Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wody geotermalny pod Wągrowcem. Podpisano umowę. Miasto otrzyma kilkanaście milionów złotych

Arkadiusz Dembiński
Arkadiusz Dembiński
pixabay
Wody geotermalne będą wykorzystywane przez Wągrowiec? Czy staną się nową atrakcją, a może posłużą do ogrzewania mieszkań? Odpowiedzi na te pytanie będą prostsze po przeprowadzonych badaniach. Wągrowiec otrzyma ponad 13,5 miliona złotych na przeprowadzenie odwiertów.

W czerwcu poinformowaliśmy o przyznaniu dofinansowania na wykonanie odwiertu, który ma odpowiedzieć na pytania związane z wodami geotermalnymi, które znajdują się pod Wągrowcem.

ZOBACZ TAKŻE

Dofinansowanie na odwiert w Wągrowcu

Aktualnie przyznanie środków stało się już faktem. W czwartek, 12 czerwca burmistrz Wągrowca Jarosław Berendt podpisał stosowną umowę z zastępcą 0rezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Dominikiem Bąkiem.

W efekcie do Wągrowca trafi 13 732 014 zł na wykonanie odwiertu geotermalnego.

Jak wyjaśniał wcześniej w rozmowie z naszemiasto.pl, burmistrz Berendt odwiert będzie zlokalizowany w południowej części Wągrowca, w pobliżu przebudowywanej aktualnie oczyszczalni ścieków.

- Wody geotermalne zgonie z założeniem mogą być wykorzystywane w ciepłownictwie. Niewykluczone, że mogą stać się także atrakcją miasta - przyznał Jarosław Berent, burmistrz Wągrowca.

W Wągrowcu ma zostać wykonany odwiert do głębokości 2130 metrów. Przeprowadzone mają zostać dodatkowo badania hydrologiczne, geofizyczne, laboratoryjne.

- W przypadku pozytywnych wyników miasto będzie mogło podejmować kolejne działania w kierunku wykorzystywania wód termalnych na potrzeby energetyczne czy/lub rekreacyjne, a wykonany już odwiert będzie mógł być wykorzystywany jako chłonny lub czerpany - informują przedstawiciele urzędu miejskiego w Wągrowcu.

ZOBACZ TAKŻE

sc]O wodach pod Wągrowcem mówiło się od lat [/sc]
Temat wykorzystania wód geotermalnych w Wągrowcu powraca co kilka lat. Był on między innymi elementem kampanii samorządowej kilkanaście lat temu. W 2010 roku o wodach sposobach wykorzystania wód geotermalnych mówili ubiegający się wówczas o fotel burmistrz kandydaci. – Trzeba zbadać możliwość wykorzystania wód geotermalnych pod Wągrowcem – tłumaczył ubiegający się wówczas o fotel burmistrza Dariusz Eitner.

Na kwestie wód wskazywał także w 2010 roku Krzysztof Poszwa, aktualnie radny miejski, a w latach 2014-2018 burmistrz Wągrowca. - Jeśli chodzi o baseny, to Wągrowiec jest ostatnim miastem powiatowym w Wielkopolsce, które rozpoczęło jego budowę, więc moim zdaniem sam aquapark nie jest atrakcją, która przyciągnie wielu turystów. Ale mogą nią być gorące termy, z których będzie można korzystać niezależnie od pory roku. Wielką atrakcją, która może przyciągnąć turystów do Wągrowca, byłyby gorące źródła, w których można by kąpieli zażywać nawet zimą na świeżym powietrzu. Takie odkryte baseny w połączeniu z aquaparkiem mogą być już nie lada atrakcją dla ludzi spoza Wągrowca - uważał w 2010 roku Poszwa.

Czy po przeprowadzonych badaniach Wągrowiec sięgnie po wody geotermalne?

ZOBACZ TAKŻE

Remont ulicy Antoniewskiej w Skokach. Na miejscu cały czas n...

Gdzie jest praca? Sprawdź na kolejnych slajdach --->

Wągrowiec. Tu jest praca! Poszukiwani są m.in. pracownicy McDonald's

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto