Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wilki w okolicy Wągrowca. Zwierzęta zostały przyłapane przez fotopułapki Nadleśnictwa Durowo

Wilk został sfotografowany przez fotopułapkę Nadleśnictwa Durowo
Wilk został sfotografowany przez fotopułapkę Nadleśnictwa Durowo Nadleśnictwo Durowo, Łukasz Gdak/zdjęcie ilustracyjne
W okolicy Wągrowca sfotografowano wilki. Dwa zdjęcia drapieżników opublikowało Nadleśnictwo Durowo. Nie jest to pierwszy przypadek, kiedy to widziano te zwierzęta na ziemi wągrowieckiej.

Nadleśnictwo Durowo na swoim fanpagu opublikowało szereg zdjęć, jakie w ostatnim czasie zrobiły ich fotopułapki. Wśród fotografii są także dwa zdjęcia pokazujące wilki. Jak wyjaśniają leśnicy są to osobniki, które na stałe nie występują u nas, lecz przechodziły przez nasze lasy.

Wilki na terenie powiatu wągrowieckiego

- Młode wilki, w wieku od ok. kilkunastu miesięcy do dwóch lat, opuszczają rodzinę i wędrują nawet setki kilometrów w poszukiwaniu partnera oraz wolnego miejsca do założenia własnego terytorium - informuje portal https://www.polskiwilk.org.pl.

Jak wyjaśniają jego twórcy, wataha wilków zajmuje "terytorium o średniej powierzchni ok. 250 km2 na nizinach i 150 km2 w górach."

ZOBACZ TAKŻE

Nie jest to pierwszy przypadek kiedy to w powiecie wągrowieckim widywane były wilki. W minionym roku samotnego wilka widziano w okolicy Smogulca pod Gołańczą. Wcześniej przed zwierzętami ostrzegali się także internauci na profilu internetowym Spotted: Skoki na facebooku,. Z informacji jaka pojawiła się na portalu społecznościowym, w okolicy Jeziora Rościńskiego widziana była wataha wilków składająca się z pięciu osobników.

W minionym roku przedstawiciele Nadleśnictwa Durowo informowali także o tropach wilczych, widzianych w śniegu.

- Śnieżna zima, to idealny czas na obserwację zwierząt, ich szlaków i zachowań. Nasz obserwator poznał zwierzę między innymi dzięki temu, że jego trop układał się w charakterystyczny sposób - wzdłuż linii prostej - głosił wpis na faceebooku Nadleśnictwa Durowo.

Wilk nagrany przy linii kolejowej Wągrowiec-Gołańcz

Swego czasu udało się nagrać wilka przez pułapkę kolei na trasie Wągrowiec-Gołańcz. - Sąsiadami pociągów są m.in. nietoperz mroczek posrebrzany, wąż gniewosz plamisty, żółw błotny, wilk i jeleń. Badania terenowe, wykorzystanie kamer i foto-pułapek pozwoliły poznać otoczenia linii kolejowych i zwyczaje zwierząt. Filmy pokazują, że wilki, po sprawdzeniu, ostrożnie i spokojnie przechodzą przez tory. Stado jeleni jest nieco szybsze, lecz pozwala sobie na spacer w pobliżu linii kolejowej - wyjaśniali przedstawiciele PKP PLK.

Dalsza część tekstu pod wideo

Jak podkreślali wcześniej leśnicy, wilki w lasach nadleśnictwa przebywają czasowo.

Porady dla osób mieszkających na terenie gdzie występują wilki

Do spotkań z wilkami jednak dochodzi. Jak należy się zachować?

Przedstawiciele Lasów Państwowych przygotowali szereg porad na ten temat. - Wilki najczęściej są płochliwe i unikają kontaktu z ludźmi, nawet, jeśli zbliżają się do siedzib ludzkich, to jest to przejaw ich naturalnego instynktu, którym kierują się w poszukiwaniu jedzenia. Najczęściej, jeśli podchodzą w nocy w pobliża siedzib, to ludzie nawet o tym nie wiedzą - podkreślają leśnicy.

Zobacz także

Żubr pod Skokami. Udało się sfotografować zwierzę [ZDJĘCIA]

Opracowali oni szereg porad dla osób mieszkających na terenie, na którym występują wilki.

Jak radzą, nie należy dokarmiać tych zwierząt, nawet jeśli wydają się na wychudzone.

- Powiadom o ich obecności właściwą Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska, pobliskie nadleśnictwo lub skontaktuj się ze Stowarzyszeniem dla Natury „Wilk” - radzą przedstawiciele lasów państwowych.

Leśnicy przypominają także o należytym zabezpieczeniu pojemników do których wyrzuca się odpadki spożywcze.

- Jeśli jesteś turystą, spacerujesz po lesie, wędrujesz z plecakiem, biwakujesz w lesie, uprawiasz biegi terenowe lub inne rodzaje rekreacji aktywnej, jesteś zbieraczem grzybów lub jagód, nie pozostawiaj resztek żywności w koszach na parkingach leśnych, miejscach biwakowych, pod wiatami i w innych miejscach odpoczynku dla turystów, nawet jeśli wydaje się, że są one szczelne i regularnie opróżniane - radzą.

ZOBACZ TAKŻE

Leśnicy zwracają także uwagę, aby nie dotykać szczeniąt wilków, jeśli spotkamy je w czasie spacerów.

Radzą także w nocy trzymać psy i koty w domach lub dobrze zamkniętych kojcach. Jeśli wybieramy się z psem na spacer do lasu, ten zawsze powinien być trzymany na smyczy.

- Nie pozostawiaj psiej lub kociej karmy na zewnątrz, w miejscach gdzie mogłaby być dostępna dla drapieżników. Może to zwabić wilki w pobliże domostwa - podkreślają leśnicy.

Co gdy wilk podchodzi zbyt blisko?

Jak wyjaśniają wilki z natury unikają ludzi. - Są to inteligentne i ciekawe zwierzęta, zdarza się, że wilki mogą przyglądać się ciągnikom rolniczym czy samochodom. Mogą też podczas bezpośredniego spotkania przyglądać się nam dłuższą chwilę i nie uciekać od razu, robią tak wszystkie dzikie zwierzęta - podkreślają leśnicy.

ZOBACZ TAKŻE

Leśnicy opracowali także kilka porad jeśli z jakiś powód zwierzę podchodzi zbyt blisko i czujemy się zagrożeni. Jak należy się zachować? Oto porady Lasów Państwowych:

  • Unieś ręce i machaj nimi w powietrzu. To rozprzestrzeni twój zapach, sprawi, że twoja sylwetka będzie lepiej widoczna.
  • Pokrzykuj głośno ostrym tonem (lub zagwiżdż) w stronę wilka. To pozwoli mu zorientować się, że ma do czynienia z człowiekiem i że nie jest mile widziany.
  • Jeśli zwierzę nie reaguje i zamiast oddalić się, podchodzi bliżej, rzucaj w niego będącymi w zasięgu ręki przedmiotami, najlepiej grudami ziemi.
  • Wycofaj się spokojnie, możesz przyspieszyć, dopiero gdy masz pewność, że zwierzę jest daleko i nie interesuje się tobą.
  • Jeśli masz taką możliwość, zrób zwierzęciu zdjęcie i zawiadom o zdarzeniu RDOŚ właściwe nadleśnictwo lub Stowarzyszenie dla Natury „Wilk”.

Leśnicy przypominają jednocześnie, że wilki są w Polsce pod ochroną. Za polowanie na nie, zabicie, grozi do 5 lat więzienia.

Wilk został sfotografowany przez fotopułapkę Nadleśnictwa Durowo

Wilki w okolicy Wągrowca. Zwierzęta zostały przyłapane przez...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto