Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Więzienie w Gębarzewie. Ćwiczenia z udziałem policji i straży pożarnej

Paweł Brzeźniak
Więzienie w Gębarzewie. Ćwiczenia z udziałem Policji, Państwowej Straży Pożarnej z Gniezna oraz OSP Czerniejewo zostały zorganizowane we wtorkowe przedpołudnie, 21 czerwca 2022 roku.

Więzienie w Gębarzewie. Ćwiczenia z udziałem policji i straży pożarnej

Wtorkowe szkolenie polegało na przećwiczeniu trzech sytuacji, które mogą się zdarzyć na terenie zakładu karnego. Pierwsza z nich to odmowa wykonania polecenia przez grupę dwóch skazanych, którzy po zjedzeniu obiadu odmawiają wyjścia ze stołówki. Do akcji wkracza grupa negocjatorów. Próbują dojść do porozumienia, ale, niestety, żadne działania nie przynoszą pożądanego rezultatu, dlatego zapada decyzja o siłowym rozwiązaniu konfliktu. Do akcji wkracza Grupa Interwencyjna Służby Więziennej.

Kolejnym scenariuszem działań jest pożar w magazynie, w którym przechowywanie są rzeczy skazanych. Do pożaru dochodzi na skutek zwarcia instalacji elektrycznej. Na teren więzienia przyjeżdżają jednostki straży z Gniezna i Czerniejewa, które neutralizują zagrożenie.

Więzienie w Gębarzewie. Ćwiczenia z udziałem policji i straży pożarnej

Ostatnim elementem jest zamach terrorystyczny przed zakładem karnym. Funkcjonariusz, który pełni służbę na wieży zauważa podejrzany pojazd, który podjeżdża pod poczekalnię i zostawia dziwny pakunek. Zostaje poinformowany dowódca. Po chwili strażnicy otrzymują telefon, że w pakunku znajduje się materiał wybuchowy. Zostaje podjęta decyzja o ściągnięciu antyterrorystów z komendy w Gnieźnie, którzy rozbrajają ten ładunek.

- Takie ćwiczenia są przeprowadzane co roku. Musimy być przygotowani na różne scenariusze. W tej chwili w więzieniu w Gębarzewie przebywa około 600 osób. Są to ludzie zdemoralizowani, którzy nie przestrzegali prawa. Niektórzy z nich nigdy nie opuszczą więzienia.

- Na szczęście do groźnych sytuacji w więzieniu dochodzi bardzo rzadko. Najczęściej są to różnego rodzaju konflikty podyktowane cechami natury osobistej. Mimo to, szkolimy się i podnosimy swoje kwalifikacje. Każdy skazany jest diagnozowany i przygotowywany jest program oddziaływań penitencjarnych, który ma z powrotem przywrócić go społeczeństwu. Skazany ma prawo do odwiedzin dwa razy w miesiącu. Mowa o więźniach, które odbywają karę w zakładzie typu zamkniętego. Jeśli chodzi o zakład typu półotwartego, to skazany może mieć trzy widzenia

- informuje mjr Krystian Rynarzewski, rzecznik prasowy dyrektora Zakładu Karnego w Gębarzewie.

Zakład Karny w Gębarzewie jest jednostką typu zamkniętego przeznaczoną dla skazanych dorosłych odbywających karę pozbawienia wolności po raz pierwszy oraz dla skazanych młodocianych z wydzielonymi: oddziałem typu półotwartego. Od 1 grudnia 2014r. utworzono oddział terapeutyczny dla osób uzależnionych od alkoholu. Odbywający karę pozbawienia wolności w Zakładzie Karnym w Gębarzewie kwalifikowani są w zdecydowanej większości do systemu programowanego oddziaływania, prowadzonego przez specjalistyczny personel penitencjarny. Skazani w ramach oddziaływań resocjalizacyjnych mogą korzystać z biblioteki, świetlic i boisk. Do ich dyspozycji jest także więzienna kaplica. Grupy skazanych są zatrudniane przy pracach społecznie użytecznych na rzecz instytucji charytatywnych i organów samorządowych. Wykonują także nieodpłatne prace na rzecz lokalnych instytucji opiekuńczo-wychowawczych. W lutym 2016 r. została oddana do użytkowania hala produkcyjno-montażowa o pow. ponad 1000 mkw., wybudowana ze środków Funduszu Aktywizacji Zawodowej Skazanych oraz Rozwoju Przywięziennych Zakładów Pracy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto