MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa "O Filmach II" Patrycji Longawy zagościła w szamotulskiej Galerii pod Halszką! [ZDJĘCIA]

Natalia Nowotna
Natalia Nowotna
Miłośnicy sztuki i filmu oraz uczniowie szamotulskich szkół, mieli okazję uczestniczyć w oficjalnym otwarciu wystawy prac, które tym razem zagościły w Galerii Pod Halszką, znajdującej się przy Muzeum Zamku Górków w Szamotułach. Słup, będący istotnym elementem kulturalnego krajobrazu miasta, ozdobiła wystawa "O Filmach II" Patrycji Longawy. Artystka poprowadziła również warsztaty dla młodzieży.

W piątek, 19 kwietnia, Galeria Pod Halszką przy Muzeum Zamku Górków gościła niezwykłe wydarzenie - wernisaż wystawy "O Filmach II" autorstwa Patrycji Longawy, który był nie tylko okazją do podziwiania unikatowych dzieł artystki, ale także stał się inspirujących dyskusji, przyciągając miłośników sztuki oraz entuzjastów filmu, a także uczniów szamotulskich szkół.

Już trzeci raz mamy okazję oglądać otwarcie nowej wystawy w Galerii Pod Halszką, brałyśmy też udział w warsztatach. Bardzo podoba nam się wystawa, jest bardzo kolorowa. Najbardziej podobają nam się plakat z różą oraz ten z filmu "Sami swoi", gdzie jest dwóch ludków, którzy się sobą przeplatają - mówią Tosia i Asia z klasy 2B, uczennice szamotulskiego "Rolnika". - Podoba mi się styl plakatów, to, że nie są do końca oczywiste. Dopiero gdy się bardziej przyjrzy, zinterpretuje, to można dostrzec na nich twarze czy konteksty dotyczące filmów - dodaje Tosia.

Artystka z Rzeszowa, Patrycja Longawa, odwiedziła Szamotuły

Patrycja Longawa, docentka na Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie (WSIiZ), to postać niezwykle utalentowana i ceniona w świecie plakatu. Jej prace, prezentowane na ponad 33 wystawach indywidualnych oraz około 470 wystawach zbiorowych zarówno w kraju, jak i za granicą, zdobyły uznanie i nagrody na całym świecie.

Mam 36 lat, czyli jestem "podwójną 18", że tak zażartuję. Najlepszy wiek - zresztą, każdy jest dobry! Pomimo młodego wieku mogę pochwalić się licznymi sukcesami, bo mam około 470 wystaw zbiorowych, 30 indywidualnych i około 90 nagród, większość otrzymanych za granicą. Oprócz tego, że jestem artystką i działam w kontekście plakatu i ilustracji, jestem też wykładowcą akademickim. Wykładam przedmioty związane z projektowaniem graficznym czy komunikacją wizualną na Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, gdzie pełnię funkcję prodziekana i kierownika Katedry Projektowania Graficznego. Również gorąco zachęcam do zapoznania się z naszą uczelnią! - mówi Patrycja Longawa.

Artystka, laureatka 91 nagród i wyróżnień, wzbudza podziw swoją niezwykłą kreatywnością i umiejętnością oddania emocji poprzez sztukę plakatu. Jej prace brały udział w prestiżowych konkursach, takich jak Golden Bee, Międzynarodowe Triennale Plakatu w Toyamie czy Międzynarodowe Biennale Plakatu w Warszawie, zdobywając liczne nagrody.

W mojej twórczości najważniejsze jest metaforyczne podejście do tematu. Nawet, jeśli jest to temat związany z filmem czy problem społecznym, plakat muzyczny czy kulturalny, staram się go ugrać w taki sposób, żeby zawrzeć inteligentną metaforę i doceniam przez to swojego odbiorcę, bo ufam mu, że jest na tyle inteligentny, aby zrozumieć moje przekazy i moje treści. Nie staram się na siłę budować prostego przekazu. Bywało, że odmawiałam tematu. Zabawne jest to, że odmówiłam kiedyś tematu związanego z plakatem o kawie, bo ja nie piję kawy! - wspomina śmiejąc się. - Nie byłam w stanie zrozumieć i przekazać czegoś, co czuję w sercu. Nie chcę okłamywać widza.

Wystawa prac Patrycji Longawy - "O Filmach II"

W swojej twórczości podejmuje różnorodną tematykę, od nierówności społecznych, po ekologię czy treści związane z reklamą. Tym razem zdecydowała się na plakaty filmowe.

Widzę, co współcześnie dzieje się z plakatem filmowym, coraz mniej plakatów sięga po metafory, są uproszczone, dlatego stwierdziłam, że chcę pokazać młodemu pokoleniu, że plakat, szczególnie ten filmowy, może być przedstawiony w sposób ciekawy, zabawny, zaskakujący i w sposób lakoniczny opowiadać puentę filmu. Jest to moje "mrugnięcie okiem" w stronę starych, pięknych czasów - mówi Patrycja Longawa.

W ramach wernisażu nie zabrakło także warsztatów z młodzieżą, które stanowiły doskonałą okazję do pogłębienia wiedzy o sztuce plakatu oraz doświadczenia twórczego procesu pod okiem doświadczonej artystki. W warsztatach udział wzięły aż trzy grupy uczniów z szamotulskich szkół.

Kuratorem wystawy był szamotulski artysta Damian Kłaczkiewicz, mający znaczący wkład w rozwój kulturalny miasta oraz skupiający się na promocji innych artystów - zarówno na poziomie lokalnym, jak i ogólnokrajowym.

Wystawa odbywa się na zaproszenie Galerii Pod Halszką. Zaproszona została artystka z Rzeszowa, która działa w dziedzinie plakatu już od wielu lat. Otrzymała ona wiele bardzo znaczących wyróżnień i nagród na światowej arenie. Dzisiaj, za pomocą wyrazów artystycznych, prostych środków, próbuje wytłumaczyć młodzieży, na czym polega plakat i jego koncepcja, a także w jaki sposób prostymi metodami można skonstruować hasła wizualne - mówi Damian Kłaczkiewicz, pomysłodawca i kurator Galerii Pod Halszką.

Organizacja wystawy "O Filmach II" była również możliwa dzięki zaangażowaniu Powiatu Szamotulskiego, który był współorganizatorem tego wydarzenia.

Kolejne odsłony "Galerii Pod Halszką" przed nami!

Damian Kłaczkiewicz zdradza również, że szamotulanie mogą spodziewać się kolejnych artystycznych doznań i inspirujących wystaw, które będą pojawiać się na słupie.

Jest już cały harmonogram na ten rok, ale oczywiście jest on dosyć płynny, natomiast teraz jest wystawa Patrycji, a następną wystawą, trochę przy okazji Dnia Dziecka, będzie bardziej lokalna wystawa mojego autorstwa, z dodatkiem motywu haftu szamotulskiego. Plakaty jeszcze częściowo powstają, część już jego gotowa. Pojawia się w nich motyw haftu, jednak jest on dosyć ukryty, nie jest może myślą przewodnią, ale spaja całą wystawę taką klamrą regionalną. Nie będę zdradzał do końca, ale będą też różnego rodzaju warsztaty, nie prowadzone przeze mnie. Już nie z plakatu, a związane z haftem szamotulskim - zapowiada.

ZOBACZ ZDJĘCIA Z WYDARZENIA:

Wystawa "O Filmach II" Patrycji Longawy zagościła w szamotul...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wystawa "O Filmach II" Patrycji Longawy zagościła w szamotulskiej Galerii pod Halszką! [ZDJĘCIA] - Szamotuły Nasze Miasto

Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto