MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Więźniowie pracowali w lasach w okolicy Wągrowca

Arkadiusz Dembiński
Arkadiusz Dembiński
Ewa Muszyńska - Roth/Nadleśnictwo Durowo
W lasach wchodzących w skład Nadleśnictwa Durowo pracowali w ostatnim czasie więźniowie z Zakładu Karnego w Koziegłowach.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, w lasach w okolicy Wągrowca pracowali więźniowie z Zakładu Karnego w Koziegłowach. O podpisaniu porozumienia pomiędzy leśnikami i pracownikami więziennictwa informowaliśmy w listopadzie.

ZOBACZ TAKŻE

- Po Nadleśnictwie w Łopuchówku, z którym Zakład Karny w Koziegłowach współpracuje od niedawna, Nadleśnictwo w Durowie jest kolejnym przedstawicielem Lasów Państwowych, w którym zatrudnienie znajdą skazani. Wspólne działania są przykładem budowania dobrych relacji i wpisują się w założenia programu Ministerstwa Sprawiedliwości „Praca dla Więźniów” - informował wówczas kpt. Leszek Biegun z Zakładu Karnego w Koziegłowach

W ostatnich tygodniach, zgodnie z porozumieniem osadzeni pracowali w lasach wchodzących w skład Nadleśnictwa Durowo.

- Przez miesiąc osadzeni wykonywali prace związane z usuwaniem krzewów z skrajni dróg, głównie przeciwpożarowych na terenie leśnictwa Stawiany i Orla. Dziękujemy za wydajną pracę i mamy nadzieję, że osadzeni pracujący na terenie naszego nadleśnictwa będą miło wspominać ten czas, tak jak i my. Kilka kilometrów dróg stało się łatwiejszych do przejazdu i utrzymania w sprawności - informują przedstawicie Nadleśnictwa Durowo.

Specjalny program "Praca dla więźniów"

Program "Praca dla więźniów" został zainicjowany w 2016 roku.

Jak informują przedstawiciele służby więziennej obejmuje on trzy filary:

  1. Budowę w zakładach karnych hal produkcyjnych.
  2. Rozszerzenie zakresu możliwości nieodpłatnej pracy więźniów na rzecz samorządów.
  3. Ulgi dla przedsiębiorców zatrudniających więźniów.

Praca jak wyliczają przedstawiciele więziennictwa ma przynieść sporo korzyści samym osadzonym. Wymieniają tu:

  • możliwość podjęcia pracy daje szansę bezpłatnego przyuczenia do zawodu i przyuczenia do późniejszej aktywizacji zawodowej w warunkach wolnościowych,
  • zatrudnienie daje możliwość pozyskania środków finansowych przez osadzonych na własne potrzeby w sposób akceptowany społecznie, co może pozwolić na finansowe wspieranie rodziny przez przekazywanie jej zarobionej kwoty oraz może stanowić źródło pokrycia kar pieniężnych, np: alimentów lub grzywien.
  • wykonywanie konkretnych czynności uczy systematyczności i wywiązywania się z przydzielonych obowiązków, kształtuje poczucie odpowiedzialności za wykonaną pracę i jest treningiem do samodzielnego życia na wolności oraz przygotowaniem do powrotu do społeczeństwa.
  • zatrudnienie w więzieniu stwarza możliwość zagospodarowania czasu wolnego, przeciwdziała rozwojowi podkultury więziennej, przemocy w stosunku do innych osadzonych czy samookaleczeniom.
  • kształtowanie poczucia przydatności, pożyteczności, nabycia umiejętności współpracy w zespole, pojawienia się poczucia sensu życia, sensowności podejmowanego wysiłku, poczucia bycia docenianym przez innych.
  • Powstawanie nowych miejsc pracy stworzą nową sytuację, znoszącą poczucie bezcelowości pobytu w zakładzie karnym oraz pozwala zachować sprawność zawodową, siły fizyczne i umysłowe.

ZOBACZ TAKŻE

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dzień Matki. Jak kobiety radzą sobie na rynku pracy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto