Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Węże grasują w jeziorach w Wągrowcu i okolicach! Czy jest się czego bać?

Kacper Bagrowski
Kacper Bagrowski
Zaskroniec przepływający obok łodzi w Kobylcu
Zaskroniec przepływający obok łodzi w Kobylcu screen z nagrania wideo
W ostatnich dniach mieszkańcy wypoczywający nad lokalnymi jeziorami zaczęli odnotowywać nietypowe i niepokojące ich zjawisko. Spotkali tam... pływające węże. Czy jest się czego obawiać?

Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że na wodach okolicznych jezior widzimy łabędzie, kaczki. Czasem pokaże nam się jakaś ryba. Dość niecodziennym widokiem jest jednak... przepływający tuż obok nas wąż! Nagranie wykonane na jeziorze Kobyleckim. Wyraźnie widać tam przepływającego gada dość sporych rozmiarów. Wężem tym był zaskroniec. Dorosłe zaskrońce osiągają nawet półtora metra długości. Daleko im do wielkich pytonów, czy węży boa, ale na kimś, kto zetknie się z nimi pierwszy raz, mogą zrobić spore wrażenie. Samice są większe. Samce rzadko przekraczają metr długości. Żyją około 15 lat.

Węże nie tylko w Kobylcu

Zaskroniec widziany był jednak nie tylko w Kobylcu. Podobny sygnał o wężach - tym razem w jeziorze Durowskim otrzymaliśmy od grupki kobiet uprawiających stand up paddle, Jest to sport wodny polegający na poruszaniu się po wodzie na desce napędzanej przy pomocy pagaja. Pływa się przy tym na stojąco. W ostatnich tygodniach stało się to jedną z najpopularniejszych metod aktywnego spędzania wolnego czasu na wodzie wśród wągrowczan. Czy pływanie węży blisko kajaków, łódek, a nawet ludzi uprawiających sport to normalne zachowanie tych zwierząt, czy może też gady te postanowiły w tym roku obrać sobie za cel atakować turystów wypoczywających w Wągrowcu i okolicach?

Nie ma powodów do paniki

Zaskroniec to gatunek zasiedlający obszary wilgotne i podmokłe, często w pobliżu wód stojących i płynących. Gatunek ten bardzo dobrze pływa i nurkuje m. in. dlatego, że poluje na przebywające w wodzie płazy. Sam zaskroniec nie jest dla człowieka groźny więc nie ma znaczenia czy znajduje się w wodzie czy na lądzie. Zagrożony potrafi syczeć i "groźnie" wyglądać a w skrajnych przypadkach ugryźć ale dla nas zagrożenia nie stanowi, bo nie posiada jadu. Czasem wręcz odwrotnie - udaje martwego żebyśmy dali mu spokój. Takie zachowanie jest jak najbardziej normalne.

- odpowiada nam Arkadiusz Kiszka, przyrodnik i twórca znanego fanpage'a na Facebooku - "Naturomaniak". Dodaje także, że gady te od lat są często spotykane nie tylko w jeziorach, ale także w okolicach rzek Nielby i Wełny. Ich obecność na tych terenach jest więc jak najbardziej naturalna.

Co robić gdy spotkamy węża w wodzie?

Węże wzbudzają powszechny niepokój i strach. Naturalnym jest więc pytanie - co mam robić, kiedy obok mnie w wodzie przepływa wąż?! Przede wszystkim - nie robić im krzywdy. Zaskroniec jest gatunkiem prawnie chronionym, a poza tym to bardzo pożyteczne zwierzę, które pomaga ludziom pozbywać się niechcianych gryzoni, które w okresie żniw nieustannie próbują dostać się do naszych domów.

Gdy zauważymy zaskrońca w wodzie należy przede wszystkim podziwiać jak ciekawy jest to gatunek a jeśli nie będzie to dla niego stresujące (zaskroniec jest prawnie chroniony), można cyknąć mu fotkę i pochwalić się znajomym.

- dodaje Kiszka.

Zachowajmy więc spokój. Mimo, że widok przepływającego obok nas w jeziorze węża morze budzić grozę - tak naprawdę jesteśmy niemal całkowicie bezpieczni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto