Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielkanoc 2021 w Wągrowcu i okolicy. Co nas czeka? Są nowe obostrzenia i wytyczne Prymasa Polski

Arkadiusz Dembiński
Arkadiusz Dembiński
Na opublikowanie specjalnych wytycznych przed okresem świąt zdecydował się Prymas Polski Wojciech Polak
Na opublikowanie specjalnych wytycznych przed okresem świąt zdecydował się Prymas Polski Wojciech Polak Andrzej Szkocki
Wielkanoc 2021 zbliża się wielkimi krokami. Jakie będą święta w Wągrowcu i okolicy? Rząd zdecydował się na wprowadzenie nowych obostrzeń. Specjalne wytyczne opublikował także Prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak.

4 i 5 kwietnia obchodzimy Święta Wielkanocne. Będą to kolejne święta w czasie epidemii koronawirusa.

Premier Mateusz Morawiecki, w czwartek 25 marca apelował o spędzenie zbliżających się świąt w gronie najbliższej rodziny. - Walczymy o zdrowie i życie obywateli. Walczymy o miejsca pracy - mówił premier.

Dalsza część tekstu pod wideo

Nowe obostrzenia w Polsce

Obostrzenia także w święta

Rząd zdecydował się na wprowadzenie nowych obostrzeń, które będą obowiązywały także w czasie świąt. Wśród nich jest między innymi nowy limit osób jakie mogą uczestniczyć w nabożeństwach w kościołach.

Od soboty 27 marca do 9 kwietnia w kościołach może przebywać 1 osoba na 20 metrów kwadratowych powierzchni świątyni przy zachowaniu 1,5 metra dystansu pomiędzy osobami. Cały czas obowiązkowe są także maseczki.

W kościele pod wezwaniem Świętego Wojciecha w Wągrowcu jednorazowo może przebywać 60 osób.

- W pierwszej kolejności zapraszamy osoby, które mają zamówione intencje mszalne. W wejściu do kościoła wyłożone zostały obrazki, które zabieramy ze sobą do ławki. Wychodząc z kościoła odkładamy je na swoje miejsce. Leżące obrazki wskazują na wolne miejsca i możliwość wejścia do środka. Bez obrazka nie wchodzimy do kościoła - informują w ogłoszeniach parafialnych kapłani z parafii pod wezwaniem Świętego Wojciecha w Wągrowcu.

W wągrowieckiej farze w mszy świętej może uczestniczyć, zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami 40 osób.

W klasztorze w mszy może uczestniczyć natomiast 36 osób, a w kościele pod wezwaniem św. Piotra i Pawła w Wągrowcu - 26.

W parafii pod wezwaniem bł. Michała Kozala w Wągrowcu 40 osób.

W kościele pod wezwaniem Św. Mikołaja Biskupa w Skokach jednorazowo we mszy może uczestniczyć 15 osób.

O przestrzeganie wprowadzonych obostrzeń w specjalnym liście apeluje Prymas Polski arcybiskup gnieźnieński Wojciech Polak.

- W związku z zaostrzeniem wymagań sanitarno-epidemiologicznych jeszcze raz wszystkich bardzo proszę o ich szczegółowe przestrzeganie i zawieszenie na drzwiach świątyń zaktualizowanej informacji dotyczącej liczby wiernych mogących uczestniczyć w liturgii - pisze Prymas Polski.

Jak będzie wyglądał okres świąt?

W swoim piśmie przedstawił on wytyczne na cały Wielki Tydzień. Jeśli chodzi o mszę wieczerzy pańskiej prymas dopuszcza rezygnację z przenoszenia najświętszego sakramentu do tak zwanej ciemni.

- Jeżeli zachowanie norm sanitarnych z uwagi na ograniczoną przestrzeń nie jest możliwe należy, podobnie jak w roku ubiegłym, zrezygnować z przenoszenie Najświętszego Sakramentu do kaplicy adoracji (Ciemnicy). W tym wypadku po Komunii należy pozostawić Najświętszy Sakrament na ołtarzu (umieszczając konsekrowaną hostię w cyborium). Po modlitwie po Komunii kapłan klęka przed ołtarzem. Wszyscy śpiewają hymn „Sław, języku, tajemnicę”. Po zakończeniu śpiewu kapłan otrzymuje welon i zanosi Najświętszy Sakrament do tabernakulum. Następnie w ciszy udaje się do zakrystii - instruuje arcybiskup.

Co ze święceniem potraw?

Prymas Polski dopuszcza możliwość święcenia potraw. Jednak zgodnie z jego wytycznymi te mogą odbywać się tylko na zewnątrz, nie w kościołach. -Niech uczestniczą w nim tylko przedstawiciele rodzin. Jeżeli takiego błogosławieństwa nie będzie można zorganizować lub wierni nie zdecydują się w nim uczestniczyć, bardzo zachęcam do tego, aby przed śniadaniem wielkanocnym w gronie rodzinnym uroczyście pobłogosławić pokarmy. Niech dokona tego ojciec rodziny lub inna osoba - wyjaśnia.

W piśmie arcybiskup wskazuje także jak ma wyglądać rezurekcja.

- Tam, gdzie odprawia się Rezurekcję, po przybyciu do Grobu i po chwili adoracji Najświętszego Sakramentu w ciszy należy zaśpiewać Wesoły nam dzień lub Chrystus zmartwychwstan jest, a następnie Przed tak wielkim Sakramentem. Po zakończonym śpiewie kapłan winien odmówić modlitwę przewidzianą przez Mszał Rzymski (Procesja rezurekcyjna rano) i pobłogosławić zgormadzonych w kościele. Sam kapłan może wyjść z Najświętszym Sakramentem przed kościół i pobłogosławić parafię. Po udzieleniu tegoż błogosławieństwa, powróciwszy do ołtarza, chowa on Najświętszy Sakrament w tabernakulum i przewodniczy dalej Mszy świętej zgodnie z rubrykami. Gdy nie ma Grobu wystawienia Najświętszego Sakramentu należy dokonać na ołtarzu - pisze.

ZOBACZ TAKŻE: W szpitalu w Wągrowcu działa oddział covidowy

Działa już oddział covidowy w szpitalu w Wągrowcu. Jak wyglą...

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto