajdowała się także kamienna pieta. Ta niestety zaginęła... Zaginął także obraz, który znajdował się niegdyś w ołtarzu głównym fary. - Regionalista z Kłecka natknął się jednak na jego ślad w Krakowie. Niewykluczone więc, że w przeciwieństwie do wcześniejszych twierdzeń, obraz przetrwał wojnę. Sprawa ta wymaga jednak jeszcze zbadania - uważa historyk.

Innym cennym obrazem znajdującym się w wągrowieckiej farze jest obraz Maryi znajdujący się w ołtarzu bocznym kościoła. - Obraz był malowany na wzór obrazu z Jasnej Góry. Artysta malował go jednak z pamięci, stąd spore rozbieżności z pierwowzorem - wyjaśnia . Obraz powstał w XVII wieku. Skarbem jest także znajdująca się w farze kaplica różańcowa z malowidłami z XVI wieku. Nie brakuje u nas także mniejszych gabarytowo arcydzieł. Wśród nich jest pierwsze wydanie biblii Jakuba Wujka z 1599 roku. Egzemplarz można podziwiać w naszym muzeum.

Skrzyżowanie rzek, dworzec i Rynek z tańczącą fontanną

Wśród miejsc, które warto odwiedzić w Wągrowcu trudno nie wymienić także skrzyżowania rzek. Jest to ewenement na skalę nie tylko Polski ale i Europy.

Swoistą atrakcją jest także zmodernizowany Rynek z tańczącą fontanną. W okresie letnim dwa razy w ciągu dnia odbywają się tu specjalne pokazy fontanny której woda wytryskuje w rytm podkładów muzycznych.

TO WARTO ZOBACZYĆ W WĄGROWCU I OKOLICY

Rynek w Wągrowcu z "tańczącą fontanną"

Warto zobaczyć w Wągrowcu i okolicy. Atrakcje turystyczne miasta

Swoistą atrakcją jest także dworzec kolejowy. Przeszedł on gruntowny remont. W 2018 roku w jednym z konkurów uznano go najpiękniejszym dworcem kolejowym w kraju.

ZOBACZ TAKŻE

Wągrowiec z lotu ptaka. Jak wygląda miasto z wysokości? [ZDJĘCIA]

ZOBACZ FILM - Piknik historyczny na dworcu w Wągrowcu

Strefa Biznesu - Boże Ciało 2023. Gdzie i za ile wyjadą Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie