Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wstęp do lasu: można czy nie można?

IZA
Na większości obszarów leśnych w Polsce został ogłoszony zakaz wstępu do lasu. Od maja przeważają dni ciepłe i słoneczne, deszczy jest mało, a co za tym idzie ściółka jest bardzo wysuszona

A jak jest w naszych lasach? Powierzchnie leśne, nad którymi pieczę sprawuje Nadleśnictwo Durowo to przewaga lasów sosnowych, a w tych ściółka wysycha bardzo szybko. Zakaz wstępu do lasów nie został jednak ogłoszony i nie zostanie.

- W naszym nadleśnictwie tego nie praktykujemy. Nadleśniczy Zbysław Thomas wychodzi z założenia, że podpalaczy na szczęście jest niewielu, natomiast ludzi, którzy wybierają się do lasu z telefonem komórkowym jest sporo. Mogą oni bardzo szybko zawiadomić o ewentualnym zagrożeniu pożarowym. I takie podejście w praktyce dobrze się sprawdza – wyjaśnia strażnik leśny Maciej Filut. Na co powinniśmy być wyczuleni wchodząc do lasu, jakie środki ostrożności powinniśmy zachować?

- Nie palić, podpalać papierosów, nie wyrzucać niedopałków. Nie wyrzucać butelek, a to często robią kierowcy. W razie jakiegokolwiek zagrożenia pożarowego czy podejrzenia o takowym należy niezwłocznie powiadomić nadleśnictw lub straż pożarną, dzwonić na 997 lub 112 – radzi strażnik. I warto sobie te rady wziąć do serca, bo las pali się szybko, ale rośnie bardzo wolno.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto